vidusjuras dieta
Sirds veselība

Starp pasaulē populārākajām diētām ir Vidusjūras diēta un Ziemeļvalstu diēta – tās abas drīzāk varētu pieskaitīt pie veselīga dzīvesveida sastāvdaļām, kas jāievēro mūža garumā, nevis pie kampaņveidīga uztura plāna. Ar šo diētu palīdzību var ne tikai atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, bet arī uzlabot veselību kopumā. Lai arī ātri aplūkojot diētas tās šķiet līdzīgas, tomēr tām ir būtiskas atšķirības.

Viena no dienvidiem, otra no ziemeļiem

Vidusjūras diēta ir iecienīta jau daudzus gadu desmitus un tā jau ilgstoši ierindojas starp pasaulē populārākajām diētām, turklāt to saviem pacientiem visbiežāk iesaka ievērot tieši ārsti. Vidusjūras diēta tika izstrādāta 1960. gadā, balstoties uz pētījumiem par Vidusjūras reģionā dzīvojošo cilvēku mūža ilgumu un nelielo saslimstību ar sirds un asinsvadu slimībām. Tolaik zinātnieki lauzīja galvas, kā gan tas iespējams, ka, piemēram, Krētā vidējais mūža ilgums ir 90 gadi, līdz atklāja, ka tam ir tieša saistība ar pārtiku, ko cilvēki ēd. Joprojām Vidusjūras diētas pamatā ir produkti un ēšanas paradumi, ko piekopj valstīs, kas izvietojušās ap Vidusjūru – Grieķijā, Spānijā, Itālijā un citās un viens no tās galvenajiem priekšnoteikumiem ir, ka jāēd mājās gatavots ēdiens.

Savukārt Ziemeļvalstu diētu 2004. gadā izstrādāja uztura zinātnieku grupa Kopenhāgenā, Dānijā. Tās saknes meklējamas tradicionālajos skandināvu uztura paradumos. Ziemeļvalstu diētā tiek iekļauti kvalitatīvi, bioloģiski, sezonāli produkti, kuru audzētāji domā par ilgtspēju un pēc iespējas mazāk cenšas nodarīt kaitējumu apkārtējai videi. Vislabāk, ja maltīte tiek gatavota no sastāvdaļām, kas ir uz vietas audzētas un novāktas, turklāt sezonāli, nesen vākti produkti ir visvērtīgākie. Ziemeļvalstu diēta, tāpat kā Vidusjūras diēta, ir elastīga, tāpēc tās abas var pielāgot jebkuram dzīvesveidam.

diēta

Jā, dārzeņiem, nē, gaļai!

Ne Ziemeļvalstu diētā, ne Vidusjūras diētā kalorijas neskaita un porcijas nesver, jo galvenā uzmanība tiek pievērsta uzturvielām bagātai pārtikai, kas palīdz justies paēdušam un enerģijas pilnam.

Ziemeļvalstu diēta dod priekšroku vietējās izcelsmes, sezonālajiem augļiem, ogām, dārzeņiem, pilngraudu produktiem un riekstiem. Pāris reizes nedēļā drīkst ēst treknas zivis, kurās ir daudz veselīgo omega-3 taukskābju – siļķes, skumbrijas, lasis un sardīnes, kā arī jūras veltes. Drīkst ēst arī piena un skābpiena produktus, kā arī fermentētu ēdienu, piemēram, marinētas siļķes, skābētus un raudzētus dārzeņus un ogas, jogurtus un kefīru. Nelielās porcijās un ne pārāk bieži ir atļauta liesa gaļa un medījums. Ievērojot Ziemeļvalstu dietu jāizvairās no sarkanās gaļas, pusfabrikātiem, saldinātiem dzērieniem un ātrajiem ogļhidrātiem.

Vidusjūras diēta ir saistīta ar mērenību, un tā ir ēšanas modelis, nevis ierobežojoša diēta, jo neviens produkts nav aizliegts, taču piena produkti, sarkanā gaļa, cukurs un pusfabrikāti jācenšas ēst pēc iespējas mazāk un retāk. To vietā ēdienkartē jāiekļauj augļi, dārzeņi, veseli graudi, liesa gaļa, rieksti un avokado. Ieteicams ir kvalitatīvs siers, īpaši no aitas vai kazas piena, netrekni piena produkti, pākšaugi un sēklas. Mērenā daudzumā var ēst treknas zivis un citas jūras veltes, savukārt sarkano gaļu un piena produktus ar augstu tauku saturu (izņemot sieru) jāēd pēc iespējas retāk.

