jaungada solījumi
Vēdera labsajūta

Gandrīz katram gadumijā prātā ir kāda apņemšanās, kam vajadzētu nākamā gadā ievērojami uzlabot dzīvi. Vienalga, vai izteikts klusībā vai skaļi paziņots, šis solījums bieži vien pavēršas pret mums pašiem, radot tikai vairāk stresa. Kāpēc tā notiek un kā izbēgt no Jaungada solījumu izgāšanās?

Mānīgā atjaunotnes sajūta

Jaungada apņemšanās ir izplatīta un klasiska cilvēces tradīcija, un tās cēloņi meklējami mūsu pašu psiholoģijā. Skaidrs, ka Jaunais gads kalpo kā ciklisks laika marķieris, kad mēs pārvērtējam un inventarizējam savu dzīvi. Šī pieturzīme laikā motivē tieksmi pieņemt lēmumus, kā arī aktivizē cerības. Jaunais gads parasti atnāk ar svaigu “restarta” sajūtu. Mēs atveram jaunu plānotāju vai kalendāru un tad ļaujam vaļu iztēlei – kāds šis gads varētu būt un ko tajā ceram sasniegt.

Dīvainā kārtā mūsu iztēle ir diezgan vienveidīga, ko apliecina ilgu laiku apkopota statistika par populārākajiem Jaungada solījumiem. Gadu no gada cilvēkiem ir tieksme apņemties vienu un to pašu.

Top 5 populārākās apņemšanās

1) Uzlabot fizisko veselību un formu – gandrīz puse no aptaujātajiem parasti izvēlas šo apņemšanos, jo gandrīz ikvienam ir sapnis iegūt skaistu, veselīgu ķermeni un ikvienam ir kāda ķermeņa nepilnība, pie kā “jāpiestrādā”.

2) Stiprināt garīgo veselību – iekšējā miera atrašana, stresa mazināšana un pozitīvisma vairošana ir centieni, kas pēdējos gados popularitātes ziņā tuvojas vai pat sasniedz fiziskās sagatavotības mērķus; patiesībā vairāk kā puse aptaujāto saprot, ka fiziskā un garīgā veselība ir vienādi svarīga.

3) Uzlabot finansiālo stāvokli – ņemot vērā pēdējā laika inflāciju un cenu kāpumu, apņemšanās nopelnīt vairāk naudas kļūst aizvien aktuālāka.

4) Zaudēt svaru – tradicionāli šī kvēlā apņemšanās veido apmēram trešdaļu no visiem Jaungada solījumiem, un tradicionāli to vairāk motivē rūpes par savu izskatu nekā par veselību.

5) Pāriet uz veselīgu diētuuzlabot savu diētu, kas nereti prasa drastiskas izmaiņas, ir vēl viena apņemšanās, kas savu popularitāti nezaudē jau gadiem ilgi.

Citu tradicionālo Jaungada solījum vidū ir arī: atrast vairāk laika savai ģimenei un draugiem, atmest smēķēšanu, apgūt jaunas prasmes, izbrīvēt vairāk laika vaļaspriekiem, vairāk ceļot, līdzsvarot darbu ar atpūtu, mazāk lietot alkoholu u.c.

Jaunā gada apņemšanās

Cik ilgi apņemšanās tiek ievērota?

Vairums Jaungada solījumu drīz vien izčākst – arī tā ir klasika. Pētnieki daudz analizējuši šo fenomenu un nonākuši pie slēdziena, ka gandrīz visi, kas uzsāka jauno gadu ar kādu apņemšanos, līdz marta vidum ir to jau pametuši... Kāda piektdaļa neiztur ilgāk par pirmo nedēļu, vēl kāda daļa “novelk” līdz janvāra beigām – rakstura stingrība varbūt spēlē nelielu lomu. Tiek lēsts, ka Jaungada apņemšanos nesekmības rādītājs ir aptuveni 80%, un lielais vairums cilvēku zaudē savu apņēmību un motivāciju ap februāra vidu. Statistikas par izdošanās gadījumiem ir maz, taču diez vai pat desmitā daļa no Jaungada solījumiem tiek piepildīta.

Protams, ka cilvēki kādu laiku jūtas neveiksminieki, un tas atstāj nepatīkamas mieles. Daļa veselības speciālistu pat dēvē Jaungada apņemšanās par “kaitīgām”, jo šie solījumi liek fokusēties uz “nepareizām” lietām, nereālas Jaungada apņemšanās tikai pavairo mūsu satraukumu - bieži vien, kad veicam būtiskas vai ārkārtējas uzvedības izmaiņas, tas rada lielu spiedienu un stresu – un tādējādi tie jau sākotnēji ieprogrammē neveiksmi. Apņemšanās, kas koncentrējas uz tādiem jautājumiem, kā piemēram, nepieciešamību zaudēt svaru, rada negatīvu paštēlu. Un, ja plāni neīstenosies, tas var izraisīt neveiksmes un neatbilstības sajūtu. Koncentrēšanās uz problēmām vai nedrošību var izraisīt bezcerības sajūtu, zemu pašcieņu un pat vieglu depresiju.

Protams, var būt daudzi iemesli, kāpēc mērķi netiek sasniegti, taču pētnieki izdalījuši četrus galvenos cēloņus, kas vainojami Jaungada apņemšanos izčākstēšanā līdz ar sniegu.

Jaungada solījumi

Galvenie neizdošanās iemesli

* Nav īstais pārmaiņu laiks – mērķi būtu jāizvirza brīdī, kad notiek izmaiņas vai nepieciešamas izmaiņas. Jaungadā tik daudz solījumu tiek izteikti - jo tā vienkārši ir tradīcija. Taču, ja pieņemam lēmumu tradīcijas dēļ, tad pietrūks motivācijas salīdzinājumā ar vajadzības dēļ izvirzīto mērķi.

