Produkti veselīgai un labai ādai. Mūžīgās jaunības eliksīrs joprojām nav izgudrots, taču, rūpīgāk izraugoties ēdienus, varam novecot lēnāk. Pārtika, ko ēdam, var ievērojami ietekmēt izskatu, fizisko pašsajūtu, dzīves kvalitāti un slimību risku. Līdz ar gadu skaitu šī ietekme palielinās, tādēļ kļūst arvien svarīgāk, kādus produktus savai maltītei izvēlamies.
Dažas uzturvielas palēnina dabisko novecošanos, veicinot ādas veselību. Tā kā āda ir lielākais un redzamākais no cilvēka orgāniem, kas turklāt nemitīgi atjaunojas, ir vērts par to rūpēties īpaši. Vairāk par jebkuru krēmu ādai palīdzēs piemērots uzturs. Protams, tas ir tikai viens no „labas novecošanas” aspektiem un, ēdot noteiktus pārtikas produktus, jaunāki nekļūsim. Tomēr vērtīgām uzturvielām bagāta pārtika var palīdzēt izskatīties un justies labāk, jo āda ir tāds kā vecuma indikators. Svarīgi iekļaut ēdienkartē produktus, kas bagāti antioksidantiem un flavonoīdiem, nepiesātinātajiem taukiem un olbaltumvielām. Lūk, deviņi barojoši pārtikas produkti, kas palīdz novecot lēnāk!
1. Kvalitatīva olīveļļa labai ādai
Neapstrādāta augstākā labuma olīveļļa (extra virgin) satur daudz veselīgo tauku un antioksidantu, piemēram, tokoferolu un beta karotīnu, kā arī fenola savienojumus, kas palīdz samazināt iekaisumus un oksidatīvos bojājumus, ko izraisa brīvo radikāļu nelīdzsvarotība organismā. Tā mazina hronisku slimību, tostarp, kardiovaskulāro, 2. tipa cukura diabēta, metaboliskā sindroma, noteiktu vēža veidu risku.
Apmēram 73% olīveļļas veido mononepiesātinātie tauki. Daži pētījumi liecina, ka uzturs, kas bagāts ar tiem, var palīdzēt samazināt ādas novecošanos, pateicoties šo veselīgo tauku spēcīgajai pretiekaisuma iedarbībai.
Izvēlieties auksti spiestu neapstrādātu olīveļļu, jo tajā ir vairāk antioksidantu un tā ir vērtīgāka nekā eļļas, kuras ekstrahē ar citām metodēm. Lietojiet to tīrā veidā, pievienojiet salātiem!
2. Zaļā tēja
Lielisks veids, kā iekļaut uzturā vairāk antioksidantu, ir zaļās tējas dzeršana. Tajā ir īpaši daudz katehīnu un polifenolu, proti, epigallokatehīna gallāta, katehīnu un gallskābes, kas var palīdzēt cīnīties ar brīvajiem radikāļiem organismā. Brīvie radikāļi ir nestabilas molekulas, kas rodas kā normālas šūnu darbības blakusprodukts. Tie var veidoties arī, reaģējot uz ārējās vides izraisītiem faktoriem, piemēram, uz pārmērīgu saules ultravioletās gaismas iedarbību, gaisa piesārņojumu vai tabakas dūmiem. Lielā daudzumā tie var bojāt organisma šūnas, palielinot neiroloģisko un sirds slimību risku, priekšlaicīgu novecošanu.
Zaļajā tējā esošie polifenoli, attīrot brīvos radikāļus, pirms tie sabojā ādu, var palīdzēt samazināt ārējo novecošanos, uzlabojas arī ādas mitrums un elastība. Daudzi ādas kopšanas līdzekļi satur zaļās tējas ekstraktu tā antioksidanta un pretnovecošanās īpašību dēļ (to efektivitāte gan vēl nav pietiekami pierādīta). Uzturoties saulē, ieteicams dzert tieši zaļo tēju, kas palīdz pasargāt ādu no UV staru radītajiem bojājumiem. Lai āda saņemtu pietiekami daudz mitruma, nedrīkst aizmirst arī par ūdeni. Arī kopējais uzņemtā šķidruma daudzums ir ļoti svarīgs, un ūdens ir labākā, veselīgākā izvēle.