sirds veselība

Dažādi tauku avoti

Viena no būtiskākajām abu diētu atšķirībām ir tā, ka katrā no tām izmanto citu veselīgo tauku avotu – Vidusjūras diēta atbalsta neapstrādātu augstākā labuma olīveļļu, savukārt Ziemeļvalstu diēta iesaka lietot rapšu eļļu. Lai gan abas eļļas ir bagātas ar mono un polinepiesātinātajām taukskābēm, olīveļļā ir nedaudz augstāks mononepiesātināto taukskābju saturs, un tā ir bagāta ar antioksidantiem, savukārt rapšu eļļā ir nedaudz mazāk piesātināto tauku un vairāk polinepiesātināto taukskābju nekā olīveļļā.

Ietekme uz veselību

Zināms, ka Vidusjūras diēta pazemina holesterīna līmeni un normalizē asinsspiedienu, kā arī samazina sirds un asinsvadu slimību risku, kā arī mazina iespēju saslimt ar Alcheimera slimību. Vidusjūras diētu iesaka arī tiem cilvēkiem, kam ir 2. tipa diabēts vai prediabēta stāvoklis. Tiek uzskatīts, ka tā mazina iespēju saslimt ar noteiktām vēža formām, piemēram, krūts vēzi un resnās zarnas vēzi, kā arī neļauj cilvēkam ieslīgt depresijā un apātijā. Vidusjūras diēta veicina kognitīvo funkciju uzlabošanos, pozitīvi ietekmē vielmaiņas procesus, samazina urīnskābes līmeni.

Arī Ziemeļvalstu diēta pozitīvi iedarbojas uz veselību. Uzskata, ka pie tās pieturoties var mazināt iespēju saslimt ar vēzi, izvairīties no 2. tipa diabēta attīstīšanās un stabilizēt glikozes līmeņa svārstības asinīs. Tāpat tā mazina koronāro sirds slimību risku, kā arī lieliski iedarbojas uz smadzeņu darbību un veselību.

diēta

Abas labas, bet, kura labāka?

Ievērot diētu cilvēki bieži vien izvēlas ar mērķi samazinātu svaru un jāteic, ka gan Vidusjūras diēta, gan Ziemeļvalstu diēta palīdz no liekajiem kilogramiem atbrīvoties. Turklāt nebadojoties vai ilgstoši nepārtiekot tikai no vārītiem kāpostiem vai rīsiem, bet gan ēdot garšīgi, veselīgi un daudzveidīgi.

Vidusjūras diēta neprasa īpašus ieguldījumus, jo tajā var izmantot ikvienā veikalā vai tirgū nopērkamus produktus. Savukārt Ziemeļvalstu diētā ieteicams dot priekšroku bioloģiski audzētiem produktiem, kas nereti ir dārgāki un grūtāk pieejami, nekā citi. Tomēr jāņem vērā, ka Vidusjūras diētā jālieto, kvalitatīva pirmā spieduma olīveļļa, kas nav lēta, tiesa arī bioloģiskā rapšu eļļa maksā krietni vairāk par parastu eļļu, ko vairums izmanto ikdienā.

Ja uz Vidusjūras diētu un Ziemeļvalstu diētu raugās no svara zaudēšanas, izmaksu un veselības uzlabošanas viedokļa, tad var teikt, ka tās ir ļoti līdzīgas. Tomēr daudz vairāk pētīta, izmēģināta un savu labo vārdu attaisnojusi ir Vidusjūras diēta. Un tas ir saprotams, jo to visā pasaule izmanto par 40 gadiem ilgāk, kā Ziemeļvalstu diētu.

Holesterīna kontrolei

Rūpējoties par sirds un asinsvadu veselību, uzņēmums Lotos Pharma ir radījis produktu AteroLip® complex caps . Tā sastāvā ir dabiskais statīns monakolīns K, kas iegūts no sarkanā rauga rīsiem, no cukurniedrēm iegūts polikosanols, standartizēts olīvu (Olea europea) lapu sausais ekstrakts (polifenols hidroksitirozols), holīns, niacīns un vitamīns B12. Sastāvā esošais kurkumas ekstrakts palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs, sirds un asinsvadu sistēmas darbību.  AteroLip® complex caps ir ērti lietot, tikai 1 kapsula dienā!  Produkts pieejams 30 kapsulu un izdevīgajā 90 kapsulu iepakojumā.

AteroLip® complex caps nopērkams visās Latvijas aptiekās, kā arī uzņēmuma interneta veikalā. Sīkāku infomāciju atradīsiet Lotos Pharma mājas lapa www.lotos-pharma.com.

Holesterīns
section-16f6375