Miega traucējumi, bezmiegs

Image

Kā miegs darbojās?

Ievads galvenajās sadaļās par to, kas notiek ar prātu un ķermeni miega laikā

Pat pēc gadu desmitiem ilgas izpētes precīzs iemesls, kāpēc mēs guļam, joprojām ir viens no noturīgākajiem un intriģējošākajiem veselības zinātnes noslēpumiem. Lai mēģinātu noskaidrot šī jautājuma būtību, eksperti analizē, kā darbojas miegs un kas notiek, ja mēs neguļam pietiekami daudz. Pētījumi liecina, ka miegs ir neticami sarežģīts un iedarbojas uz praktiski visām ķermeņa sistēmām. Daudzas smadzeņu daļas ir iesaistītas hormonu un ķīmisko vielu ražošanas procesos, kas regulē miegu un nomodu. Lai gan vēl ir daudz kas jāapgūst par miega darbības sarežģītību, esošie pētījumi atklāj mehānismus tam, kas notiek smadzenēs un ķermenī miega laikā. Šīs zināšanas atklāj, kā miegs ir saistīts ar daudziem fiziskās, emocionālās un garīgās veselības elementiem, un sniedz ieskatu par to, kā cilvēki var labāk gulēt.

Miega fizioloģija

Miegs ir atgriezeniska organisma samazinātas reakcijas, motorās aktivitātes un vielmaiņas palēlināšanās. Šis process ir sarežģīta un dinamiska parādība, kas notiek 4–5 ciklos nakts laikā un parasti tiek sadalīta miega stadijā bez ātras acu kustības (NREM) un REM miega fāzē. NREM miegs, kas sastāv no 3 posmiem, ir pārejas periods no nomoda, miegainības un pēc tam dziļā miegā. REM miegu raksturo strauja neregulāra acu kustība. Miega stadijas un ar to saistītie traucējumi tiek pētīti, izmantojot polisomnogrāfiju, multimodālu testu, kas novērtē smadzeņu darbības viļņus, kopā ar acu un motoro aktivitāti. Miega traucējumi var būt primāri (kas neizriet no veselības problēmām) vai var būt saistīti ar pamatslimībām vai medikamentiem.

Kas notiek, kad mēs guļam?

Jau minūtes laikā pēc aizmigšanas ievērojamas izmaiņas sāk ietekmēt gan smadzenes, gan ķermeni. Ķermeņa temperatūra pazeminās, smadzeņu darbība palēninās, kā arī sirdsdarbība un elpošana palēninās. Nav pārsteidzoši, ka miega laikā ķermeņa enerģijas patēriņš ir mazāks. Tomēr ir svarīgi atzīt, ka miega laikā notiekošais ir dinamisks. Vienas nakts laikā jūs faktiski izejat  cauri vairākiem miega cikliem, no kuriem katrs ilgst no 70 līdz 120 minūtēm un sastāv no atsevišķām miega fāzēm. Šīs miega stadijas ir būtiskas tam, kā miegs darbojas.

Kādas ir miega fāzes?
Kā organisms regulē miega procesus?
Kādas ķīmiskās vielas un hormoni regulē miegu?
Kas ietekmē miega fāzes?
Kā var tikt pie veselīgāka miega cikla?

Kāpēc miegs ir svarīgs?

Lai gan pat eksperti nav panākuši vienprātīgu skaidrojumu par to, kāpēc mēs guļam, daudzi rādītāji apstiprina uzskatu, ka tam ir būtiska bioloģiska funkcija. No evolūcijas viedokļa fakts, ka miegs pastāv gandrīz visās dzīvnieku sugās — neskatoties uz to, ka tas rada neaizsargātību un atņem laiku no barošanās vai pēcnācēju radīšanas —, ir spēcīga norāde, ka tas ir sugu labklājības pamatā. Domājams, ka cilvēkiem miegs ir būtisks gan fiziskajai, gan garīgajai attīstībai, zīdaiņiem, bērniem un jauniem pieaugušajiem. Pieaugušajiem miega trūkums ir saistīts ar daudzām negatīvām sekām uz veselību, tostarp sirds un asinsvadu problēmām, novājinātu imūnsistēmu, lielāku aptaukošanās un II tipa diabēta risku, traucētu domāšanu un atmiņu un garīgās veselības problēmām, piemēram, depresiju un trauksmi. Šīs daudzveidīgās miega trūkuma sekas sniedz spēcīgu atbalstu uzskatam, ka miegam nav tikai viens bioloģisks mērķis, bet patiesībā tā sarežģītības dēļ tas ir svarīgs gandrīz visu ķermeņa sistēmu pareizas darbības veicinātājs.

