Paaugstināts cukura līmenis

Kas ir hiperglikēmija?

Hiperglikēmija (augsts glikozes jeb cukura līmenis asinīs) nozīmē, ka asinīs ir pārāk daudz cukura. Tas notiek, ja jūsu organismā ir pārāk maz insulīna (hormona, kas transportē glikozi asinīs) vai ja jūsu organisms nevar pareizi izmantot insulīnu. Stāvoklis visbiežāk ir saistīts ar diabētu. Ar diabētu saistīta hiperglikēmija var izraisīt vemšanu, pārmērīgu izsalkumu un slāpes, ātru sirdsdarbību, redzes problēmas un citus simptomus. Ja jums ir hiperglikēmija un tā ilgstoši netiek ārstēta, notiek bojājumi nervos, asinsvados, citos audos un orgānos. Asinsvadu bojājumi var palielināt sirdslēkmes un insulta risku, nervu bojājumi var izraisīt arī acu, nieru bojājumus un nedzīstošas brūces.

Kāds ir augsta cukura līmeņa asinīs bioloģiskais cēlonis?

Pētnieki ir identificējuši divus galvenos "izsalkuma" hormonus, kas ir atbildīgi par veselīga cukura līmeņa asinīs regulēšanu.

Kad veseli indivīdi patērē cukuru un ogļhidrātus, aizkuņģa dziedzeris reaģē, ražojot vielmaiņas hormonus, lai absorbētu cukuru no asinsrites. Tajā pašā laikā taukaudi un tievā zarna ražo leptīnu, kas novērš pārēšanos. Ar cukuru bagāta diēta rada ievērojamu slodzi aizkuņģa dziedzerim, lai ražotu šos vielmaiņas hormonus un organisms reaģē ar turpmāku leptīna ražošanu. Šis pastāvīgi augošais hormonu līmenis izraisa cukura desensibilizāciju, padarot organismu mazāk spējīgu to sadalīt. Zinātnieki to sauc par vielmaiņas hormona rezistenci. Bet hormonālās jutības atjaunošana palīdz organismam efektīvāk reaģēt uz cukura līmeņa paaugstināšanos asinīs, metabolizēt glikozi un uzturēt veselīgu cukura līmeni asinīs.

Kādi ir hiperglikēmijas riska faktori?

Galvenie hiperglikēmijas riska faktori ir:

  • jūsu ģimenes anamnēzē ir 2. tipa cukura diabēts
  • jums ir liekais svars
  • jums ir mazkustīgs dzīves veids
  • jums ir augsts asinsspiediens vai holesterīns
  • jums ir policistisko olnīcu sindroms
  • jums ir bijis gestācijas diabēts

Kādi ir akūti hiperglikēmijas simptomi?

Pats svarīgākais ir zināt agrīnās hiperglikēmijas pazīmes, ja jums ir 1. tipa cukura diabēts. Ja hiperglikēmiju neārstē cilvēkiem ar 1. tipa cukura diabētu, tā var attīstīties par ketoacidozi, kur ketoni, kas ir toksiskas skābes, uzkrājas asinīs. Šis stāvoklis ir ārkārtas situācija, kas var izraisīt komu vai nāvi.

Agrīnie hiperglikēmijas simptomi ir: stipras slāpes un/vai izsalkums, neskaidra redze, bieža urinēšana, galvassāpes.

Papildu simptomi ir:  nogurums, svara zudums, maksts un ādas infekcijas, lēni dzīstoši griezumi un čūlas.

Ketoacidozes simptomi ir: vemšana, dehidratācija, neparasta augļu smarža no elpas, dziļa apgrūtināta elpošana vai hiperventilācija, ātra sirdsdarbība, apjukums un dezorientācija, koma.

Prediabēts, cukura diabēts

Šis veids ir stadija pirms 2. tipa diabēta. Jūsu glikozes līmenis asinīs ir augstāks nekā parasti, bet nav pietiekami augsts, lai oficiāli diagnosticētu 2. tipa cukura diabētu.