* Plānā nav paredzēti šķēršļi - neatkarīgi no tā, cik mazs vai tiešs ir mērķis, vienmēr pastāvēs kāds šķērslis. Lai uzturētu optimismu, mums jau iepriekš vērts identificēt šķēršļus un izveidot plānu, kā izvairīties no tiem. Tas samazinās neveiksmes iespējamību.

* Pārāk lieli mērķi – izvirzīt nereālistiskus un pārāk plaša mēroga mērķus ir īsākais ceļš līdz sakāvei, jo jau sākumā nav skaidrs, ar ko sākt, vai arī tiek ieviestas ārkārtīgi lielas izmaiņas. Sadalot lielo mērķi pa soļiem, kuru rezultāts ir izmērāms, tos sasniegt būt pavisam cita motivācija un iespēja. Izmērāmi mērķi ne tikai parādīs progresu, bet arī iedvesmos ar sasniegto rezultātu. Tas arī dos iespēju svinēt nelielas uzvaras, kad sasniegts pagrieziena punkts. Jebkura mērķa svinēšana palīdzēs turpināt tiekties uz lielo mērķi.

* Trūkst atbildības - atklāts, ka cilvēkiem, kuri ne tikai uzraksta savus mērķus, bet arī atrod veidu, kā būt atbildīgam par tiem, ir divreiz lielāka iespēja tos sasniegt. Atbildība nozīmē, ka esam atbildīgi kāda priekšā, lai sasniegtu mērķi - un tas var būt ļoti motivējoši. Galvenie veidi, kā iestatīt šo atbildību: pastāstīt par savu mērķi draugam vai citam tuviniekam, izveidot vai piebiedroties “atskaites” grupai, izmantot tehnoloģijas - piemēram, iestatīt izmērītus atskaites punktus elektroniskā kalendārā, kā arī nolīgt profesionāli, piemēram, fitnesa treneri vai uztura speciālistu.

Vai Jaungada solījumi ir bezjēdzīgi?

Augstais neizdošanās līmenis daudzus vedina uzskatīt Jaungada apņemšanās lielākoties par bezjēdzīgām. Tā tas tiešām varētu būt, ja Jaungada apņemšanās ir nekonkrētas un nereālas, ja tās tiek pieņemtas uz Jaungada aizrautības viļņa, kas drīz vien noplok.

No otras puses, tā nevar būt laika izšķiešana. Ja cilvēks noformulē savu apņemšanos, viņam ir desmit reizes lielāka iespēja sasniegt savu mērķi, nekā tad, ja to neizdara. Ja vēlamies vismaz kaut ko iegūt no šīs Jaungada tradīcijas – un nevis krist bezcerībā vai depresijā – vērts sagatavoties reāla mērķa uzstādīšanai. Var sākt ar to, ka:

* izvēlēties mērķi, kas sagādās prieku;

* ieplānot pirmo soli līdz nedēļas vai mēneša beigām;

* nodrošināt apkārtējo atbalstu, pastāstot par savu apņemšanos;

* pārtraukt aktivitātes savā dzīvē, par kurām vairs nav intereses, lai atbrīvotu laiku jaunajam mērķim;

* piedot sev kļūdas, jo gadījuma rakstura kājas paslīdēšana ir normāla daļa no šī procesa.

Neatkarīgi no tā, vai Jaungada apņemšanās ir vai nav saistīta ar veselību, aktīvs dzīvesveids un veselīgs uzturs ir viens no galvenajiem veidiem, kas palīdzēs sasniegt jebkuru mērķi. Jo labāka mūsu pašsajūta, jo vairāk enerģijas un iedvesmas “gāzt kalnus”. Taču pašsajūtas uzlabojumu nesniegs, piemēram, pēkšņas un krasas izmaiņas diētā, kas radīs šoku ķermenim. Vislabāk veikt pārmaiņas soli pa solim. Var sākt, piemēram, liekot tējkaroti – nevis trīs vai četras – cukura pie kafijas, vai lietot kādu veselības produktu, kas palīdzēs uzlabot gremošanu vai atbrīvoties no liekā svara.

Jaunā gada apņemšanās

Labās šķiedrvielas

GOOD FIBER - kā papildu šķiedrvielu un C vitamīna avots - ir noderīgs produkts cilvēkiem, kuri ikdienā neuzņem pietiekamā daudzumā šķiedrvielas, kā arī tiem, kam ir paaugstināts ķermeņa masas indekss. To var lietot jau no sešu gadu vecuma. Diētā ar samazinātu enerģētisko vērtību glikomannāns veicina svara samazināšanu¹ un palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs². Vitamīns C palīdz uzturēt normālu imūnsistēmas darbību, palīdz samazināt nogurumu un nespēku un veicina šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu. Ceļtekas sēklapvalki palīdz uzturēt normālu zarnu darbību, uzlabot gremošanu un samazināt lipīdu un holesterīna līmeni asinīs.

Sastāvs: olveida ceļtekas (Plantago ovata) sēklapvalku pulveris, glikomannāns jeb Konjac mannāns (Amorphophallus konjac), inulīns, vitamīns C (askorbīnskābe).

Lietošanas veids: lietot iekšķīgi, pievienojot ūdenim, sulai vai jogurtam pirms pamatmaltītes vai maltītes laikā, uzdzerot 1-2 glāzes ūdens, lai izvairītos no aizrīšanās riska un nodrošinātu aktīvo vielu nonākšanu kuņģī.

¹ Labvēlīgo ietekmi panāk, katru dienu pārtikā lietojot 3 g glikomannāna.

² Labvēlīgo ietekmi panāk, katru dienu uzņemot 4 g glikomannāna.

Svara nomešana
section-7b138e2