Saturs (ar ātrās piekļuves f-ju):
Sāpes vēderā. Zarnu spazmas
Resnās zarnas spazmas ir zarnu iestiepuma sāpes. Jums var būt resnās zarnas spazmas, kā akūta reakcija uz infekciju vai pārtikas nepanesamība. Dažiem cilvēkiem ir hroniskas resnās zarnas spazmas, kas saistītas ar pamatslimību, piemēram, Kairinātas Zarnas Sindroms (KZS).
Kas ir resnās zarnas spazmas?
Resnās zarnas spazmas ir muskuļu spazmas resnajā zarnā. Spazmas ir pēkšņas, spontānas muskuļu kontrakcijas. Resnā zarna ir gara, saritināta caurule, kurā gremošanas procesa beigās pārtika lēnām tiek kondensēta izkārnījumos. Resnās zarnas ir izklātas ar muskuļiem, kas palīdz pārvietot izkārnījumus pa eju, līdz tās var izvadīt uz āru. Ja šie muskuļi spastiski (kolikveidīgi) saraujās, tas var traucēt zarnu dabisko kustību.
Kā izjūt resnās zarnas spazmas?
Jūs varat sajust pēkšņas kolikas (krampjus) vēderā, īpaši apakšējā kreisajā pusē.
Jums var būt šādi simptomi:
Sāpes vēderā. Spazmas var būt sāpīgas, īpaši, ja tās ir smagas.
Aizcietējums. Spazmas var izraisīt resnās zarnas izkārnījumu aizturi, nevis virzību uz priekšu.
Uzpūsts vēders (meterorisms). To var izraisīt aizcietējums un gāzes vai paralēli simptomi, kas saistīti ar to pašu iemeslu, kā jūsu spazmas.
Pēkšņa vēlme veikt defekāciju. Tā vietā, lai aizturētu izkārnījumus, spazmas dažreiz to izspiež uz priekšu, izraisot fekāliju nesaturēšanu.
Caureja. Ja spazmas izspiež jūsu izkārnījumus, pirms resnā zarna ir paspējusi tās koncentrēt līdz vajadzīgai konsistencei, jums var būt šķidri izkārnījumi.
Gļotas izkārnījumos. Tas ir bieži sastopams simptoms cilvēkiem ar resnās zarnas spazmām. Tā var būt aizsardzība pret hronisku caureju vai arī tas var būt paralēls simptoms.
Ko nozīmē spastiska resnā zarna?
Resnās zarnas spazmas ir simptoms. Tās var būt īslaicīga reakcija uz kaut ko, ko ēdāt vai arī tās var būt saistītas ar hronisku kuņģa-zarnu trakta slimību. Tas ir ļoti izplatīts kairinātu zarnu sindroma (KZS) simptoms. Lai gan ne visiem ar KZS ir resnās zarnas spazmas, tās ir pietiekami izplatītas, ka “spastiskā resnā zarna” ir kļuvusi par KZS segvārdu. Visas iepriekš uzskaitītās sūdzības, kas bieži rodas ar resnās zarnas spazmām, ir arī biežas sūdzības cilvēkiem ar KZS.
Kādi ir visizplatītākie resnās zarnas spazmu cēloņi?
Kairinātas zarnas sindroms.
Kairinātu zarnu sindroms ir funkcionāls gremošanas traucējums, kas nozīmē, ka gremošanas trakts nav bojāts, bet tas joprojām izraisa simptomus. Tas skar 10 līdz 15 procentus cilvēku visā pasaulē, padarot to par visizplatītāko funkcionālo gremošanas traucējumu. Kopā ar zarnu spazmām KZS izraisa sāpes vēderā, vēdera uzpūšanos, aizcietējumus, caureju un gāzi. Spazmas ir tik izplatītas pie KZS, ka zarnu darbības traucējumi tiek saukti arī par "spastisku resnās zarnas". KZS gadījumā nav zarnu iekaisuma.
Iekaisīgas zarnu slimības (IZS).
Hroniskas slimības, piemēram, čūlainais kolīts un Krona slimība, izraisa hronisku zarnu iekaisumu, kas var izraisīt resnās zarnas spazmas.
Pārtikas alerģijas vai nepanesamība. Resnās zarnas spazmas var būt jūsu organisma reakcija uz pārtiku, kas tai neatbilst. Pārtikas alerģijas izraisa imūnreakciju, kas ietver iekaisumu. Pārtikas nepanesamība izraisa gremošanas traucējumus, kas var izraisīt jutīgas resnās zarnas spazmas. Vietējā infekcija. Vīrusi, parazīti vai baktērijas var izraisīt infekciju un resnās zarnas iekaisumu (kolītu) vai kabatveidīgus iztilpumus resnās zarnas sieniņās (divertikulītu).