~25-40% pacientiem ar prediabētu, 3-8 gadu laika attīstās diabēts un ! 50% no pacientiem jau diagnozes uzstādīšanas brīdī konstatē diabēta izraisītās komplikācijas!

Cukura diabēts ir hroniska vielmaiņas slimība, kam raksturīgs paaugstināts cukura (glikozes) līmenis asinīs un ar to saistītie veselības traucējumi. Normāls glikozes līmenis asinīs ir no 3,5 līdz 5,5 mmol/l. Diabēta gadījumā glikozes līmenis asinīs ir ievērojami paaugstināts.

2. tipa cukura diabēts

Jūsu organisma šūnas neļauj insulīnam darboties tā, kā vajadzētu, lai glikoze iekļūtu šūnās. Jūsu organisma šūnas ir kļuvušas mazāk jutīgas pret insulīnu. Jūsu aizkuņģa dziedzeris nespēj tikt tam līdzi un ražot pietiekami daudz insulīna, lai pārvarētu šo pretestību. Jūsu asinsritē paaugstinās glikozes līmenis.
2. tipa cukura diabēts ir iemesls tam, kā organisms regulē un izmanto cukuru (glikozi) kā degvielu. Šis ilgstošais (hronisks) stāvoklis izraisa pārāk daudz cukura cirkulāciju asinsritē. Galu galā augsts cukura līmenis asinīs var izraisīt asinsrites, nervu un imūnsistēmas traucējumus. 2. tipa diabēta gadījumā darbā galvenokārt ir divas savstarpēji saistītas problēmas. Jūsu aizkuņģa dziedzeris neražo pietiekami daudz insulīna  un šūnas slikti reaģē uz insulīnu un uzņem mazāk cukura.
2. tipa diabētu agrāk sauca par pieaugušo diabētu, taču gan 1., gan 2. tipa diabēts var sākties bērnībā un pieaugušā vecumā. 2. tips ir biežāk sastopams gados vecākiem pieaugušajiem, bet bērnu ar aptaukošanos skaita pieaugums ir izraisījis vairāk 2. tipa diabēta gadījumu gados jaunākiem cilvēkiem. 2. tipa cukura diabētu nevar izārstēt, taču svara zaudēšana, veselīga ēšana un fiziskās aktivitātes var palīdzēt jums pārvaldīt slimību. Ja ar diētu un vingrinājumiem nepietiek, lai kontrolētu cukura līmeni asinīs, jums var būt nepieciešami arī diabēta medikamenti vai insulīna terapija.

2. tipa diabēta simptomi

2. tipa diabēts attīstās lēnāk nekā 1. tipa diabēts. Daudzi cilvēki nenovēro nekādus simptomus vai tos nepamana.

Tomēr, ja jūs varat ievērojat, ka:

  • biežāk ir jāiet uz tualeti, īpaši naktī
  • jūtaties organisms nevar nogādāt šūnās pietiekami daudz glikozes enerģijas iegūšanai
  • zaudējat svaru, bez papildus slodzes vai diētas
  • ir dzimumorgānu nieze vai piena sēnīte
  • griezumi un brūces dzīst ilgāk
  • neskaidra redze
  • jūtas ārkārtīgi izslāpis

Ir noteikti jāveic glikozes testi. Kā tiek diagnosticēts diabēts? Diabēts tiek diagnosticēts, pārbaudot glikozes līmeni asins analīzē. Ir trīs testi, kas var izmērīt glikozes līmeni asinīs: glikozes tests tukšā dūšā, izlases veida glikozes tests un A1c tests.

Kam jāpārbauda cukura līmenis?

Ja jums ir diabēta simptomi vai riska faktori, jums jāveic pārbaude. Jo agrāk tiek atklāts diabēts, jo ātrāk var sākt ārstēšanu un samazināt vai novērst komplikācijas. Ja asins analīzē tiek konstatēts, ka jums ir prediabēts, jūs un jūsu veselības aprūpes speciālists varat sastādīt pietiekami efektīvu plānu, lai mainītu dzīvesveidu (piemēram, svara samazināšana, fiziskās aktivitātes, veselīgs uzturs), lai novērstu vai aizkavētu 2. tipa diabēta attīstību.

