Stresa mazināšana
Nervu sistēma

Veģetatīvā distonija ir diezgan “izvairīga” diagnoze – vieniem to grūti atpazīt, citi vispār to uzskata par modes slimību. Latvijas Psihiatru asociācijas prezidents Māris Taube ievieš vairāk skaidrības šajā jautājumā.

Kas ir veģetatīvā distonija?

Veģetatīvā distonija faktiski ir diezgan bieži piesaukta dzīvē, bet varbūt ne tik bieži sastopama. Tas ir stāvoklis, kas parādās ar noteiktas orgānu sistēmas – vai tā būtu sirds un asinsvadu, vai gremošanas sistēma – izpausmēm. Piemēram, cilvēkam var būt veģetatīvās izpausmes – svīšana, sirdsklauves, vai arī viņam ir tādas gremošanas problēmas kā bieža caureja, vai nestrādā tik labi vēders. Tomēr ikdienā psihiatrijā šo diagnozi uzstāda diezgan reti, jo ir trauksmes stāvokļi – specifiski, panika, trauksme, agorafobija [bailes iziet no mājas] un citi -, kurus no sākuma vajag izslēgt. Bieži vien ikdienā mēs, sajūtot šo iekšējo nemieru, tādus simptomus kā sirdsklauves, svīšana, trīce, sirdsdarbības paātrināšanās, nosaucam to par veģetatīvo distoniju. Tas nav nekas slikts, jo svarīgi to tālāk izmeklēt un ārstēt, tomēr šajā terminā, ko ikdienā lietojam, nereti apslēptas citas problēmas, kuras tad ģimenes ārsts, psihiatrs mēģina atšifrēt.

Veģetatīvā distonija - vai ilgstošs stress ikdienā var to veicināt?

- Ilgstošs stress vispār ir viena no sliktākajām lietām, kas var būt psihiatrijā, un nešaubīgi tas var būt viens no cēloņiem, kas izsauc šīs veģetatīvās parādības. Faktiski, tas ir pirmais, ko meklējam, lai noteiktu cēloni. Varbūt tas būs kombinācijā ar citiem iemesliem – nepatīkama situācija ģimenē vai darba vidē, nepatīkami notikumi, kurus nevar atrisināt.

Kādi ir biežākie veģetatīvās distonijas simptomi – kā cilvēks pats var to atpazīt?

- Veģetatīvās distonijas simptomi iedalīti atkarībā no dažādām orgānu sistēmām, tur ir tā specifika. Ja runājam, piemēram, par trauksmi, tai atbilst noteiktu simptomu kopums, bet veģetatīvajai distonijai būs gan šis uztraukums, nemiers, taču būs iesaistīta noteikta orgānu sistēma, piemēram, elpošana – ar elpas trūkumu, aizdusu, nepieciešamību pēc papildus gaisa, jo cilvēkam liekas, ka trūkst gaisa. Vai sirds un asinsvadu sistēmas gadījumā dominēs sirdsdarbības paātrināšanās, aizdusa, sāpes un spiedoša sajūta krūtīs. Gremošanas sistēma saistīsies, piemēram, ar biežāku vēdera izeju. Var būt skarta arī uroģenitālā sistēma, kad cilvēkam ik pēc dažām minūtēm jāskrien uz tualeti, kaut gan īsti nekāda iemesla nav. Tāpēc mēs no sākuma izslēdzam citas patoloģijas un tikai tad nosakām diagnozi. Cilvēkam sākumā var būt grūti saprast šos simptomus, tāpēc ir aicinājums pievērst tiem uzmanību, apmeklēt ģimenes ārstu, kurš varbūt veiks minimāla apjoma izmeklējumus, pirms secinās, ka šīs ir veģetatīvās distonijas problēmas.

Veģetatīvā distonija

Veģetatīvā distonija - kā to var atpazīt?

- Var atpazīt, kaut arī tas ne vienmēr ir tik viegli. Psihiatru asociācija pie šī jautājuma ir daudz strādājusi, esam vērsuši uzmanību uz šiem trauksmes stāvokļiem, izstrādājuši dažādus palīgmateriālus. Tā ir ģimenes ārstu un arī neatliekamās palīdzības ikdiena – izsaukumi šajā sakarā ir ļoti bieži. Ģimenes ārsti aizvien labāk atpazīst šīs problēmas un sāk ar tām strādāt. Farmaceiti arī ir spējīgi to izdarīt, un viņu nozīme ir ļoti liela mūsdienu situācijā, kad pieejamība veselības aprūpei nav tik izcila un cilvēki vēršas pie farmaceitiem un jautā pēc padomiem. Labs farmaceits jau pazīst savu pacientu, zina viņa problēmas un varbūt nojauš, kurā brīdī hipertensija, asinsspiediena problēma saceļ satraukumu par veģetatīvo distoniju.