Endometrioze. Šis stāvoklis izraisa endometrija, dzemdes gļotādas, attīstību citās vietās ārpus dzemdes, tostarp dažreiz zarnās. Tas var izraisīt sāpes, asiņošanu un iekaisumu vietā, kur tas attīstās. Tas var izraisīt spazmas jūsu resnajā zarnā.
Psihiskie/emocionālie faktori. Zarnas caur nervu sistēmu ir cieši saistītas ar smadzenēm. Tas nozīmē, ka garīgais/emocionālais stress un jutīgums var veicināt uztveri par kaut ko nepareizu zarnās, izraisot zarnu “pārmērīgu reakciju” ar spazmām.
Vairāk par kairinātās zarnas sindromu
Kairinātās Zarnas Sindorms pieder pie gastrointestinālā (kuņģa-zarnu) trakta funkcionālām saslimšanām. Šo stāvokļi, ko sauc arī par zarnu un smadzeņu savstarpējās mijiedarbības traucējumu, ir saistīti ar problēmām, kas saistītas ar zarnu motorikas un smadzeņu to regulējošās darbības nepareizu darbību. Šīs problēmas izraisa gremošanas trakta, īpaši resno zarnu jutīgumu. Tie arī maina zarnu muskuļu kontrakcijas veidu. Rezultāts ir sāpes vēderā, caureja un aizcietējumi.
Kādi ir KZS veidi?
Zinātnieki iedala KZS kategorijās, pamatojoties uz zarnu kustības problēmu veidu. IBS veids var ietekmēt arī ārstēšanu. Dažas zāles iedarbojas tikai uz noteiktiem KZS veidiem. Bieži vien cilvēkiem ar KZS dažās dienās ir normāla zarnu kustība, bet citās - patoloģiska.
Konkrēts KZS veids ir atkarīgs no patoloģiskas zarnu kustības, kas rodas:
KZS ar aizcietējumiem: lielākā daļa izkārnījumu ir cieta un viengabalaina.
KZS ar caureju: lielākā daļa jizkārnījumu ir šķidra un ūdeņaina.
KZS ar jauktiem zarnu darbības paradumiem: Ir gan cieta un viengabalaina zarnu izeja, gan šķidras un ūdeņainas izejas vienā un tajā pašā dienā.
Kā tiek diagnosticēts KZS?
Ja jums ir bijuši nepārejoši, nepatīkami kuņģa-zarnu simptomi, ļoti iespējams, ka ir nepieciešamība pēc konsultācijas veselības aprūpes speciālista. Pirmais solis KZS diagnosticēšanā ir slimības vēsture un fiziskā pārbaude. Jūsu pakalpojumu sniedzējs jautās jums par simptomiem: Vai jums ir sāpes, kas saistītas ar zarnu kustību? Vai pamanāt izmaiņas, cik bieži jums ir zarnu kustība? Vai ir notikušas izmaiņas jūsu kakas izskatā? Cik bieži jums ir simptomi? Kad sākās jūsu simptomi? Kādas zāles lietojat? Vai nesen esat bijis slims vai jūsu dzīvē ir bijis kāds saspringts notikums? Atkarībā no simptomiem jums var būt nepieciešami citi testi, lai apstiprinātu diagnozi. Asins analīzes, izkārnījumu paraugi un rentgenstari var palīdzēt izslēgt citas slimības, kas imitē IBS.
Kā KZS ietekmē organisma veselīgumu?
Cilvēkiem ar KZS resnās zarnas muskuļiem ir tendence sarauties vairāk, nekā cilvēkiem bez šī stāvokļa. Šīs kontrakcijas izraisa krampjus un sāpes. Cilvēkiem ar KZS ir arī zemāka sāpju tolerance. Pētījumi arī liecina, ka cilvēkiem ar KZS var būt pārmērīgs baktēriju daudzums kuņģa-zarny traktā, kas veicina minētos simptomus.
Kādi vēl ir citi KZS apzīmējumi?
Biežākie KZS sinonōmi ir: Kairināta zarna. Kairinātās resnās zarnas. Spastiska resnā zarna. Nervozs vēders (jo simptomi bieži rodas, ja jūtat emocionālu stresu, spriedzi un trauksmi).
Kas ir pakļauti KZS attīstības riskam?
KZS stāvoklis visbiežāk rodas cilvēkiem vecumā no vēlīnā pusaudža līdz 40 gadu vecumam. Sievietēm ir divreiz lielāka iespēja saslimt ar KZS nekā vīriešiem. KZS var rasties vairākiem ģimenes locekļiem.