Jāpārbauda pieaugušie vecumā no 45 gadiem, un tie no 19 līdz 44 gadiem, kuriem ir liekais svars/aptaukošanās un kuriem ir viens vai vairāki riska faktori, sievietes, kurām ir bijis gestācijas diabēts, bērni no 10 līdz 18 gadiem, kuriem ir liekais svars/aptaukošanās un kuriem ir vismaz divi no 2 tipa cukura diabēta riska faktoriem. 

Kā tiek kontrolēts diabēts?

Diabēts ietekmē visu organismu. Lai vislabāk kontrolētu diabētu, jums būs jāveic pasākumi, lai ietekmētu riska faktorus un saglabātu tos normas robežās, tostarp:

  • saglabājiet glikozes līmeni asinīs pēc iespējas tuvāk normai, ievērojot diētas plānu,
  • lietojot izrakstītās zāles un paaugstiniet savu ikdienas aktivitātes līmeni.
  • saglabājiet savu holesterīna (ABL un ZBL līmeni) un triglicerīdu līmeni pēc iespējas tuvāk normai.
  • kontrolējiet savu asinsspiedienu. Jūsu asinsspiediens nedrīkst būt lielāks par 140/90 mmHg.

Jums ir dotas iespējas, lai kontrolētu savu diabētu:

  • plānojiet, ko ēdat un ievērojiet veselīgas ēšanas plānu
  • varat mēģināt izvēlēties kādu no labvēlīgiem diētas veidiem, piemēram, ievērojiet Vidusjūras diētu (dārzeņi, veseli graudi, pupiņas, augļi, veselīgi tauki, zems cukura līmenis) vai Dash diētu. Šīs diētas satur daudz barības vielu un šķiedrvielu, kā arī zemu tauku un kaloriju daudzumu
  • regulāri vingrojot. Mēģiniet vingrot vismaz 30 minūtes 4 un vairāk reizes nedēļā. Pastaigājieties, peldieties vai atrodiet kādu sev tīkamu aktivitāti katru dienu
  • veselīga svara sasniegšana
  • zāļu un insulīna lietošana, ja tas ir izrakstīts un rūpīgi jāievēro ieteikumi par to, kā un kad tos lietot
  • glikozes un asinsspiediena līmeņa kontrole mājās
  • veiciet laboratoriskos izmeklējumus, kā norādījis ārsts
  • smēķēšanas atmešana (ja smēķējat)

Kā diabēts ietekmē jūsu sirdi, acis, nervus, nieres un citus orgānus?

Asinsvadi atrodas visos mūsu organisma audos. Tie piekļūst mūsu organisma šūnām, nodrošinot skābekļa, barības vielu un citu vielu transportu, izmantojot asinis kā apmaiņas līdzekli. Vienkārši izsakoties, diabēts neļauj glikozei (ķermeņa degvielai) iekļūt šūnās un tas bojā asinsvadus šajos orgānos/to tuvumā un tos, kas baro nervus. Ja orgāni, nervi un audi nevar iegūt nepieciešamo, lai pareizi funkcionētu, tie var sākt neatgriezeniski bojāties. Tas attiecās uz sirds asinsvadiem, artērijām, nieru asinsvadiem, kas  izfiltrē asinis. Acīs tie ir asinsvadi tīklenē (acs apgabalā, kas nodrošina jūsu redzi). Tālāk izvietotie asinsvadi, kā, piemēram, pēdās un nervos, kas netiek baroti un nenodrošina asins plūsmu. Diabēts izraisa bojājumus, kas kavē pareizu organisma darbību.

