Vai vajadzētu uztraukties par atkarības veidošanos, ja pie vakariņām dzeru vienu, divas vīna glāzes vai kausu alus, bet reibuma sajūtu nekad nesasniedzu? Šajā rakstā meklējiet atbildes, kā arī atradīsiet ieteikumus, kā rūpēties par aknu veselību!
Neregulāra, mērena alus vai vīna iedzeršana ēdienreizes laikā vairumam cilvēku neveicina veselības problēmas vai atkarību. Kamēr alkohols padara dzīvi patīkamāku un nerada negatīvas sekas sadzīvē vai darbā, bažām nav pamata. Tomēr, ja iedzeršana kļūst par ikdienas paradumu, tas var draudēt ar alkohola patēriņa progresēšanu un arī paaugstina risku saslimt.
Atsaucoties uz respektablās Maijo klīnikas (Ročesterā, Minesotas štatā ASV) ieteikumiem, – dzeršana tiek uzskatīta par mērenu vai zemu riska diapazonu, sievietēm lietojot ne vairāk kā trīs vieglos dzērienus* vienā dienā un ne vairāk kā septiņus dzērienus nedēļā; vīriešiem – ne vairāk kā četrus vieglos dzērienus dienā un ne vairāk kā 14 dzērienus nedēļā. Šādas „diskriminācijas” pamatā ir dzimumu fizioloģiskās atšķirības – sievietes ķermenī ir mazāks ūdens saturs, tādēļ kaitējumu tam var nodarīt mazāka alkohola deva.
Pētnieki, kuri pēta alkohola pārmērīgu lietošanu, atklājuši, ka cilvēkiem ar augstu alkohola toleranci, kuri pēc vairāku dzērienu uzņemšanas nejūt iedarbību, faktiski ir lielāks risks, ka var rasties ar alkoholu saistītas problēmas. Svarīgi atzīmēt, ka, pat ja nejūtat izdzertā alkohola ietekmi, jūsu ķermenī joprojām ir tāds pats alkohola daudzums kā cilvēkam, kurš pēc viena vai diviem dzērieniem to sajūt. Daži jau piedzimst ar augstu toleranci pret alkoholu, citiem reakcijas trūkums var būt saistīts ar alkohola tolerances palielināšanos laika gaitā. Visizplatītākā alkohola negatīvā ietekme uz veselību ir sirds, aknu un nervu bojājumi, kā arī atmiņas problēmas un seksuāla disfunkcija. Orgānu bojājumi, kuri var rasties, lietojot pārāk daudz alkohola, dažādiem cilvēkiem ievērojami atšķiras.
Pārmērīgs alkohola patēriņš, ja arī nenoved pie atkarības, rada pārslodzi gremošanas sistēmai un it īpaši aknām, kuru galvenais uzdevums ir atbrīvoties no toksīniem, ko ķermenis ikdienā uzņem. Lielu daļu mūsu uztura veido pārstrādāti pārtikas produkti un mākslīgas sastāvdaļas, tādēļ aknām ir jāstrādā virsstundas, lai organismu attīrītu. Ja klāt vēl nācis alkohols, tas var būtiski ietekmēt aknu darbību. Pat ja alkohola patēriņš nav liels vai regulārs, par aknām ir jārūpējas, un to var darīt arī profilaktiski. Aknas ir viens no vissvarīgākajiem cilvēka ķermeņa orgāniem, tādēļ ieteicams laiku pa laikam tās attīrīt un detoksicēt, lai aknas varētu atgriezties normālā stāvoklī. Vērts piedomāt arī par aknām labvēlīgām uzturvielām!
Palieliniet šķiedrvielu īpatsvaru ēdienkartē!
