Ziņas par to, ka autovadītājs iemidzis pie stūres un izraisījis avāriju, ik pa laikam var dzirdēt gan pa TV, gan lasīt sociālajos tīklos. Ne viens vien autovadītājs šādos brīžos atminas situācijas, kad pats sēdies pie stūres samiegojies vai braucot cīnījies ar uzmācīgu vēlmi gulēt. Ja vadot auto regulāri nāk miegs, ir jāmaina ikdienas paradumi un jādara viss iespējamais, lai vienmēr būtu možs prāts, ātra reakcija un 100 % uzmanība.
Kāpēc pie stūres gulēt nedrīkst?
Kad cilvēkam nāk miegs, viņa smadzenes un ķermenis strādā lēnāk, tāpēc samazinās koordinācija, zūd fokuss, pasliktinās atmiņa, pagarinās reakcijas laiks un zūd loģiska spriestspēja. Visas, tas ir ļoti nepieciešamas auto vadīšanas laikā, tāpēc drošas braukšanas eksperti samiegojušos un nogurušus šoferus pielīdzina tādiem, kas pie stūres sēžas alkohola reibumā, jo abi uz ceļa mēdz uzvesties līdzīgi. Samiegojies vadītājs var netīšām nobraukt no ceļa, iebraukt citā joslā, tas nespēj adekvāti reaģēt uz situāciju uz ceļa un tāpēc notiek avārijas. Šoferis, kam nāk miegs, var iesnausties braucot, citreiz tā ir tikai 1, 2, citreiz 5 sekundes, bet šajā laikā automašīna turpina braukt. Ja braucošā automašīna, kuras šoferis ir piemidzis brauc ar ātrumu 90 km/h stundā, tad 5 sekundēs tā nobrauks aptuveni 125 metrus! Šajā laikā šoferis guļ un nereaģē uz lietām, kas notiek apkārt.
Bīstamie signāli
Ja autovadītājs bieži žāvājas, aktīvi mirkšķina acis, sāk “klanīt” galvu, neatceras tikko nobraukto ceļa posmu, nepamana ceļa apzīmējumus un ceļazīmes, kā arī luksofora gaismas, neievēro distanci, brauc pa ceļa vidu vai pašu malu, kā arī dreifē no vienas joslas uz citu, tas norāda, ka viņam nekavējoties ir jāapstājas drošā vietā un tālāk braukt nedrīkst.
Kā saglabāt modrību un neiemigt?
1. Pirms grasies vadīt automašīnu, kārtīgi jāizguļas. Mēdz būt situācijas, kad vadīt automašīnu reizi pa reizei nākas nakts vidū, vēlu vakarā vai ļoti agri no rīta un šādos brīžos uzveikt miegu ir krietni vieglāk nekā tad, ja miegs nāk un ir nogurums katru dienu dodoties uz darbu, uz mājām vai kur citur. Tad pie auto stūres sēsties nevajadzētu vai arī mainīt savu dzīves ritmu un ikdienas paradumus, lai varētu kārtīgi izgulēties, kad tas ir iespējams un vadīt automašīnu ar “skaidru” galvu. Lielākajai daļa pieaugušo jāguļ vismaz septiņas stundas diennaktī. Bet, ja ar šādu miega ilgumu nepietiek, tad tam jāatvēl tik daudz laika, lai pašsajūta pamostoties būtu laba. Jāņem vērā, ka miegā neieskaita to laiku, kas tiek pavadīts nomodā pēc ielīšanas gultā, piemēram, lasot grāmatu, skatoties TV vai “sērfojot” internetā. Ja nevari izgulēties tāpēc, ka dienas ritmā ir ieviesušās kādas izmaiņas – jādodas uz darbu pēc atvaļinājuma, mainīts darba laiks vai grafiks, atgriezies mājās no ceļojuma uz valsti, kurā bija cita laika josla, tad palīgā var ņem uztura bagātinātāju, piemēram, “Good Sleep”, kas atvieglo ar diennakts ritma izjaukšanu saistītās sajūtas. Tā sastāvā esošā pasiflora relaksē un veicina veselīgu miegu, baldriāns rūpējas par mentālo veselību un apiņi nomierina.