Metabolais sindroms

Metabolā sindroma raksturīgākās objektīvās pazīmes:

  • vēdera aptaukošanās: vidukļa apkārtmērs (cm) vīriešiem ≥ 102; sievietēm ≥ 88;
  • paaugstināts asinsspiediens ≥ 130/85 mm Hg;
  • izmaiņas bioķīmiskajos marķieros asins analīzēs: labā jeb augsta blīvuma lipoproteīnu holesterīna līmenis ir samazināts, bet triglicerīdu daudzums ir paaugstināts;
  •  insulīna rezistence ar vai bez hiperglikēmijas.iIsulīna jutības indekss HOMA-IR ir paaugstināts, aknu funkcionālie testi bieži ir izmainīti.

Viens no būtiskākajiem momentiem metabolā sindroma pacientiem ir iekaisums, tas veicina un uztur metabolās izmaiņas.

Paaugstināts glikozes līmenis un liekais svars

Svara samazināšana ir tas, ko vēlas sasniegt daudzi pieaugušie. Lielākā daļa no mums ir paskatījušies spogulī un domājuši, ka vajadzēu nomest dažus kilogramus. Jūsu ārsts, iespējams, ir ieteicis jums padomāt par lieka svara nomešanu, lai uzlabotu jūsu veselību.

Svars ir jutīga tēma daudziem cilvēkiem un ideāla, veselīga svara sasniegšana ir vieglāk pasakāma nekā izdarāma lieta. Tomēr, ja jums ir diabēts, svara samazinājums iegūst daudz nozīmīgākas aprises. Jums būs vairāk vitālās enerģijas un samazināsies nopietnu problēmu, piemēram, sirds slimību un insulta, risks. Svara zudums var arī palīdzēt jums ārstēt diabētu. Ja Jums ir 2. tipa cukura diabēts, svara zudums var reāli izraisīt slimības remisiju. Tomēr veselīga svara saglabāšana ir nozīmīgs izaicinājums miljoniem diabēta slimnieku, lai saglabātu cukura līmeni asinīs.

Kā pagriezt atpakaļ prediabētu vai apstādināt 2. tipa diabētu dabīgi?

Var palīdzēt dzīvesveida izmaiņas, piemēram, diēta un fiziski vingrinājumi

Neveicot nekādas darbības, augsts cukura līmenis asinīs izraisa smagus simptomus, kas prasa dramatiskas diētas un dzīvesveida izmaiņas. Pirms tas ir noticis, ir ļoti ieteicams veikt būtiskus preventīvus pasākumus, kas tiktu izpildīti rutīnā kārtā.

Samaziniet lieko svaru

Aptaukošanās ir galvenais insulīna rezistences riska faktors, kas nozīmē, ka jūsu organisms nevar pareizi regulēt cukura līmeni asinīs. Labākais veids, kā mainīt prediabēta procesu un neattīstīt 2. tipa diabētu, ir svara samazināšana. Pieaugot svaram, mūsu šūnas kļūst arvien mazāk jutīgas (rezistentas) pret insulīna iedarbību. Un diemžēl insulīna rezistence ir pirmais un galvenais solis 2. tipa diabēta attīstībā. Ir grūti nodrošināt ilglaicīgu mēģinājumu samazināt svaru. Bet pat 5% ķermeņa svara zaudēšana var būtiski ietekmēt jūsu veselību, tostarp cukura līmeni asinīs. Faktiski pētījumi liecina, ka jūs varat samazināt savu risku saslimt ar 2. tipa cukura diabētu pat par 58%, ja zaudējat 5% līdz 7% ķermeņa svara un nodarbojoties fiziski vismaz 150 minūtes nedēļā, kas ir minimums.

Ieviesiet veselīga uztura diētu

 
Nav neviena ēšanas veida, kas būtu vislabākais, lai novērstu prediabētu, tāpēc, ka galvenais ir atrast sev piemērotāko. Svarīgākais ir tas, ka jūs varat konsekventi ievērot izvēlēto veselīga uztura stilu. Labas iespējas sevī ietver: DASH diēta, intermitējoša badošanās, ketogēna ("keto") diēta, Vidusjūras diēta. 
 

