sēnes uzturā
Sirds veselība

Latviešus var pieskaitīt pie vieniem no kaislīgākajiem sēņotājiem pasaulē, toties sēņu ēšanas ziņā mēs krietni atpaliekam no citām valstīm. Tiesa tur vairāk izmanto kultivētās nevis savvaļā augošās sēnes. Pie mums ilgi valdīja uzskats, ka sēnes organismam ir grūti pārstrādāt, tāpēc tās daudz nevar ēst. Šobrīd šis mīts ir lauzts un ne velti, jo ēdamās ir atzītas par vienu no veselīgākajiem produktiem uz zemes.

Vai sēņo tikai Latvijā?

Pasaulē ir maz valstu, kurās sēņošana ir tikpat populāra kā pie mums. Kaislīgi sēņotāji sastopami Lietuvā, Somijā, Zviedrijā, Polijā. Arī Norvēģijā var sastapt pa kādam aizrautīgam sēņotājam, tiesa, turienes likumdošana nosaka, ka guvums ir jāatrāda inspektoram, kas pārbauda vai salasītās sēnes var ēst. Arī Lielbritānijā sēņošana nav izplatīta nodarbe, vien pa retam turienes mežos var sastapt kādu sēņotāju, kas visbiežāk ir iebraucējs no Latvijas, Lietuvas vai Polijas. Savukārt Itālijā neviens nesēņo kā pie mums, bet gan ar īpaši apmācītām cūkām un suņiem, kas palīdz atrast pasaulē dārgākās sēnes – trifeles.

sēnes

Sēnes tiešām veselīgas

Katra ēdamo sēņu suga un šķirne ir īpaša un tai ir savas unikālas īpašības, tomēr tām visām ir daudz kā kopīga. Turklāt kultivētās sēnes vērtības ziņā nemaz neatpaliek no savvaļā augušajām, kaut arī nav tik aromātiskas.

  • Sēnēs esošie augu sterīni samazina sliktā holesterīna līmeni asinīs, bet beta-glikāni pozitīvi ietekmē imūnsistēmu.
  • Lielākā daļa sēņu satur B grupas vitamīnus, kas palīdz pārstrādātu citus vitamīnus un nogādāt tos uz šūnām. Tās satur arī varu, kas organismam nepieciešams, lai piegādātu skābekli sarkanajām asins šūnām.
  • Sēnēs ir savienojumus, kas pozitīvi iedarbojas uz imūnsistēmu, palīdzēt cīnīties pret infekcijām un iekaisumiem.
  • Sēnes pozitīvi iedarbojas uz sirds veselību, pazemina asinsspiedienu un holesterīnu. Tām ir zems glikēmiskais indekss, tāpēc šis produkts īpaši piemērots diabētiķiem un cilvēkiem ar prediabēta stāvokli.
  • Sēnēs esošais selēns un citas aminoskābes, kā arī antioksidanti pasargā organismu no brīvajiem radikāļiem.
  • Tās ir kolosāls produkts ikvienam, kas vēlas samazināt svaru, jo pateicoties šķiedrvielām rada sāta sajūtu un satur ļoti maz kaloriju – 100 gramos ir tikai 15–20 kalorijas.
  • Lai arī sēnes ir smags produkts, ko neiesaka daudz ēst vēlu vakarā, lai naktī nav jāmokās ar vēdersāpēm, ēdot piemērotā laikā un saprātīgā daudzumā tās gremošanas sistēmai nāk tikai par labu, piemēram, uzlabo zarnu darbību, jo tām piemīt prebiotiskas īpašības, kas veicina zarnu mikrobioma darbību.
  • Sēnes satur kāliju – svarīgu uzturvielu nervu veselībai, selēnu – rūpējas par sirds veselību, D vitamīnu – būtisks kauliem un garīgajai veselībai, unikālus beta-glikānus – stimulē imūnsistēmu, lai sūnas varētu cīnīties pret toksīniem, ar vecumu saistītām slimībām un audzējiem.

Pasaulē populārākās sēnes

Austersēnēm ir maiga garša un gaļīga tekstūra, tāpēc labi iederas makaronu un gaļas ēdienos, kā arī zupās. Austersēnēs ir maz kaloriju un ogļhidrātu, taču tajās ir daudz B grupas vitamīnu, piemēram, niacīna, pantotēnskābes, folātu un holīns, kā arī minerālvielu, piemēram, kālija, turklāt tās ir bagātīgs antioksidantu avots. 2020. gadaā veiktā astoņu pētījumu apkopojumā atklāts, ka austersēnes palīdz samazināt cukura, triglicerīda un sliktā holesterīna līmeni asinīs.

Šitaki sēnes ir bagātas ar uzturvielām un ar tām var lieliski aizstāt gaļu (satur tās pašas aminoskābes, ko gaļa!), turklāt no tām var cept arī karbonādes. Tajās ir sterīni, eritadenīns un beta-glikāni, kas palīdz pazemināt cukura līmeni asinīs un cīnīties ar augstu holesterīna līmeni. Šitaki sēnēs ir B grupas vitamīni un D vitamīns. Tās palīdz uzlabot imūnsistēmu, aknu, sirds un asinsvadu veselību. Šīs sēnes ir ļoti garšīgas un tām nav izteikti šķiedraina struktūra.