2. Jāieklausās savā ķermenī. Cilvēka organisms darbojas pēc noteiktas shēmas un ir pierādīts, ka sākot no plkst. 14 un ap pusnakti uz pāris stundām tas piedzīvo dabisku enerģijas kritumu, kad ir vēlme atpūsties un nosnausties, lai atgūtu spēkus. Ja iepriekšējā naktī nesanāca kārtīgi izgulēties, vēlams ar auto šajā laikā nebraukt, jo tad miegs nāks vēl vairāk un koncentrēšanās spējas būs pavisam niecīgas.
Savukārt, ja priekšā vairākas stundas ilgs brauciens, tas jāplāno gudri, lai var veltīt laiku atpūtai un, ja nepieciešams, arī nedaudz nosnausties. Vienmuļa braukšana ir ļoti nogurdinoša, tāpēc ir labi, ja līdzi ir otrs cilvēks, kas šoferi var nomainīt vai vismaz ar viņu sarunāties un izklaidēt. Turklāt otrs cilvēks pamanīs, kad stūrētājs paliek pārlieku miegains un mudinās pārstāt brukt, jo mēdz būt situācijas, kad pašam šķiet, ka nav jēgas apstāties un 20 minūtes pagulēt, ja līdz mājai un savai gultai jābrauc tikai 10 kilometri.
3. Kofeīns nav brīnumlīdzeklis. Vēl viena lieta, kas jāpatur prātā – kafija un citi kofeīnu saturoši dzērieni nodrošina tikai īslaicīgu enerģijas pieplūdi. Pēc kofeīna iedarbības izzušanas vēlme pagulēt atgriezīsies. Toties pavisam citādi būs, ja brīdī, kad nāk miegs apstāsies drošā vietā un ļausies 20 minūšu ilgai snaudai, un pēc tās izdzersi vienu vai divas tases kafijas. Visefektīvāk būs, ja kafiju dzersi maziem malciņiem, nevis visu daudzumu uzreiz, jo tad kofeīns iedarbosies pakāpeniski un ilglaicīgi. Rēķinies, ka kofeīns sāk iedarboties tikai 30 tikai pēc uzņemšanas. Ja plāno automašīnā pagulēt 20–30 minūtes, kafiju vari izdzert pirms snaudas – tad pamostoties būs arī efekts no kafijas.
4. Miegs nāk no zālēm. Ļoti daudziem medikamentiem ir nomierinoša iedarbība, turklāt pat tad, ja instrukcijā rakstīts, ka tas neietekmē auto vadīšanu un nerada miegainību. Īpašu uzmanību pievērs savām sajūtām un organisma reakcijai, kad kādas zāles lieto pirmo reizi, lai nav tā, ka iedzer zāles, tad sēdies pie stūres un saproti, ka griežas galva vai briesmīgi nāk miegs. Ja ārsts izraksta medikamentus, kas rada miegainību vai palēnina reakciju, bet tev noteikti jābrauc ar automašīnu, izstāsti viņam situāciju un prasi, lai zāles tiek mainītas uz citam, ja vien tas ir iespējams.
Pats svarīgākais! Visefektīvākais veids, kā palikt nomodā braukšanas laikā, ir ik nakti pietiekami daudz un labi gulēt. Tad prāts būs ass un viegli varēs koncentrēties, kā arī zibenīgi reaģēt uz mainīgajām situācijām uz ceļa.
Melatonīns labam nakts miegam
Good Sleep Spray ir pirmais zem mēles izsmidzināms miega līdzeklis, kura sastāvā esošais melatonīns palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku¹ un atvieglot ar diennakts ritma izjaukšanu saistītās sajūtas², savukārt pasifloras augs darbojas sedatīvi un palīdz uzturēt psihisko relaksāciju un veselīgu miegu.