Vai iespējams sevi profilaktiski pasargāt no veģetatīvās distonijas?

- Cēloņi šiem trauksmes stāvokļiem ir daudz un dažādi: var būt ģenētiski faktori, pat anatomiski vai fizioloģiski cēloņi, kā arī kādas hroniskas slimības, kuras rada papildus riskus. Varbūt ne vienmēr to var izdarīt, bet zinot savas psihotraumējošās situācijas, hroniskās stresa situācijas, protams, liela daļa cilvēku var sevi pasargāt. Taču cilvēkam pašam ir jāpamana, piemēram, ka šie faktori saistās ar darba vidi un ka svētdienās viņam jau sākas šīs veģetatīvās lēkmes, ka šie traucējumi ir tieši pirms darba dienas – tas nozīmē, ka ir kādi faktori darbā. Bieži vien tas kļūst aktuāli pirms darba sanāksmēm, taču netrūkst satraukuma faktoru arī mājas vidē. Noteikti var atrast iemeslu un, mēģinot šo iemeslu novērst, modificēt savu dzīvesstilu, arī uzturu, fizisko aktivitāti, socializēšanos – visi šie faktori var palīdzēt profilaktiski mazināt risku.

Veģetatīvās distonijas izpausmes

Vai dabīgu nomierinošu līdzekļu lietošana var palīdzēt šajā gadījumā?

- Droši vien, ka var, jo cīņa ar trauksmi un veģetatīvajiem simptomiem ir ļoti daudzpusīga. Dažādi līdzekļi noder. Protams, kādam ir vajadzīgi stingrāki medikamenti, piemēram, benzodiazepīna grupas medikamenti – no tā gan ārsti cenšas izvairīties. Taču citi pacienti iemācās mazināt veģetatīvos simptomus ar elpošanas vingrinājumiem, savukārt kādam vajadzīgs tuvākā atbalsts. Arī teorētiski pamatoti dažādi spreju līdzekļi var palīdzēt – un ne tikai ķīmiski, bet arī tīri psiholoģiski, jo tā ir noteikta darbība, rituāls, kuru var izmantot, mazinot trauksmi.

Vai šķidrie, nomierinošie līdzekļi, piemēram zemmēles spreji, būs labākā izvēle, ja nepieciešama ātra iedarbība?

- Jautājums ir par simptomu smagumu: vai tas stāvoklis nav tik smags, ka prasās jau intensīvāka terapija, nopietnāks ķīmiskais medikaments. Otra lieta, cik laicīgi mēs to lietojam: vai cilvēks sevi ir iepazinis un laicīgi veic kādas darbības. Piemēram, ir pacienti, kas saka: ‘Jā, kad man jau sākas šīs veģetatīvās reakcijas, pat ieņemot kādu medikamentu, tas jau bija par vēlu - man tā lēkme attīstījās, tālāk vairs nevarēju apstāties, un lēkme bija ļoti smaga’. Ja cilvēks laicīgi jūt: ir stresaina diena, ir kādas citas nianses, jau jūti kādu nelielu sirdsklauvi, kādu uztraukuma momentu, tad noteikti, pirms uzsākam terapiju ar nopietniem medikamentiem, ir jāmēģina šādi spreji. Palīdzēt var tieši tā lietošanas metode, kas pacientiem parasti iestrādājas kā zināms rituāls vai tehnika, un ja tā sastāvā ir dabīgas vielas, kas var nomierināt, tas noteikti var palīdzēt.

Latvijā radīts produkts normālai nervu sistēmas darbībai

Farmācijas uzņēmums Lotos Pharma ir izstrādājis inovatīvu, dabisku, ātras iedarbības produktu Sedanorm Spray, kas tiek ražots tepat Latvijā.

Sedanorm Spray sastāvā esošais grifonijas sēklu ekstrakts palīdz uzturēt normālu nervu sistēmas darbību. Pētījumos ir noskaidrots, ka grifonijas sēklu ekstrakts satur 5 – hidroksitriptofānu (5-HTP), kurš organismā piedalās serotonīna veidošanās procesā. Serotonīnu daudzi no mums pazīst kā “laimes hormonu”. Savukārt, pasifloras ekstrakts darbojas nomierinoši, palīdzot uzturēt psihisko relaksāciju.

Būtiski, ka Sedanorm Spray, pateicoties tā dabiskajam sastāvam, var lietot arī bērni, sākot jau no 12 gadu vecuma.

Sedanorm Spray
section-c41a469