Sliktais holesterīns
Sirds veselība

Paaugstināts holesterīna līmenis ir viens no iemesliem, kāpēc rodas sirds un asinsvadu slimības. Labā ziņa ir tā, ka sliktais holesterīns ir viegli samazinājams pašu spēkiem, vairāk kustoties un samazinot vai izslēdzot no savas ēdienkartes produktus, kas veicina sliktā holesterīna veidošanos.

Kāpēs sliktais holesterīns tiešam ir slikts?

Holesterīns ir mīksta, taukiem līdzīga viela, ko ražo gan aknas, gan citas organisma šūnas un ko iespējas uzņemt arī ar pārtiku un bez kā cilvēks nespēj dzīvot. Pastāv divu veidu holesterīns labais jeb augsta blīvuma holesterīns (ABLH) un sliktais jeb zema blīvuma holesterīns (ZBLH) un, lai organisms funkcionētu pilnvērtīgi, abiem tiem jābūt līdzsvarā.

Labais holesterīns samazina holesterīna nogulsnes un nogādā tās aknās. Tas darbojas pretēji sliktajam holesterīnam – palīdz asinsvadiem neaizkaļķoties. Sliktais holesterīns pārnes holesterīnu uz asinsvadu sieniņām, tādā veidā veicinot asinsvadu aizkaļķošanos (aterosklerozi) un plātnīšu veidošanos. Plātnīte kādā brīdī var atdalīties no asinsvada un ar asins plūsmu nonākt sirdī vai smadzenēs un izraisīt miokarda infarktu vai insults. Lai izvairītos no asinsvadu aizkaļķošanās, ir jākontrolē savs holesterīna līmenis; to var izdarīt, veicot analīzes. Organismā palielinās sliktā holesterīna daudzums tāpēc, ka ir mazkustīgs dzīvesveids un tiek daudz uzņemta pārtika, kas satur daudz piesātināto tauku, kas nelabvēlīgi ietekmē zema blīvuma jeb slikto holesterīnu.

sliktais holesterīns

Kas paaugstina slikto holesterīnu?

1. Sarkanā gaļa. Liellopa un jēra gaļa, kā arī cūkgaļa paaugstina holesterīna līmeni, jo tajā ir daudz piesātināto tauku. Veikalā nopērkamā, jau samaltā maltajā gaļa arī ir ļoti daudz piesātināto tauku, jo tajā bieži vien ir samaltas gan cīpslas, gan ādas, gan trekni gaļas gabali. Ja vēlies normalizēt holesterīna līmeni, samazini sarkanās gaļas patēriņu – ēd to tikai vienu reizi nedēļā vai, vēl labāk, aizstāj ar citām olbaltumvielām, piemēram, vistas vai tītara krūtiņu bez ādas, zivīm un pupiņām.

2. Taukvielās cepti ēdieni. Ļoti daudz piesātināto tauku, līdz ar to arī sliktā holesterīna, satur eļļā fritēti un cepti ēdieni, piemēram, frī kartupeļi un ķiploku grauzdiņi. Turklāt šādi pagatavoti ēdieni ir arī kalorijām bagāti, jo uzsūc ļoti daudz taukvielu cepšanas laikā. Domājot par savu veselību uzturā labāk iekļaut cepeškrāsnī gatavotu maltīti vai izmantot gaisa friteri, jo tā ēdienu var pagatavot gandrīz bez taukvielām.

3. Desas, pastētes un pusfabrikāti. Šie pārtikas produkti ir ne tikai ar zemu uzturvērtību, bet tie arī paaugstina sliktā holesterīna līmeni. Gluži tāpat kā maltajā gaļā, arī cīsiņos un desās nonāk tie gaļas gabali, kurus citādi nav iespējams pārdot. Bieži vien cilvēki redzot, ka uz iepakojuma ir norādīts, ka desa satur 80 % gaļas, iedomājas kārdinošu karbonādes gabalu, nevis ādas ar 7 cm biezu speķa kārtu, kas arī ir gaļa. To pašu var teikt par pelmeņiem un saldētajām frikadelēm.

4. Saldumi. Cepumi, kūkas un citi konditorejas izstrādājumi bieži tiek gatavoti, izmantojot daudz sviesta un margarīna, kuri abi ceļ sliktā holesterīna līmeni. Savukārt rūpnieciski ražotajos konditorijas izstrādājumos izmanto palmu un kokosrieksatu eļļu, kas arī paaugstina holesterīnu. Nedrīkst aizmirst arī par šokolādi, konfektēm un citiem, našķiem, kas satur gan daudz taukvielu, kas paaugstina sliktā holesterīna līmeni, gan cukuru, kurš savukārt pazemina labā holesterīna līmeni.

5. Rafinēti ogļhidrāti. Domājot par pārtikas produktiem, kas ietekmē holesterīna līmeni, bieži vien tiek aizmirsti graudaugu izstrādājumi, tādi, kā maize, makaroni, mannā. Lai gan tie tieši nepalielina sliktā holesterīna līmeni, organismus tos sadala tāpat, kā cukuru, tāpēc tie būtiski pazemina labā holesterīna līmeni.

6. Trekns piens. Uzmanību der pievērst arī trekniem pilnpiena produktiem. Ēdot piena produktus ar augstu tauku saturu, tiek uzņemti arī piesātināties tauki, kas palielina sliktā holesterīna līmeni.

7. Speķītis. Kūpinātu vai sālītu cūkas speķi daudzi uzskata par delikatesi un labprāt sevi palutina, to uzliekot uz rupjmaizes šķēles. Te gan der atcerēties, ka šādi sevi labāk palutināt pēc iespējas retāk, jo arī tas satur daudz piesātināto tauku, līdz ar to paaugstina slikto holesterīnu.

Sliktais holesterīns

Pasper soli pretī veselībai

Ja sliktā holesterīna rādītāji ir paaugstināti, tad jāmaina ēdienkarte, tajā jāiekļauj dārzeņi, augļi, pilngraudu produkti, pākšaugi, vistas vai tītara krūtiņa bez ādas, jūras zivis, rieksti un kvalitatīva pirmā spieduma olīveļļa. Tāpat talkā jāņem uztura bagātinātāji, piemēram, Aterolip Complex Caps, kas palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs, rūpējas par sirds un asinsvadu sistēmas darbību un normalizē aknu lipīdus. Sastāvā esošais holīns veicina normālu lipīdu un homocisteīna vielmaiņu, savukārt vitamīns B12 normalizē sarkano asinsķermenīšu veidošanos un palīdz nodrošināt homocisteīna vielmaiņu.

Holesterīns
section-353d968