Cirkādes ritms

Kas tas ir, kas to veido un kāpēc tas ir ļoti svarīgi kvalitatīvam miegam?

Diennakts ritmi ir 24 stundu cikli, kas ir daļa no ķermeņa iekšējā pulksteņa, kas darbojas fonā, lai veiktu būtiskas funkcijas un procesus. Viens no svarīgākajiem un pazīstamākajiem diennakts ritmiem ir miega un nomoda cikls. Dažādas ķermeņa sistēmas seko diennakts ritmiem, kas ir sinhronizēti ar galveno pulksteni smadzenēs. Šo galveno pulksteni tieši ietekmē vides norādes, īpaši gaisma, tāpēc diennakts ritmi ir saistīti ar dienas un nakts ciklu. Ja tas ir pareizi saskaņots, diennakts ritms var veicināt pastāvīgu un atjaunojošu miegu. Bet, kad šis diennakts ritms tiek izjaukts, tas var radīt nopietnas miega problēmas, tostarp bezmiegu. Pētījumi arī atklāj, ka diennakts ritmiem ir būtiska loma dažādos fiziskās un garīgās veselības aspektos.

Kā darbojās cirkādes ritms?

Diennakts ritmi darbojas, palīdzot nodrošināt, ka ķermeņa procesi tiek optimizēti dažādos punktos 24 stundu laikā.

Termins "cirkāde" cēlies no latīņu frāzes “circa diem”, kas nozīmē “apmēram diena”. Diennakts ritmi pastāv visu veidu organismos. Piemēram, tie palīdz ziediem atvērties un aizvērties īstajā laikā un neļauj nakts dzīvniekiem atstāt savu patversmi dienas laikā, kad tie būtu pakļauti lielākam apdraudējumam no plēsoņām. Cilvēkiem diennakts ritmi koordinē garīgās un fiziskās sistēmas visā ķermenī. Gremošanas sistēma ražo proteīnus, lai tie atbilstu tipiskajam ēdienreižu laikam un endokrīnā sistēma regulē hormonus, lai tie atbilstu normālam enerģijas patēriņam. Diennakts ritmi visā ķermenī ir savienoti ar galveno pulksteni, ko dažkārt dēvē par diennakts elektrokardiostimulatoru, kas atrodas smadzenēs. Konkrēti, tas atrodas suprahiasmatiskajā kodolā (SCN), kas atrodas smadzeņu daļā, ko sauc par hipotalāmu. Dažādos diennakts laikos SCN pulksteņa gēni sūta signālus, lai regulētu darbību visā ķermenī. SCN ir ļoti jutīgs pret gaismu, kas kalpo kā kritisks ārējs signāls, kas ietekmē SCN sūtītos signālus, lai koordinētu iekšējos pulksteņus organismā. Šī iemesla dēļ diennakts ritmi ir cieši saistīti ar dienu un nakti. Lai gan citi signāli, piemēram, vingrinājumi, sociālā aktivitāte un temperatūra, var ietekmēt galveno pulksteni, gaisma visspēcīgāk ietekmē diennakts ritmus.

Kā cirkādes ritms ietekmē miegu?
Ko diennakts ritms vēl ietekmē, izņemot miegu?
Kas notiek, kad diennakts ritms ir izslēgts?
Kas var izjaukt diennakts ritmu?
Kā uzturēt veselīgu diennakts ritmu?
Image

Sapņi

Sapņi ir viens no aizraujošākajiem un noslēpumainākajiem miega aspektiem. Kopš 19. gadsimta beigās Zigmunds Freids palīdzēja pievērst uzmanību sapņu potenciālajai nozīmei, ir veikti daudzi pētījumi, lai atklātu gan sapņu neirozinātni, gan to psiholoģiju. Neraugoties uz šīm progresīvajām zinātnes atziņām, par miegu un sapņiem joprojām ir daudz nezināma. Pat vissvarīgākais jautājums - kāpēc mēs vispār sapņojam? — joprojām tiek apspriests. Kamēr visi sapņo, šo sapņu saturs un to ietekme uz miegu var krasi atšķirties no cilvēka uz cilvēku. Lai gan sapņu nozīmei un mērķim nav vienkārša izskaidrojuma, ir noderīgi izprast sapņu pamatus, iespējamo murgu ietekmi un pasākumus, ko varat veikt, lai labāk aizmigtu ar saldiem sapņiem.