3. Treknās zivis
Treknas zivis, piemēram, lasis, forele, makrele (skumbrija), siļķe, ir ļoti barojoši produkti, kuri satur daudz Omega-3 taukskābju, olbaltumvielu, selēna, cinka un astaksantīna (antioksidants, atbildīgs par laša rozā krāsu), kas uzlabo ādas veselību.
Labai ādai neaizstājamas ir Omega-3 taukskābes, kas mitrina ādu un mazina iekaisuma procesus, kuru dēļ var rasties ādas apsārtumi, akne. Zivīs atrodamās olbaltumvielas palīdz uzturēt ādas strukturālās olbaltumvielas, lai ķermenis varētu ražot kolagēnu un elastīnu. Šīs divas molekulas ir atbildīgas par ādas izturību un elastību. Līdz ar vecumu ķermenis sāk sadalīt kolagēnu un ražot to mazāk efektīvi. Tas var izraisīt ādas pakāpeniskas novecošanās pazīmes, piemēram, grumbas un ādas nokarāšanos, sāpes locītavās. Lai gan šis process ir dabisks un neizbēgams, saglabāt ilgāk ādu veselīgu var palīdzēt kolagēna sintēzi uzturošu, olbaltumvielām bagātu pārtikas produktu lietošana. Olbaltumvielas labvēlīgi ietekmē arī brūču sadzīšanu.
Cinks veicina jaunu ādas šūnu veidošanos un kopumā nodrošina labu ādas veselību, kamēr šī minerāla trūkums var izraisīt ādas iekaisumu un lobīšanos, var palēnināties brūču dzīšana. Visbeidzot, zivīs ir daudz selēna. Šim antioksidantam ir nozīme DNS sintēzē un atjaunošanā, un tas var palīdzēt samazināt un novērst ādas bojājumus no UV gaismas. Atbilstošs selēna līmenis organismā var samazināt ādas slimību, piemēram, psoriāzes, smagumu.
4. Tumšā šokolāde vai kakao
Tumšā šokolāde ir bagātīgs polifenolu avots, kas organismā darbojas kā antioksidanti.
Tā satur flavanolus, kas veselībai ir ļoti svarīgi, mazinot sirds slimību, 2. tipa cukura diabēta un kognitīvās lejupslīdes risku. Turklāt tiek uzskatīts, ka ar flavanoliem un citiem antioksidantiem bagāta pārtika var palīdzēt uzlabot ādas apasiņošanu un elastību, aizsargāt to no saules UV stariem, palēnināt ādas novecošanos un kavēt sejas grumbu veidošanos.
Atcerieties: jo augstāks ir kakao procents šokolādē, jo lielāks ir flavanolu saturs. Tāpēc, ja vēlaties savā uzturā iekļaut šokolādi, izvēlieties šķirni ar vismaz 70% kakao cietvielu un nedaudz pievienota cukura. Jo tumšāka šokolāde, jo labāk ādai.
5. Dārzeņi
Lielākā daļa dārzeņu satur maz kaloriju, taču ir ļoti bagāti uzturvielām un antioksidantiem, kas var pasargāt ādu no saules staru radītajiem bojājumiem un palīdzēt veselīgas ādas atjaunošanās procesos. Šie antioksidanti var mazināt sirds slimību, kataraktas un noteiktu vēža formu risku.
Dārzeņos ir daudz karotinoīdu, piemēram, beta karotīna un likopēna. Pētījumi liecina, ka karotinoīdi var aizsargāt pret saules UV stariem, kas ir galvenais ādas priekšlaicīgas novecošanās cēlonis. Daži no labākajiem beta karotīna avotiem ir burkāni, ķirbis, batātes jeb saldie kartupeļi.
Lielākoties dārzeņi ir arī bagāti ar C vitamīnu, kas ir spēcīgs antioksidants, turklāt tam ir izšķiroša loma kolagēna sintēzē. Kolagēns ir galvenais ādas būvmateriāls, taču tā ražošana sāk samazināties pēc 25 gadu vecuma. Dārzeņi ar augstāko C vitamīna saturu ir lapu zaļumi, brokoļi, tomāti un paprika.
Ir svarīgi ēst dažādu krāsu dārzeņus, jo šīs krāsas tiem piešķir tieši antioksidanti, kas var labvēlīgi ietekmēt ādu un vispārējo veselību. Daži no dārzeņiem tomēr būtu jāpiemin īpaši.