Portobello sēnes ir ļoti lielas, tāpēc tās ir vēl viens iecienīts gaļas aizstājējs, starp citu, tās liek pat burgeros gaļas kotletes vietā. Īpaši vērtīgas šīs sēnes ir tāpēc, ka satur daudz kālija – aptuveni 300 mg katrā sēnē.

Divsporu atmatene jeb šampinjoni ir populārākās sēnes, ko “sasēņot” veikalu plauktos. Tās ne tikai lieliski garšo, bet arī satur vielas, kas aizkavē audzēju šūnu attīstīšanos un vairāk nekā citas sēnes satur D vitamīnu. Šampinjonus var ēst ne tikai ceptus un vārītus, bet arī termiski neapstrādātus.

Baravikās ir daudz ergotioneīna (aminoskābes un histidīna tiourīnvielas atvasinājums), kas palīdz imunitātei cīnīties pret nevēlamiem mikrobiem, infekcijām un iekaisumiem.

Gailenes ir kolosāls B grupas vitamīnu avots. Savukārt tie palīdz pārstrādātu citus vitamīnus un nogādāt tos uz šūnām.

sēnes

Sēņu sacepums

Sacepumā iederas bekas un gailenes, ja tās nav pieejamas var izmantot šampinjonus un portobello. Lai garša būtu “sēnīgāka” pie šampinjoniem un portobello vari pievienot kādu kaltētu vai saldētu baraviku.

8 porcijas

2 stundas gatavošanai

  • 350 g sēņu
  • 700 g kartupeļu
  • 1 sīpols
  • 1 ķiploka daiviņa
  • 400 ml saldā krējuma
  • 250 ml piena
  • 2 ēdk. sviesta
  • sāls, pipari – pēc garšas

1. Uzkarsē cepeškrāsni līdz 170 grādiem. Ar sviestu iesmērē cepamtrauku. Nomizo kartupeļus, sīpolus un ķiploku. Kartupeļus sagriež šķēlēs, sīpolus un ķiplokus sakapā. Notīrītas sēnes sagriež gabaliņos.

2. Uzkarsē pannu, liek tajā atlikušo sviestu un cep sīpolus, kamēr tie mīksti. Liek klāt ķiploku un cep vēl pāris minūtes. Cepamtraukā liek kartupeļus, sēnes, apceptos sīpolus un samaisa. Bļodiņā sajauc pienu ar krējumu un pārlej sacepumam. Pieber sāli un piparus. Ievieto cepeškrāsnī un cep 1 stundu un 30 minūtes.

sēņu sacepums

Sēņu zupa

4 porcijas

40 minūtes pagatavošanai

  • 500 g sēņu
  • 500 g vārītu kartupeļu
  • 100 g žāvēta gaļa
  • 1 sīpols
  • 1 l buljona
  • 125 g saldā krējuma
  • 100 ml portvīna
  • eļļa cepšanai
  • sāls, pipari, zaļumi

1. Kartupeļus sagriež kubiņos, sīpolu sakapā, sēnes un gaļu sagriež nelielos gabaliņos.

2. Katlā, sakarsētā eļļā, 4–5 minūtes apcep sīpolus un gaļu. Pievieno sēnes un sautē 5 minūtes. Pielej buljonu, uzvāra, samazina uguni un ļauj lēnām virst 15 minūtes.

3. Liek klāt kartupeļus, krējumu, portvīnu, sāli un piparus un visu vēlreiz uzvāra. Pasniedzot pārkaisa ar sasmalcinātiem zaļumiem.

sēnes

Dabīgi normalizēt holesterīnu - AteroLip® complex caps

Lai rūpētos un uzturētu sirdi un asinsvadus labā stāvoklī izvēlies dabas vielu kompleksu AteroLip® complex caps. Tā sastāvā ir dabīgais statīns monakolīns K, kas iegūts no sarkanā rauga rīsiem, no cukurniedrēm iegūts polikosanols, standartizēts olīvu (Olea europea) lapu sausais ekstrakts (polifenols hidroksitirozols), holīns, kas palīdz nodrošināt normālu lipīdu vielmaiņu, niacīns un vitamīns B12. Sastāvā esošais kurkumas ekstrakts palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs, sirds un asinsvadu sistēmas darbību. AteroLip® complex caps ir ērti lietot, tikai 1 kapsula dienā! Produkts pieejams 30 kapsulu un izdevīgajā 90 kapsulu iepakojumā. Izdevīgākais piedāvājums Lotos Pharma mājas lapa www.lotos-pharma.com.

Holesterīns
section-5d97803

Dicks L, Ellinger S. Effect of the intake of oyster mushrooms (Pleurotus ostreatus) on cardiometabolic parameters—a systematic review of clinical trials. Nutrients. 2020;12(4):1134. doi:10.3390/nu12041134