Jums var būt lielāks risks, ja jums ir:
KZS ģimenes vēsturē.
Emocionāls stress, spriedze vai trauksme.
Pārtikas nepanesamība.
Fiziska vai seksuāla vardarbība vēsturē.
Smaga gremošanas trakta infekcija.
Kas izraisa KZS?
Ja jums ir KZS, iespējams, esat pamanījis, ka dažas lietas izraisa simptomus. Bieži izraisītāji ir daži pārtikas produkti un medikamenti. Emocionālais stress arī var būt izraisītājs. Daži pētnieki norāda, ka KZS ir zarnu reakcija uz dzīves stresa faktoriem.
Zarnu spazmu, t.sk. KZS ārstēšana
Nepastāv kāda īpaša terapija, kas būtu efektīva ikvienam, taču lielākā daļa cilvēku ar KZS var atrast viņiem piemērotu ārstēšanas metodi. Tipiskākās ārstēšanas iespējas ietver uztura un dzīvesveida izmaiņas. Diētas izmaiņas:
Palieliniet šķiedrvielu daudzumu savā uzturā — ēdiet vairāk augļu, dārzeņu, graudu un riekstu. Pievienojiet savai diētai papildu šķiedrvielas, piemēram . Dzeriet daudz ūdens - astoņas 8 unces glāzes dienā. Izvairieties no kofeīna (no kafijas, šokolādes, tējas un sodas). Ierobežojiet sieru un pienu. Laktozes nepanesamība ir biežāka cilvēkiem ar IBS. Noteikti iegūstiet kalciju no citiem avotiem, piemēram, brokoļiem, spinātiem, lasi vai uztura bagātinātājiem. Izmēģiniet zemu FODMAP diētu, ēšanas plānu, kas var palīdzēt uzlabot simptomus. Aktivitātes izmaiņas: Regulāri vingro. Nesmēķējiet. Izmēģiniet relaksācijas paņēmienus. Biežāk ēdiet mazākas maltītes. Pierakstiet ēdienus, ko ēdat, lai varētu noskaidrot, kuri pārtikas produkti izraisa IBS uzliesmojumus. Bieži izraisītāji ir sarkanie pipari, zaļie sīpoli, sarkanvīns, kvieši un govs piens. Medicīniskās izmaiņas: Jūsu pakalpojumu sniedzējs var izrakstīt antidepresantus, ja Jums ir depresija un trauksme kopā ar ievērojamām sāpēm vēderā. Citas zāles var palīdzēt pret caureju, aizcietējumiem vai sāpēm vēderā. Probiotikas var būt jūsu izvēle. Šīs "labās baktērijas" var palīdzēt uzlabot simptomus. Konsultējieties ar savu pakalpojumu sniedzēju, ja jūsu simptomi neuzlabojas. Jums var būt nepieciešams veikt vairāk testu, lai noskaidrotu, vai simptomus izraisa pamatslimība.
Meteorisms. Vēdera pūšanās
Meteorismu, kas pazīstams arī kā timpanīts, raksturo gāzu uzkrāšanās kuņģa-zarnu traktā (KZT). Gāzes var izraisīt vēdera uzpūšanās vai uzpūšanās sajūtu un bieži vien rada diskomfortu. Ēšanas paradumu maiņa un izvairīšanās no noteiktiem izraisītājiem var palīdzēt mazināt daudzus no šiem simptomiem.
Etioloģija
Meteorisma cēloņi parasti ir labdabīgi, piemēram, pārmērīga gaisa norīšana ēšanas laikā vai pārmērīga barības fermentācija, ko izraisa zarnu floras baktērijas. Biežāki cēloņi var būt zarnu aizsprostojums, nierakmeņi, funkcionāli traucējumi, pārēšanās, pārmērīga baktēriju augšana, zarnu iekaisums, neasas nieru traumas, peritonīts un idiopātiski cēloņi. Medicīnas kanons, ko autors ir Avicenna, ir viens no ievērojamākajiem medicīniskajiem manuskriptiem, kas skar arī kuņģa-zarnu trakta traucējumus, piemēram, meteorismu. No Avicennas viedokļa vēdera uzpūšanās ir nepilnīgas gremošanas rezultāts, ko izraisa 4 ēšanas paradumi, tostarp: pupiņu/zirņu lietošana, augļu lietošana, kūpinātu sālītu ēdienu lietošana un pārēšanās. Daži augļi un dārzeņi satur lielu daudzumu fruktozes un oligosaharīdu, kas var veicināt pārmērīgu gāzu veidošanos.
Ir daži cilvēki, kuriem ir tendence norīt gaisu, ne tikai ēdot, kad viņi ir satraukti vai nervozi. Labākais veids, kā no tā izvairīties, ir atpūsties un mazināt stresu.