Kas ir sapņi?

Sapņi ir attēli, domas vai sajūtas, kas rodas miega laikā. Vizuālie tēli ir visizplatītākie, taču sapņi var ietvert visas maņas. Daži cilvēki sapņo krāsainus, bet citi sapņo melnbalti un cilvēkiem, kuri ir akli, ir vairāk sapņu komponentu, kas saistīti ar skaņu, garšu un smaržu. Pētījumi ir atklājuši dažādus sapņu satura veidus, taču dažas tipiskas sapņošanas pazīmes ir:

Tam ir pirmās personas perspektīva.

Tas ir piespiedu kārtā.

Saturs var būt neloģisks vai pat nesakarīgs.

Saturs ietver citus cilvēkus, kuri mijiedarbojas ar sapņotāju un viens otru.

Tas izraisa spēcīgas emocijas.

Nomoda dzīves elementi ir iekļauti saturā.

Lai gan šīs pazīmes nav universālas, tās vismaz zināmā mērā ir sastopamas lielākajā daļā parasto sapņu.

Kāpēc mēs sapņojam?
Kad mēs sapņojam?
Vai sapņiem ir nozīme?
Kādi ir sapņu veidi?
Kas ir murgi?
Vai sapņi ietekme miegu?
Kā var atcerēties sapņus?
Kā var pārtraukt murgot?
Image

Riski miegam

Krākšana, miega trūkums, miega laika ziedošana citām vajadzībām

Krākšana

Statistika uzrāda, ka krākšana skar 57% vīriešu un 40% sieviešu un līdz pat 27% bērnu2. Šie dati liecina, ka krākšana ir plaši izplatīta, taču tās smagums un ietekme uz veselību var atšķirties. Krākšana var būt viegla, neregulāra un neuztraucoša, vai arī tā var liecināt par nopietnu ar miegu saistītu elpošanas traucējumu. Zinot pamatus par krākšanu — kas to izraisa, kad tā ir bīstama, kā to ārstēt un kā ar to tikt galā — var uzlabot veselību un novērst parasto miega sūdzību cēloni.

Kas izraisa krākšanu?

Krākšanu izraisa rīkles aizmugurē esošo elpceļu tuvumā esošo audu plandīšanās un vibrācija.

Miega laikā muskuļi atslābst, sašaurinot elpceļus, un, ieelpojot un izelpojot, kustīgais gaiss liek audiem plīvot un radīt troksni kā karogs vējā. Daži cilvēki ir vairāk pakļauti krākšanai viņu kakla muskuļu un audu izmēra un formas dēļ. Citos gadījumos pārmērīga audu relaksācija vai elpceļu sašaurināšanās var izraisīt krākšanu.

Riska faktoru piemēri, kas veicina lielāku krākšanas risku, ir:

  • Aptaukošanās
  • Alkohola lietošana
  • Nomierinošu zāļu lietošana
  • Hronisks deguna nosprostojums
  • Lielas mandeles, mēle vai mīkstās aukslējas
  • Novirzīta deguna starpsiena vai deguna polipi
  • Žoklis ir mazs vai anatomiski izmainīts.
  • Grūtniecība

Lai gan jebkura vecuma cilvēki, tostarp bērni, var krākt, tas ir biežāk sastopams gados vecākiem cilvēkiem. Vīrieši krāc biežāk nekā sievietes.

Vai krākšana ir bīstama?
Kad ir jāmeklē ārsta palīdzība?
Kā uzzināt, ka krācat, ja guļat viens?
Kas varētu palīdzēt pret krākšanu?