6. Tomāti
Tomātu iekļaušana ēdienkartē ir īpaši ieteicama augstā likopēna satura dēļ, kas veselībai sniedz daudz ieguvumu. Likopēns ir karotinoīdu veids, kas piešķir tomātiem sarkanu krāsu. Tas darbojas kā antioksidants, lai palīdzētu mazināt hronisku slimību risku. Tomātu ēšana apvienojumā ar veselīgiem taukiem, piemēram, olīveļļu vai avokado, ievērojami uzlabo likopēna uzsūkšanos organismā.
7. Avokado
Avokado ir bagāti ar sirdij veselīgajām mononepiesātinātajām taukskābēm, antioksidantiem, šķiedrvielām, minerālvielām un vairākiem svarīgiem vitamīniem. Piemēram, E vitamīns pasargā ādu no oksidatīviem bojājumiem, arī C vitamīnam piemīt antioksidatīva iedarbība. Tie palīdz uzturēt veselīgu ādas membrānu un var cīnīties pret brīvajiem radikāļiem, kas bojā ādu, izraisot novecošanos. Ņemot vērā patīkamo garšu un daudzpusību, avokado pievienošana maltītei ir vienkāršs veids, kā iegūt papildu uzturvielas veselīgai ādai. Tie īpaši ieteicami gados vecākiem cilvēkiem.
8. Granātāboli
Izcils vērtīgu uzturvielu avots ir granātāboli, to sula un sēklas, kas satur daudz šķiedrvielu, kālija un K vitamīna, kas palīdz uzturēt sirds veselību. Granātābolos atrodamie antioksidanti, piemēram, flavonoli, tanīni un fenolskābe, var palīdzēt atjaunot ādu un aizsargāt to no UV staru radītiem bojājumiem, samazinot brūnos plankumus, ko izraisa saules iedarbība. Tie palīdz arī aizsargāt ādā esošo kolagēnu un veicina jauna kolagēna veidošanos.
9. Linsēklas
Linsēklas sniedz nudien iespaidīgus ieguvumus veselībai. Tās satur antioksidantus, kas pazīstami kā lignāni. Lignāni ir polifenolu veids, kas ir labi cīnītāji ar brīvajiem radikāļiem organismā un var samazināt risku saslimt ar hroniskām kaitēm, piemēram, sirds slimībām un krūts vēzi. Turklāt linsēklās ir daudz Omega-3 jeb alfa-linolēnskābes, kas uztur veselīgu ādu, palīdzot tai palikt mitrinātai un gludai. Vienkāršākais veids, kā nodrošināt organismam šīs vērtīgās vielas – ik dienu ieņemt tējkarotīti linsēklu eļļas. Omega-3 taukskābes satur arī saulespuķu sēklas un valrieksti.
Galu galā šķiet, ka veselīgas ādas priekšnoteikums ir visi iepriekšminētie produkti, kas satur veselīgus taukus un antioksidantus, kā arī olbaltumvielām bagāta barība. Atcerieties: pārtika, ko ēdat, var ietekmēt jūsu ādas veselību un to, kā tā mainās novecojot. Mēģiniet katrā ēdienreizē iekļaut kādu veselīgu, proteīnus saturošu ēdienu (zivi, cāli, olas), nepiesātinātos taukus, vismaz divu veidu un krāsu dārzeņus, ogas un riekstus vai sēklas.
Ja kādu iemeslu dēļ ir grūtības uzņemt organismam nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas ar pārtiku, var ņemt palīgā papildu uzturvielu avotus. Neatlieciet arī miega cikla sakārtošanu – labs miegs ir svarīgs veselīgas ādas priekšnoteikums. Tam var palīdzēt melatonīns, kas ir arī spēcīgs antioksidants. Paildziniet jaunību!
Imunosil Virufix sastāvā esošais vitamīns C uztur normālu imūnsistēmas darbību pie palielinātās slodzes. Cinks, vitamīni C un D veicina normālu imūnsistēmas darbību, kā arī veicina šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu. Cinks veicina normālu DNS un olbaltumvielu sintēzi. Melatonīns palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku (labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot vismaz 1 mg melatonīna neilgi pirms gulētiešanas).