Samaziniet pievienotā cukura daudzumu

 
Cukura līmenis asinīs ir tieši saistīts ar to, cik daudz cukura patērējat, tāpēc ēst mazāk kaloriju nenozīmē  ēst tikai mazāk kaloriju. Tas nozīmē uzturā lietot mazāk viegli asimilējamo produktu, kas pamatā arī ir cukuri, resp., ka šīs kalorijas nāk no veselīgākiem, uzturvielām bagātākiem pārtikas produktiem. Ir svarīgi uzraudzīt savu kaloriju patēriņu, taču ir arī jādomā par to pārtikas produktu kvalitāti, ko patērējat. Pieņemsim, ka jūs dienā patērēt 1400 kalorijas. Ja jūs vienkārši patērējat 1400 kalorijas konfektēs, tas nepalīdzēs cukura līmenim asinīs. Cik vien iespējams, izslēdziet saldos pārtikas produktus, piemēram, konfektes, augļu sulu koncentrātus, bezalkoholiskos saldinātos dzērienu, cukurotus graudaugu ēdienus.
Izlasiet produktu uztura etiķetes
 
Ja jūs precīzi nezināt, ko ēdat, ir pārāk viegli noticēt, ka ēdat labi. Bet labākais veids, kā precīzi saprast, ko patērējat un kur varat veikt izmaiņas, ir sākt lasīt uztura etiķetes. Jūs atklāsiet daudz ko jaunu, bieži vien ļoti pārsteidzošu.

Regulāri vingrojiet (sportojiet)

 
Mazkustīgs dzīvesveids pats par sevi ir gan diabēta, gan prediabēta riska faktors. Fiziskās aktivitātes trūkums ļauj šūnām atslābt un pakāpeniski zaudēt jutību pret insulīnu. Ņemot to vērā, regulāras fiziskās aktivitātes ir viens no labākajiem veidiem, kā ne tikai zaudēt svaru, uzturēt formu un justies labāk, bet arī samazināt diabēta risku, ja jums ir prediabēts. Tas mudina jūsu muskuļu šūnas absorbēt vairāk glikozes, ko izmantot vielmaiņai un tādējādi pazemina cukura līmeni asinīs. Ciktāl tas attiecas uz cukura līmeņa regulēšanu asinīs, fiziski vingrinājumi ir dāvana, kas turpina dot, jo treniņš var turpināt pazemināt cukura līmeni asinīs līdz pat 24 stundām pēc fakta.
Amerikas Diabēta asociācija iesaka vismaz 150 minūtes vidēji intensīvas fiziskās aktivitātes nedēļā. Sanāk apmēram 30 minūtes dienā piecas dienas nedēļā. Tas nav daudz un ir minimums, lai sāktu pagriezt prediabētu atpakaļ.
Tāpat kā svara zaudēšana vai diētas ievērošana, tas palīdz atvieglot jūsu fizisko aktivitāšu rutīnu. Jums nav uzreiz jāpakļauj ķermenis intensīviem treniņiem, lai redzētu tūlītējus pozitīvus rezultātus. Kā jaunpienācējs, kurš vingro, sāciet savu rutīnu ar viegliem, īsiem vingrinājumiem, kas ilgst aptuveni 15–20 minūtes. Pēc dažām vieglām fiziskām aktivitātēm varat lēnām palielināt vingrinājumu garumu un intensitāti. Kad esat sasniedzis savu maksimumu, jums vajadzētu būt iespējai veikt mērenu treniņu no 30 minūtēm (kā minēts iepriekš) līdz stundai (kas būtu daudz efektīvāk) vismaz piecas dienas nedēļā.