Miega trūkums

Gandrīz katrs ir saskāries ar zombēšanu līdzīgu sajūtu pēc bezmiega nakts. Pat pēc vienas nakts bez pietiekamas atpūtas mēs dienas laikā varam justies miegaini ar palēninātu domāšanu, enerģijas trūkumu un aizkaitināmu garastāvokli. Miega trūkums ir tad, kad jūs nesaņemat nepieciešamo miegu un tiek lēsts, ka tas skar apmēram vienu trešdaļu pieaugušo un šī problēma pēdējos gados ir tikai saasinājusies. Miega trūkums tieši ietekmē to, kā mēs domājam un jūtamies. Lai gan īstermiņa ietekme ir pamanāmāka, hronisks miega trūkums var palielināt fizisko un garīgās veselības problēmu ilgtermiņa risku. Lai izvairītos no šīm problēmām, ir svarīgi izvairīties no miega trūkuma. Izprotot šo stāvokli, tostarp tā cēloņus, simptomus, diagnozi un ārstēšanu, jūs varat labāk nodrošināt nepieciešamo miegu.

Kas ir miega trūkums?

Termins miega trūkums attiecas uz mazāk nekā nepieciešamo miega daudzumu, kas pieaugušajiem svārstās no septiņām līdz deviņām stundām miega naktī. Bērniem un pusaudžiem ir nepieciešams vēl vairāk nakts miega nekā pieaugušajiem.

Vai visas miega definīcijas ir līdzīgas?
Vai miega trūkums atšķiras no bezmiega?
Miega trūkuma iemesli
Simptomi
Kādas ir miega trūkuma sekas?
Diagnoze
Ārstēšana un profilakse

Kas ir “atriebīga gulētiešanas atlikšana”?

“Atriebīga gulētiešanas atlikšana” apraksta lēmumu ziedot miegu brīvā laika pavadīšanai, ko virza ikdienas grafiks, kurā trūkst brīvā laika. Cilvēkiem, kas strādā saspringtus darbus, kas aizņem lielāko dienas daļu,  gulētiešanas atlikšana ir veids, kā atrast dažas stundas izklaidei, lai gan tas izraisa nepietiekamu miegu. Lai gan gulētiešanas atlikšana šobrīd var būt vilinoša, vēlās naktis, kam seko agri rīti, var tieši novest pie nopietna miega trūkuma. Miega samazināšanai var būt ievērojama negatīva ietekme uz garīgo, fizisko un emocionālo veselību ar īstermiņa un ilgtermiņa sekām. Izpratne par miega vilcināšanos, tostarp tās simptomiem, cēloņiem un sekām, var palīdzēt atpazīt, kad tas ir noticis. Pēc tam varat veikt pasākumus, lai novērstu to, ka gulētiešanas atlikšana noved pie nepietiekama miega.

Kāda uzvedība ir saistīta ar gulētiešanas atlikšanu?

Lai vēlu gulētiešanas laiku uzskatītu par ļaundabīgu gulētiešanas atlikšanu, ir nepieciešami trīs faktori:

  • Kavēšanās iemigt, kas samazina kopējo miega laiku.
  • Nav pamatota iemesla palikt nomodā vēlāk, nekā paredzēts, piemēram, ja ir ārējs notikums.
  • Apziņa, ka gulētiešanas atlikšana var radīt negatīvas sekas

Gulēšanas vilcināšanās uzvedība atspoguļo vilcināšanos citos kontekstos, piemēram, izvairoties pildīt mājasdarbus vai mājas darbus. Tomēr miega atlikšana parasti nerada negatīvas asociācijas, piemēram, citas saistības. Tā vietā miegs var tikt samazināts par labu aktivitātēm, kas sniedz tūlītēju baudījumu, piemēram, televizora skatīšanās, laika pavadīšana ar draugiem vai videospēļu spēlēšana. Miega atlikšana var izpausties dažādos veidos. Viens no veidiem ietver aizkavēšanos gultā (gulēšanas atlikšana). Vēl viena problēma ir aizkavēt mēģinājumu aizmigt vienreiz gultā (vilcināšana gultā), kas ir saistīta ar pieaugošo elektronisko ierīču lietošanas līmeni gultā. Persona var iesaistīties vienā vai abos miega atlikšanas veidos, un katrs no tiem var samazināt nakts miegu.