Šķiedrvielas palīdz sagremot ēdienu un atbrīvoties no toksīniem. Diemžēl daudziem pārtikas produktiem, kurus lietojam, ir atņemts dabisko šķiedrvielu saturs. Galvenie šķiedrvielu avoti ir graudu izstrādājumi (pilngraudu maize,auzu pārslas, kviešu klijas un putraimi), pākšaugi (zirņi, baltās pupiņas), sēnes (it sevišķi baravikas un gailenes), dārzeņi, augļi un ogas – burkāni, sīpoli, ziedkāposti, galviņkāposti, bietes, kartupeļi, selerijas sakne, rabarberi, upenes,ērkšķogas, mellenes, avenes, cidonijas, āboli, kā arī žāvētas aprikozes un vīģes.
Pievienojiet ēdieniem ķiplokus!
Ķiploki daudzu tautu virtuvē ir atzīti par veselīgu un labvēlīgu ēdienu sastāvdaļu. Tie ir bagāti ar sēru, kas palīdz aknām, aktivizējot noteiktus enzīmus toksīnu izvadīšanai no ķermeņa.
Palieliniet C vitamīna uzņemšanu!
C vitamīns ir labs ne tikai jūsu imūnsistēmai, bet arī pozitīvi ietekmē aknas. Viss, kas jums jādara, – vienkārši jāēd vairāk citrusaugļu, piemēram, apelsīni, citroni un greipfrūti.
Ēdiet riekstus!
Ir zināms, ka rieksti, kuros ir daudz olbaltumvielu un aminoskābju, labvēlīgi ietekmē aknas. Valriekstos jo īpaši ir daudz omega-3 taukskābju un arginīna, kas ir noderīgi aknu attīrīšanai un detoksikācijai.
Padariet zaļās tējas dzeršanu par paradumu!
Atšķirībā no melnās tējas vai kafijas zaļā tēja satur katehīnus, kuri kalpo kā antioksidants aknām.
Palieliniet zaļumu patēriņu!
Lapu zaļajiem dārzeņiem kopā ar šķiedrvielām ir daži pārsteidzoši savienojumi, kas var veicināt aknu veselību.
Lietojiet hepatoprotektorus!
Visatzītākie hepatoprotektori, kuru efektivitāte pierādīta pētījumos, ir silimarīns, kas atrodams mārdadzī, un esenciālie fosfolipīdi, kas veidojas no holīna. Regulāra šo aktīvo vielu uzņemšana nodrošina normālu aknu darbību.
*Šīs vadlīnijas ir balstītas uz standarta izmēra dzērieniem: 140 ml vīna, 350 ml alus (5%) vai 40 ml stiprā alkoholiskā dzēriena, kas satur 40% spirta. https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/mayo-clinic-q-and-a-is-daily-drinking-problem-drinking/
Latvijā ražots hepatoprotektors!
Latvijas farmācijas uzņēmuma Lotos Pharma sortimentā ir kvalitatīvs produkts aknu veselībai Hepasan Forte, kas satur divus pasaulē atzītākos hepatoprotektorus - silimarīnu, kas tiek iegūts no mārdadža, un esenciālos fosfolipīdus, ko veido holīns. Sastāvā esošais holīns palīdz uzturēt normālu aknu darbību. Mārdadža ekstrakts uztur normālu aknu veselību un palīdz nodrošināt aknu šūnu aizsardzību. Hepasan Forte ir ērti lietot, jo ieteicamo diennakts devu nodrošina 2 kapsulas dienā. Izdevīgus piedāvājums var atrast uzņēmuma mājas lapā šeit!
section-2a66f49
Lotos Pharma darbība ietver jaunu uztura bagātinātāju izstrādi eksporta tirgiem. Projekta Bio4Asia projekta ietveros Lotos Pharma (Latvija) sadarbībā ar uzņēmumu BioCC (Igaunija) strādā pie jauna probiotiku un prebiotiku produktu izstrādes, kas būs potenciāls produkts gremošanas trakta, aknu darbības un imūnsistēmas normālas darbības veicināšanai.
Šis raksts atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.
Comments are closed.