Atrodiet visus iespējamos veidus, kā vairāk staigāt

 
Mērķis ir kļūt aktīvākam un kustēties, tāpēc fiziskie vingrojumi nav vienīgā iespēja, kas jums jāizmanto, lai atgrieztu pirmsdiabētu atpakaļ. Vienkārša pastaiga 30 minūtes vai vairāk dienā var būtiski ietekmēt prediabēta novēršanu. Galu galā pastaigas ir viens no populārākajiem un vienkāršākajiem veidiem, kā iekļaut savā dzīvesveidā vairāk fiziskās aktivitātes. Ir konstatēts, ka pastaigas palīdz samazināt ne tikai diabēta, bet arī insulta, sirds slimību, hipertensijas un vairāku vēža veidu attīstības iespējamību. Tas var būt tikpat efektīvs kā skriešana un enerģiski vingrinājumi, lai samazinātu 2. tipa diabēta, augsta asinsspiediena un sirds un asinsvadu slimību risku, liecina 2013. gada pētījums, kas publicēts žurnālā Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology.
Vai mēģināt veikt savus 10 000 soļus dienā? Pievienojiet savai ikdienai dažas papildus iespējas, piemēram, kāpjot pa kāpnēm, nevis izmatot liftu, novietojot automašīnu nedaudz tālāk no galamērķa (tas būs arī lētāk) un atrodot citus risinājumus, kas palīdzēs jums vairāk staigāt. Šie 10'000 soļi ir jāveic katru dienu, papildus pie 150 minūšu vingrinājumiem nedēļā.

Ēdiet vairāk šķiedrvielu

 
Un ne tikai ierastās šķiedrvielas, par kurām daudz rakstīts. Dažādībai der aplūkot citas iespējas. Piemēram sarkanās avenes var būt tieši tas, ko ārsts izrakstījis, ja jums ir prediabēts. Saskaņā ar 2019. gada pētījumu, ko veica Ilinoisas Tehnoloģiju institūta Klīniskā uztura pētījumu centra zinātnieki, cilvēkiem, kuri patērēja saldētas sarkanās avenes, bija zemāks cukura līmenis asinīs un zemāks insulīna līmenis. Un tiem, kam bija pilnas divas tases saldētu ogu, viņi konstatēja zemāku triglicerīdu līmeni pēc augsta ogļhidrātu satura un vidēji treknas maltītes. Avenes var būt noderīgas pacientiem ar prediabētu, insulīna rezistenci un 2. tipa cukura diabētu. Pētījumā, kas publicēts žurnālā Obesity, piedalījās 32 dalībnieki vecumā no 20 līdz 60 gadiem, kuriem trīs reizes tika dotas brokastis ar augstu ogļhidrātu saturu ar mērenu tauku daudzumu, kā arī 1 vai divas tases saldētu sarkano aveņu un kontroles grupa nesaņēma avenes. Pētnieki atzīmēja, ka tiem, kuri ēda ar avenēm bagātas brokastis, bija zemāks cukura līmenis asinīs nekā tiem, kuri ēda brokastis bez avenēm, norādot, ka avenēm ir potenciālas cukura līmeni asinīs pazeminošas īpašības, kas var palīdzēt novērst prediabētu. Ir konstatēts, ka šiem saldskābajiem augļiem piemīt pretiekaisuma un antioksidatīvas īpašības, kas var samazināt hronisku veselības stāvokļu, piemēram, sirds slimību, vēža, diabēta un insulta, risku. Avenē ir arī maz ogļhidrātu un tajā ir daudz vitamīnu un šķiedrvielu. Avenes ir arī bagātas ar krāsainiem savienojumiem, ko sauc par antocianīniem, kas ir arī daudz atrodami citās ogās, piemēram, sarkanajās vīnogās, ķiršos, kazenēs, zemenēs un mellenēs. Šie savienojumi ir saistīti ar pozitīvu ietekmi uz holesterīna līmeni, samazina insulīna rezistenci un samazina cukura līmeni plazmā tukšā dūšā. Turklāt sarkanajām avenēm ir augsts tanīnu saturs, kas ir savienojumi, kas bloķē alfa-amilāzi, enzīmu, kas sadala cieti. To darot, ar tanīniem bagātās avenes var samazināt ogļhidrātu un kaloriju daudzumu, kas uzsūcas asinīs pēc ēšanas. Tīrais ieguvums ir tāds, ka tanīni var uzlabot glikozes līmeni asinīs. Šie nozīmīgie ieguvumi kopā padara avenes par vienu no vispiemērotākajām augļu uzkodām pirmsdiabēta slimniekiem un diabēta slimniekiem.