Kāds atriebīgumam ar to sakars?
Kāda ir gulētiešanas atlikšanas psiholoģija ?
Kurus visvairāk ietekmē gulēšanas atlikšana?
Gulētiešanas atlikšanas sekas
Kā novērst miega atlikšanu?
Image

Bezmiegs

Kas tas ir, kā tas jūs ietekmē un kā palīdzēt atgūt mierīgās miega naktis

Pasaulē aptuveni viena trešdaļa cilvēku cieš no slikta miega. Ja miega traucējumi atbilst noteiktiem kritērijiem, tie tiek diagnosticēti kā  bezmiegs. Tā kā bezmiegs var samazināt kognitīvās (izziņas) spējas, samazināt dzīves kvalitāti un, iespējams, izraisīt citas veselības problēmas, ārstēšana ir ļoti svarīga. Mēs izskatīsim, kas ir bezmiegs un dažādus traucējumu apakštipus, simptomus, cēloņus un ārstēšanu.

Kas ir bezmiegs?

Saskaņā ar Amerikas Miega medicīnas akadēmijas datiem bezmiegs ir definēts kā grūtības aizmigt vai palikt miegā, ko pavada ar šīm miega problēmām saistīti traucējumi dienas laikā.

Bezmiegs bērniem un pusaudžiem

Cilvēkiem jebkurā vecumā var rasties bezmiegs. Tas nozīmē, ka zīdaiņiem, kas jaunāki par 6 mēnešiem, bezmiegs tiek diagnosticēts reti, jo viņi parasti neguļ visu nakti. Diagnosticējot bezmiegu bērniem un pusaudžiem, ārsti var meklēt nedaudz atšķirīgus simptomus nekā diagnosticējot pieaugušajiem. Piemēram, viņi var jautāt, vai bērns pretojas gulētiešanas laikam vai arī viņam ir nepieciešama vecāku palīdzība, lai aizmigtu. Ārsti var arī jautāt, vai bērniem un pusaudžiem ar miega traucējumiem ir akadēmiskas vai uzvedības problēmas. Dažos gadījumos bērna miega traucējumi rodas no pieķeršanās noteiktiem priekšmetiem vai iestatījumiem, kas nepieciešami, lai aizmigtu. Piemēram, bērns var kļūt atkarīgs no tā, ka viņu šūpo vai viņam līdzi ir īpaša rotaļlieta, lai aizmigtu, un tas neļauj viņam labi gulēt jebkurā citā vidē.

Bezmiega veidi
Bezmiega simptomi
Bezmiega iemesli
Bezmiega riska faktori

Miega traucējumu kliniskie apzīmējumi

Diennakts ritma (cirkādes ritma) miega un nomoda traucējumi: atkārtoti miega traucējumu modeļi diennakts sistēmas anomāliju dēļ vai miega un nomoda laikā cikls ir nepareizi saskaņots ar vidi. Apakštipi ietver aizkavētas miega fāzes traucējumus, progresējošus miega fāzes traucējumus, maiņu darba traucējumus  un "jet-lag" jeb laika nobīdes traucējumus.

Parasomnijas: miega traucējumu modelis, ko raksturo neparasta uzvedība, kustības vai pieredze, kas rodas miega vai miega un nomoda pārejas laikā. Simptomi var būt patoloģiskas kustības, emocijas, sapņi un autonoma aktivitāte.

Nemierīgaso kāju sindroms (Willis-Ekbom slimība): ar miegu saistīti kustību traucējumi, ko raksturo nepārvarama vēlme kustināt kājas, ko pavada nepatīkama sajūta, ko atvieglo kustības. Simptomi parādās vakarā un ir saistīti ar miega traucējumiem.

Narkolepsija: miega traucējumi, kam raksturīga pārmērīga dienas miegainība un aizmigšana nepiemērotā laikā. Narkolepsija ir saistīta ar hipnagoģiskām halucinācijām (spilgti taustes/dzirdes vai vizuāli halucinācijas ), katapleksija (emocionāli izraisīts muskuļu tonusa zudums, piemēram, smejoties), un miega paralīze (nespēja pārvietoties pēc pamošanās).

Bezmiegs: miega traucējumi (problēmas ar miega sākšanu un/vai uzturēšanu), ko raksturo simptomi, kas traucē ilgumu un/vai kvalitāti miegs, neskatoties uz pietiekamu miega iespēju.