Īslaicīga vēdera uzpūšanās nav nekas cits kā viegls kairinājums un to var mazināt, mainot diētu. Tomēr, ja pacientam ir pastāvīga vēdera uzpūšanās un gāzes, veselības aprūpes sniedzējam ir jāizslēdz organisks cēlonis.
Sāpes vēderā, kad nepieciešama tūlītēja medicīniskā palīdzība
Nopietni pēkšņu smagu vēdera sāpju cēloņi ir:
- apendicīts – aklās zarnas iekaisums nozīmē, ka šis resnās zarnas piedēklis - apendix - ir jāizoperē.
- asiņošana vai perforēta kuņģa čūla
- akūts holecistīts – žultspūšļa iekaisums. Iespējams, būs tas būs jāoperē
- nierakmeņi — mazi akmeņi var izdalīties ar urīnu, bet lielāki akmeņi var bloķēt nieru izvadus vai urīnceļus un jums būs jādodas uz slimnīcu, lai tos sadalītu.
- divertikulīts – zarnu mazo iztilpumu iekaisums, kam dažkārt nepieciešama ārstēšana ar antibiotikām stacionara apstākļos.
Ārstēšana. Kā tikt galā ar resnās zarnas spazmām?
Daži pacienti ar hroniskām resnās zarnas spazmām var būt medikamentu lietošanas kandidāti simptomu mazināšanai. Tomēr farmaceitiskajiem preparātiem bieži ir nevēlamas blakusparādības un tie nenovērš jūsu simptomu pamatcēloņus. Šī iemesla dēļ domājoši veselības aprūpes speciālisti mēdz pieiet ārstēšanai konservatīvi, sākot ar dzīvesveida izmaiņām un dabīgiem mājas līdzekļiem.
Viņi var ieteikt:
Zarnu atslodze. Intermitējoša badošanās, piemēram, brokastu izlaišana vai vakariņu ēšana agrāk pēcpusdienā, var dot jūsu gremošanas sistēmai iespēju nomierināties un atjaunoties pēc spazmu epizodes. Eliminācijas diēta. Īslaicīga eliminācijas diēta ("atrast vainīgo") var palīdzēt noteikt pārtikas produktus, kas izraisa resnās zarnas spazmas. Veselības aprūpes sniedzēji KZS pacientiem bieži iesaka diētu ar zemu ogļhidrātu, kas izraisa vēdera pūšanos, saturu.
Fiziskās aktivitātes. Ir pierādīts, ka regulāra, mērena fiziskā slodze regulē gremošanu un zarnu kustību. Tas stimulē endorfīnus, lai mazinātu stresu un sāpes un veicina koordināciju starp jūsu zarnām un nervu sistēmu.
Stresa pārvaldība. Pat 50% cilvēku ar resnās zarnas spazmām vai KZS ir paaugstināta jutība pret sāpēm (paaugstināta viscerālā jutība). Neatkarīgi no tā, vai stress (īpaši hronisks stress) izraisa jūsu resnās zarnas spazmas vai to izraisa abi faktori kopā, stresa pārvaldība ir svarīga resnās zarnas nomierināšanas sastāvdaļa.
Šķiedrvielas un probiotikas. Labvēlīgās zarnu baktērijas var palīdzēt ar gremošanu un pārtikas jutīgumu, kā arī līdzsvarot citas baktērijas, kas var izraisīt iekaisumu jūsu zarnās. Šķiedra palīdz barot labvēlīgās baktērijas un tās palielina izkārnījumu apjomu, dodot masu, kas palīdz izvadīt visu lieko.
Piparmētra. Piparmētru tēja vai piparmētru eļļas kapsulas var palīdzēt mazināt resnās zarnas spazmas. Piparmētra ir dabisks spazmolītisks līdzeklis, kas nozīmē, ka tas novērš muskuļu kontrakciju.
Ja konservatīvā ārstēšana nepalīdz, jūsu veselības aprūpes sniedzējs var izrakstīt zāles jūsu simptomu novēršanai.
Zāles var ietvert: Spazmolītiskie līdzekļi. Tie novērš piespiedu muskuļu spazmas. Antiholīnerģiskie līdzekļi. Tie bloķē neirotransmiteru, ko sauc par acetilholīnu, kas ir atbildīgs par nervu impulsu pārraidi, kas izraisa piespiedu muskuļu kustības. Pretcaurejas līdzekļi. Tās var būt recepšu vai bezrecepšu zāles. Antibiotikas. Jums var būt nepieciešamas antibiotikas, lai ārstētu infekciju vai baktēriju pārmērīgu augšanu.