Dzeriet daudz ūdens

Ūdenī nav ne kaloriju, ne ogļhidrātu, ne cukura, ūdens ir ideāls dzēriens, lai novērstu prediabētu. Tā ir arī būtiska veselīga uztura vai efektīvas svara zaudēšanas programmas sastāvdaļa. Runājot par tēmu, vairāki pētījumi liecina, ka ūdenim var būt nozīme cukura līmeņa asinīs kontrolēšanā. Pirmkārt, ūdens ir veselīgāka un ērtāka alternatīva saldajiem smūtijiem, augļu sulām un saldinātiem dzērieniem. Būtībā ūdens var palīdzēt samazināt cukura uzņemšanu, ierobežot glikozes līmeņa pieaugumu asinīs un tādējādi novērst 2. tipa cukura diabētu. 2011. gada pētījumā, kas publicēts žurnālā Diabetes Care, dalībniekiem, kuri dzēra daudz ūdens (kas definēts kā vairāk nekā litrs ūdens katru dienu), bija par 28% mazāka iespēja saslimt ar jaunu hiperglikēmiju, ar diabētu saistītu stāvokli, ko raksturo augsts cukura līmenis asinīs.  Lai gan joprojām ir vajadzīgi vairāk pētījumu, zinātnieki atzīmēja hormonu vazopresīnu, kura līmenis paaugstinās, kad esat dehidratēts, kā potenciālu diabēta riska faktoru. Tāpat arī pareiza hidratācija var samazināt vazopresīna līmeņa paaugstināšanās iespējamību un līdz ar to samazināt diabēta attīstības iespējamību. Tātad, cik daudz ūdens ir pietiekami, mainot prediabētu? Pareizais ūdens daudzums, kas jums jāuzņem katru dienu, būs lielā mērā atkarīgs no jūsu aktivitātes līmeņa, ķermeņa izmēra un dzīvesvietas. Ideālā gadījumā vīriešiem vajadzētu izdzert 3,7 litrus, bet sievietēm – 2,7 litrus dienā, liecina Nacionālās zinātņu, inženierzinātņu un medicīnas akadēmijas novērojums.

Pietiekami daudz pavadat laiku miegā

 
Miegs ir ļoti svarīgs mūsu veselības faktors un prediabēts nav izņēmums. Pētījumi liecina, ka jūsu virsnieru dziedzera hormona kortizola līmenim vajadzētu būt zemam pulksten 3:00 un augsts kortizola līmenis šajā laikā var negatīvi ietekmēt cukura līmeni asinīs. Pacientiem, kuri neguļ septiņas līdz deviņas miega stundas vai nav aizmiguši laikā no pulksten 23:00. un 5:00 (hroniski) var būt augstāks kortizola līmenis. Citiem vārdiem sakot, ja jūsu miega grafiks ir neregulārs, palielinās jūsu tādu slimību risks kā diabēts. Tas nozīmē, ka, ja strādājat nakts maiņā vai vienkārši mēdzat būt nomodā līdz pat rīta stundai, jums, iespējams, būs jāstrādā īpaši smagi, lai iegūtu pietiekami daudz kvalitatīva miega, lai novērstu risku.

Sekojiet savam progresam

 
Jūs varat kontrolēt cukura līmeni asinīs, izmantojot mājās veiktu cukura līmeņa pārbaudi, kas parasti ietver pirkstu ieduršanu ar mazu adatu. Jūs ievietojat asins pilienu uz teststrēmeles, kas parāda jūsu cukura līmeni asinīs. Bet jums nevajadzētu to darīt pārāk bieži. Vispirms pārbaudiet cukura līmeni tukšā dūšā no rīta — un pārbaudiet to tikai nākamajā rītā. Ja vēlaties redzēt cukura līmeņa svārstības asinīs, nepārtraukts glikozes līmeņa mērītājs ir labāks risinājums nekā ikdienas cukura līmeņa kontrole asinīs. Tas ļauj jums redzēt, kā jūsu glikoze progresē visas dienas garumā, kas var dot jums priekšstatu par to, kuri pārtikas produkti izraisa cukura līmeņa paaugstināšanos asinīs. Tas var sniegt ļoti labu ieskatu par to, kā pārtika un fiziska slodze ietekmē cukura līmeni asinīs.