Obstruktīvā miega apnoja: epizodiska apnoja vai elpošanas apstāšanās miega laikā, kad apnojas periods ilgst ≥ 10 sekundes. Obstruktīva miega apnoja parasti ir saistīts ar daļēju vai pilnīgu elpceļas augšdaļas nefunkcionēšanu un ir saistīta ar krākšanu, nemieru, dienas laika galvassāpem un miegainībau

Bezmiega ārstēšanas metodes un simptomātiski līdzekļi

Ir pieejamas vairākas bezmiega traucējumu ārstēšanas metodes.

Izglītošana: īslaicīga bezmiega gadījumā medicīnas speciālisti bieži sniedz informāciju par bezmiegu un paskaidro, kas jāveic, ja simptomi neizzūd. Viņi var arī apspriest visus stresa faktorus, kas varētu būt izraisījuši īslaicīgu bezmiegu.

Kognitīvās uzvedības terapija bezmiega ārstēšanai (CBT-I): eksperti gan ASV, gan Eiropā uzskata, ka bezmiega kognitīvās uzvedības terapija ir ieteicamā sākotnējā hroniska bezmiega ārstēšana. CBT-I palīdz cilvēkiem pārvaldīt trauksmi, ko viņi izjūt par miega problēmām, un izveidot labākus miega ieradumus.

Medikamentus var izmantot, lai mazinātu dažas ar miegu saistītas problēmas. Katrs medikaments ir vērsts uz noteiktu smadzeņu daļu. Tās ir smadzenes, kas kontrolē, kad jūsu ķermenis guļ un kad tas ir nomodā. Tas ir sarežģīts process, kas ietver sirdsdarbību, plaušu un muskuļu funkcijas.

Medikamentu lietošana

Zāles var sniegt ļoti nepieciešamo atvieglojumu tiem, kam ir miega problēmas. Tas var veicināt labu veselību un vispārēju labsajūtu. Bet daudzām zālēm ir jāņem vērā blakusparādības. Viens un tas pats recepšu medikaments var ietekmēt cilvēkus dažādos veidos. Zāles, kas palīdz kādam citam, var uz jums neiedarboties. Jūsu medicīnas pakalpojumu sniedzējs var noteikt, vai zāles ir labākā miega problēmas ārstēšana. Nekad nelietojiet zāles, tostarp bezrecepšu miega līdzekļus, iepriekš nerunājot ar savu medicīnas pakalpojumu sniedzēju. Dažus medikamentus lieto tikai retu miega traucējumu gadījumā un šo medikamentu lietošana ir jāuzrauga miega ārstam. Lai gan lielākajai daļai pacientu ar medikamentiem klājas labi, ir svarīgi apzināties iespējamās blakusparādības un lietot zāles tikai tā, kā noteikts. Piemēram, dažas stimulējošas zāles var ietekmēt jūsu sirdi, un, iespējams, tās jāuzrauga rūpīgāk nekā citas zāles. Daži var izraisīt garastāvokļa izmaiņas vai nopietnus ādas izsitumus. Dažas zāles, tostarp miega līdzekļi, var izraisīt atkarību, ja tās lietojat ilgu laiku. Ja pēkšņi pārtraucat lietot zāles, Jums var rasties atcelšanas sindroms. Jūsu ķermenisorganismam var arī attīstīt toleranci pret zālēm. Daudzas miegazāles jālieto tieši pirms gulētiešanas. Pārliecinieties, ka zināt, vai zāles jālieto kopā ar ēdienu vai bez tā. Lielākā daļa miega zāļu jālieto tukšā dūšā. Sievietēm, kuras ir grūtnieces vai baro bērnu ar krūti, pieejamās iespējas var būt ierobežotas, jo ir bažas par augli vai medikamentu nonākšanu bērnam ar mātes pienu.

Miegu veicinoši dabas vielu produkti:

Ja cilvēkam rodas ievērojami bezmiega simptomi, var ieteikt medikamentus vai īpašas vielas saturošus dabas produktus, piemēram melatonīnu, grifoniju vai pasifloru. Tie var veicināt miegu, mazināt trauksmi par miega problēmām un samazināt dienas gaitā radušos veselības traucējumus.

Melatonīnu un pasifloru saturošas kapsulas labākam miegam
Ātras darbības izsmidzinošs zemmēles produkts labākam miegam ar melatonīnu un pasifloru
Grifoniju saturošas kapsulas dienas satraukuma mazināšanai stresa situācijās un pirms gulētiešanas