Mēs visi zinām, ko nozīmē uzpūties vēders – labākajā gadījumā, tie ir tikai daži nevainīgi purkšķi, bet citkārt tas ir diskomforts, sāpes un ilgstoša smacīgu “balodīšu” izplūšana, kas traucē apkārtējiem un arī pašam. Tāpēc svarīgi ir zināt, pēc kuru produktu apēšanas vēders pūšas pastiprināti un to, kāpēc tā notiek.
Pupiņas un pākšaugi
Daudziem cilvēkiem vēders uzpūšas pēc pupiņu, zirņu un citu pākšaugu ēšanas. Tas notiek tāpēc, ka šie produkti satur cukuru – rafinozi, ko organisms nespēj sagremo, kā arī daudz šķiedrvielu. Tā, kā Latvijā cilvēki šķiedrvielām bagātu uzturu ēd samērā maz, gremošanas sistēma nav pieradusi ar tām operatīvi tikt galā. Savukārt refinoze tievajā zarnā neuzsūcas, tāpēc tā nonāk resnajā zarnā, kur ar to cenšas tikt galā baktērijas un tā rezultātā sākas rūgšanas process un veidojas gāzes.
Krustziežu dzimtas dārzeņi
Tāpat kā pākšaugs arī vairumā krustziežu dzimtas augu, piemēram, visos kāpostveidīgajos dārzeņos, ir daudz rafinozes un šķiedrvielu, ar kurām zarnu mikroflora tiek galā, kā nu māk. Der atcerēties, ka cilvēkiem, kas nav raduši uzturā lietot sparģeļus, pēc to ēšanas jābūt īpaši piesardzīgiem, jo gāzēm ir ļoti nepatīkams aromāts.
Miltu produkti
Miltu produkti satur ne tikai šķiedrvielas un cukurus, bet arī lipekli jeb glutēnu, pret ko daži cilvēki ir īpaši jutīgi, tāpēc viņiem var pastiprināti pūsties vēders un veidoties gāzes. Ja gāzu veidošanās ir regulāra, obligāti jāpārbauda glutēna nepanesība, jo tikpat šāda organisma reakcija ir tāpēc, ka cilvēkam ir celiakija – nopietna autoimūnā saslimšana.
Sīpoli
Sīpoli ir vēl viens izplatīts pārtikas produkts, kas var izraisīt gāzes, jo tie satur cukuru – fruktānu, ko tievajai zarnai ir grūti absorbēt. Kad šis cukurs nonāk resnajā zarnā, tas nonāk saskarē ar zarnu baktērijām un rūgst, veidojot gāzes.
Piens
Piens ir lieliski proteīna un kalcija avoti, bet ja organisms ļoti mazā daudzumā izstrādā enzīmu laktāze, tad tas nevar sašķelt piena cukuru laktozi. Rezultātā, kad organismā nonāk piens, tas neuzsūcas, bet nokļūst zarnās, kur ar to barojas baktērijas – tā rodas gāzes, ko jāizvada no organisma.
Cukura spirti
Cukura spirti ir saldinātāji ar zemu kaloriju daudzumu un daži no tiem piemēram, eritritols un sorbīts, dabiski sastopami augļos. Mūsdienās tie pieejami veikalu plauktos, kā veselīgāka alternatīva cukuram. Cukura spirti resnajā zarnā nonāk nesagremoti, tāpēc baktērijas, kas tajā dzīvo pilda savu uzdevumu un sāk tos dalīt un vēders uzpūšas.
Saldie, gāzētie un raudzēti dzērieni
Gāzētie dzērieni un sulas satur ļoti daudz dažādu cukuru un vairumu no tiem baktērijas sadala tikai resnajā zarnā, kas arī veicina gāzu veidošanos. Savukārt alus ir raudzēts dzēriens, kas veicina rūgšanas procesu pēc nonākšanas zarnās. Dzerot gāzētu dzērienu kuņģī nonāk arī gāze, kas ir dzērienā un tā veicina vēdera uzpūšanos.
Taukaini ēdieni
Taukaini ēdieni palēnina gremošanu, jo tai ir ļoti smagi jāstrādā, lai šo ēdienu sagremotu un pārstrādātu. Tāpēc pēc šādas pārtikas ēšanas vēders mēdz ne tikai uzpūsties, bet gaiss it kā iesprūst zarnās, izraisot sāpes un ļoti nepatīkamu sajūtu, kas ilgstoši nepāriet.
Košļājamā gumija un karameles
Košļājot un sūkājot var norīt ļoti daudz gaisa, kas nonāk kuņģī un tur krājas. Visvieglāk to ir dabūt ārā atraugājoties, bet mēdz būt arī tā, ka gaiss virzās prom pa zarnām. Vēl viens iemesls, kāpēc no košļājamajām gumijām un karamelēm pūšas vēders ir tas, ka tās satur cukuru, kas veicina vēdera pūšanos.
Kas palīdzēs pret vēdera pūšanos?
* Fiziski aktīvs dzīvesveids un izkustēšanās palīdz gaisu ātrāk izvadīt no zarnām, tā mazinot nepatīkamās sajūtas.
* Ja vēders ir uzpūties, jāņem talkā uztura bagātinātāju “Spasmoil”, jo tā sastāvā esošās fenheļa ēteriskās eļļas un piparmētras maza vēdera pūšanos. Fenfelis palīdz arī uzlabot gremošanu, bet piparmētra mazina spazmas un meteorismu.
* Vēders mazāk pūtīsies, ja košļājot būs aizvēta mute, jo tad mazāk gaisa līdz ar ēdienu nonāks kuņģī.
* Jācenšas norīt tikai kārtīgi sakošļātu pārtiku, jo tad gremošanas sistēmai būs vieglāk to sadalīt un zarnās mazāk notiks rūgšanas un skābšanas procesi, kas veicina gāzu veidošans.