Dabīgi līdzekļi, kas var palīdzēt normalizēt glikozes līmeni

Image
Īstais kanēlis

Kanēlis

Vielmaiņas hormonu aktivitātes pārbaudēs kanēļa ekstrakti nodrošināja vislielāko glikozes izmantošanas uzlabošanos no visiem četrdesmit deviņiem pārbaudītajiem garšaugu, garšvielu un ārstniecības augu ekstraktiem. Pēc tam tajā pašā pārbaudē tika konstatēts, ka kanēlis palielina vielmaiņas hormonu aktivitāti aptuveni divdesmit reizes.Kanēļa sastāvdaļas var būt svarīgas metaboliskā sindroma, 2. tipa cukura diabēta, kā arī sirds un asinsvadu un saistīto slimību pazīmju un simptomu mazināšanā un profilaksē

Atsauces: Cinnamon extract lowers glucose, insulin and cholesterol in people with elevated serum glucose. 2016 Oct; 6(4): 332–336.

Cinnamon: Potential Role in the Prevention of Insulin Resistance, Metabolic Syndrome, and Type 2 Diabetes. 2010 May; 4(3): 685–693. 

 

Image
Berberīns

Berberīns

Berberīns darbojās, samazinot glikozes līmeni asinīs tukšā dūšā un glikozes līmeni asinīs pēc ēšanas no 1 nedēļas līdz izmēģinājuma beigām. Plazmas metaboliskais hormons tukšā dūšā un metaboliskā hormona rezistences indeksa homeostāzes modeļa novērtējums tika samazināts attiecīgi par 28,1% un 44,7% (P<0,001).

Atsauces. Efficacy of berberine in patients with type 2 diabetes mellitus. Metabolism. 2008 May;57(5):712-7.

Berberine lowers blood glucose in type 2 diabetes mellitus patients through increasing insulin receptor expression. Metabolism. 2010 Feb;59(2):285-92.

Image
Hroms

Hroms

Pētījuma beigās tika konstatētas būtiskas glikozes līmeņa asinīs tukšā dūšā atšķirības salīdzinājumā ar sākotnējo līmeni (190 mg/dL pret 150 mg/dL, p < 0,001). Mēs secinām, ka uztura bagātinātājs ar hromu ir labvēlīgs glikozes nepanesības mazināšanai.

Atsauces: Effect of chromium supplementation on blood glucose and lipid levels in type 2 diabetes mellitus elderly patients. Int J Vitam Nutr Res. 2004 May;74(3):178-82.

The effects of plasma chromium on lipid profile, glucose metabolism and cardiovascular risk in type 2 diabetes mellitus. A case - control study. 2018; 13(7): e0197977. 

Produkti, kuros ir kanēlis, hroms

Aterolip D 30 kapsulas

AteroLip D, 30 kapsulas

AteroLip D  sastāvā esošais kanēlis un hroms palīdz uzturēt normālu glikozes līmeni asinīs.  Vitamīns B6 palīdz nodrošināt olbaltumvielu un glikogēna normālu vielmaiņu. Vitamīni B6 un B12 veicina sarkano asinsķermenīšu normālu veidošanos. Niacīns un vitamīns B12 palīdz nodrošināt normālu enerģijas ieguves vielmaiņu.  Magnijs veicina elektrolītu līdzsvaru un normālu olbaltumvielu sintēzi. Vitamīns D nepieciešams šūnu dalīšanās procesam, kā arī veicina normālu imūnsistēmas darbību.

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

SIA "Lotos Pharma"
Reģ.nr. 40103638962
Plieņciema iela 16, Mārupe, Mārupes novads, LV-2167, Latvija
veikals@lotos-pharma.com