Holesterīns
Sirds veselība

Sabiedrībā valda dažādi mīti par holesterīnu, kas neatbilst faktiem. Piemēram, ka par holesterīna līmeni ir jāuztraucas tikai senioriem, vai, ka tieviem cilvēkiem nevar būt problēmas ar holesterīna līmeni. Lai gan pēdējos gados sabiedrība par holesterīnu un sirds veselību kļūst zinošāka, tomēr aizvien atradīsies cilvēki, kas nezina savus holesterīna skaitļus, tādā veidā pakļaujot sevi insulta un infarkta riskam.

Mīts #1. Holesterīns ir kaitīgs veselībai!

Patiesībā bez holesterīna mēs nespētu dzīvot. Holesterīns ir taukiem līdzīga viela, kas veido jebkuru organisma šūnu. Tas ir vitāli nepieciešams organisma normālai darbībai. Holesterīns kļūst kaitīgs veselībai, ja tā ir par daudz!

Holesterīns ir viens, taču asinīs to transportē ar dažādu daļiņu palīdzību. Šīs daļiņas sauc par lipoproteīniem. Zema blīvuma lipoproteīni (ZBL) holesterīnu transportē no aknām uz citām ķermeņa daļām. Ja tā ir par daudz, tas nogulsnējas uz asinsvadiem, tāpēc šo sauc par "slikto holesterīnu" jeb zema blīvuma lipoproteīnu holesterīnu (ZBLH). Augsts ZBLH līmenis palielina sirds slimību un insulta risku, jo laika gaitā asinsvadu iekšpuse sašaurinās, kas ierobežo un galu galā bloķēt asins plūsmu uz sirdi vai citiem orgāniem, izraisot stenokardiju vai pat infarktu un insultu.

Zema blīvuma lipoproteīni (ZBL) holesterīnu transportē no aknām uz citām ķermeņa daļām. Ja tā ir par daudz, tas nogulsnējas uz asinsvadiem, tāpēc šo sauc par "slikto holesterīnu" jeb zema blīvuma lipoproteīnu holesterīnu (ZBLH)

Savukārt augsta blīvuma lipoproteīni holesterīnu transportē pretējā virzienā, attīrot orgānus un asinsvadus no holesterīna, tāpēc šo sauc par "labo holesterīnu" jeb augsta blīvuma lipoproteīnu holesterīnu (ABLH).

Mīts #2. Es justos slikti, ja man būtu augsts holesterīns.

Cilvekiem, saskaroties ar paaugstinātu holesterīna līmeni, netiek novēroti specifiski simptomi. Tāpēc bieži vien šis fakts tiek palaists garām līdz pat brīdim, kad ir jau par vēlu – konstatēts infarkts vai insults. Tāpēc holesterīna skaitļiem ir svarīgi sekot līdzi ikvienam cilvēkam. Vadošie speciālisti rekomendē pirmoreiz holesterīnu pārbaudīt pat 6-10 gadu vecumā. Jebkuram pieaugušajam, sākot no 18 gadu vecuma, noteikti ir jāzina savs holesterīna līmenis. Ideālā gadījumā, ja holesterīna līmenis ir normāls, tā pārbaudi vajadzētu atkārtot ik pēc 5 gadiem. Katru gadu holesterīnu vajadzētu noteikt vīriešiem pēc 35 un sievietēm pēc 45 gadu vecuma.

Cilvekiem, saskaroties ar paaugstinātu holesterīna līmeni, netiek novēroti specifiski simptomi. Tāpēc bieži vien šis fakts tiek palaists garām līdz pat brīdim, kad ir jau par vēlu – konstatēts infarkts vai insults.

sirds veselība

Mīts #3. Es varu uzturēt zemu holesterīna līmeni, izslēdzot to no sava uztura!

Lielākā daļa holesterīna sintezējas mūsu aknās, kas veido 70-80% no kopējā holesterīna līmeņa. Tātad ar pareizu uzturu mēs varam kontrolēt tikai 20-30%. Holesterīna līmeņa uzturēšanai svarīgas ir arī fiziskās aktivitātes, jo regulāra fiziska slodze ne tikai uzlabos asinsspiedienu, bet arī palīdzēs aizsargāt asinsvadus no holesterīna izgulsnēšanās. Ja diēta un fiziskās aktivitātes nav pietiekamas, tad ārsts var ieteikt holesterīna pazeminošos preparātus. Pie mēreni paaugstināta holesterīna ārsti var ieteikt arī dabīgos sarkanā rauga rīsu preparātus, kas satur aktīvo vielu Monakolīnu K, kas, tāpat kā ķīmiskie statīni, bloķē “sliktā holesterīna” veidošanos aknās.

Lielākā daļa holesterīna sintezējas mūsu aknās, kas veido 70-80% no kopējā holesterīna līmeņa. Tātad ar pareizu uzturu mēs varam kontrolēt tikai 20-30%.

Rūpējoties par sirds un asinsvadu veselību, Lotos Pharma ražo dabas vielu preparātu AteroLip® complex caps.  Jaunais AteroLip® complex caps satur unikālu dabas vielu kombināciju ar īpašu kompleksu iedarbību uz holesterīna veidošanos organismā. Monakolīns K,  kas iegūts no sarkanā rauga rīsiem , no cukurniedrēm iegūts polikosanols, standartizēts olīvu  (Olea europea)  lapu sausais ekstrakts (polifenols hidroksitirozols) un holīns, kas palīdz nodrošināt normālu lipīdu vielmaiņu. Sastāvā esošais kurkumas ekstrakts palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs, sirds un asinsvadu sistēmas darbību. Tā ir daudzpusīga pieeja sirds un asinsvadu sistēmas atbalstam. Sastāvā iekļauti standartizēti ekstrakti ar pētītu efektivitāti kardiovaskulārās sistēmas uzlabošanai. AteroLip® complex caps ir ērti lietot, tikai 1 kapsula dienā!  Papildu informācija par produktu un tā iegādes iespējām meklē šeit!

Tavai sirds veselībai

Mīts #4. Paaugstināts holesterīns ir tikai senioru problēma.

Liekais holesterīns uzkrājas arī pavisam jauniem cilvēkiem. Asinsvadi pakāpeniski, vairāku gadu garumā, aizsērē bez mazākajiem simptomiem. Ja šis process netiek kontrolēts, tie sašaurinās, līdz tiek piedzīvots insults vai infarkts, vai pavisam nosprostojas, kas draud ar letālu iznākumu.

 

Mīts #5. Tieviem cilvēkiem nav problēmas ar paaugstinātu holesterīna līmeni.

Lai arī cilvēks izskatās tievs un veselīgs, viņa holesterīna rādītāji var būt paaugstināti. Augsti kopējā holesterīna rādītāji (virs 7 – 8 mmol/l) var norādīt uz hiperholesterinēmiju, kad holesterīna pastiprināta veidošanās ir ģenētiski noteikta. Tās ir pārmantotas vielmaiņas īpatnības, kad aknas ražo taukvielas, bet atpakaļ tās uzņem kūtri.

Mīti par holesterīnu, kas neatbilst faktiem, ir daudz, tāpēc būsim vērīgi un mācīties griboši. Jo tikai izzinot savu ķermeņi un tajā notiekošos procesus, mēs varam dzīvot daudz kvalitatīvāk, izvairoties no saslimšanām, kuras varam novērst. Noderīgu informāciju par sirds veselību un holesterīnu var atrast vietnē www.parsirdi.lv.

 

AteroLip Complex caps ir uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

section-39140b6