Mājas uzkopšanas līdzekļi var pasliktināt aknu funkcijas
Tuvojas Ziemassvētki un gada noslēgums, kad vēlamies īpaši uzpost savu mājokli. Rūpēs par tīrību bieži ņemam talkā sadzīves ķīmiju, bet vai pievēršam pietiekamu uzmanību mājas kopšanas līdzekļu sastāvam? Vai zināji, ka uzkopšanas līdzekļi lēnām, pamazām, tev pat nenojaušot, var bojāt aknu un citu orgānu veselību? Lasi un uzzini, vai arī tavās mājās ir kāds no šiem sadzīves ķīmijas preparātiem un kādas ir alternatīvas to lietošanai!
Aknu loma organismā
Aknas piedalās gremošanas procesā un palīdz iegūt enerģiju no uzņemtās pārtikas. Kopā ar nierēm tās ir arī galvenā ķermeņa attīrīšanas sistēmas daļa – izvada toksīnus un filtrē indes organismā. Ja aknas nedarbojas pareizi, viss ķermenis ir apdraudēts.
Katru dienu esam pakļauti daudzām ķīmiskām vielām/toksīniem, kas nonāk organismā, norijot, ieelpojot vai absorbējoties caur ādu. Tie nonāk asinsritē, bet aknu funkcija ir to attīrīt. Toksīnu filtrēšana rada nopietnu slodzi aknām un atbalsta orgāniem. Regulāra sadzīves ķīmijas un tīrīšanas līdzekļu lietošana vēl vairāk palielina šo toksisko slodzi. Lielākā daļa toksīnu ir taukos šķīstoši, un tie var uzglabāties taukos vai muskuļu audos gadiem ilgi.
Bīstamā sadzīves ķīmija
Daudzi uzkopšanas līdzekļi var kairināt acis un kaklu, izraisīt galvassāpes, smagus aknu bojājumus un citas veselības problēmas, tostarp vēzi. Daži no šiem mājsaimniecības tīrīšanas preparātiem izdala bīstamas ķīmiskas vielas, piemēram, gaistošos organiskos savienojumus (GOS), ko viegli ieelpot. Citi kaitīgi tīrīšanas līdzekļi ir balinātājs un amonjaks. Aknas bojā tetrahlorogleklis, ķīmiskās tīrīšanas šķīdinātājs, ko sauc par vinilhlorīdu (izmanto plastmasas ražošanas procesā).
Diemžēl arī uzkopšanas līdzekļu etiķetes var būt maldinošas, daudzi no tiem ar marķējumu „dabisks” vai „maigs” nebūt tādi nav. Lūk, dažas no visbiežāk izmantotajām kaitīgajām sastāvdaļām, no kurām jāizvairās, lai pasargātu sevi, savu ģimeni un mūsu planētu!
Paklāju vai polsterējuma tīrīšanas līdzekļi
Paklāju tīrīšanas līdzekļi bieži satur naftalīnu un perhloretilēnu. Naftalīns var izraisīt aknu bojājumus un acu kataraktas veidošanos. Perhloretilēnam ir kancerogēnas īpašības, un tas pat īslaicīgas iedarbības rezultātā var radīt neiroloģiskus bojājumus, galvassāpes, reiboni, nieru darbības traucējumus un citas problēmas.
Gaisa atsvaidzinātājs
Pilnībā saprotama ir vēlme, lai mājās būtu patīkama smarža, taču, gaisa atsvaidzinātāji ir viens no daudzajiem gaistošo organisko savienojumu (GOS) avotiem. Tie var izraisīt tūlītējas galvassāpes, atmiņas zudumu, reiboni, redzes traucējumus un elpceļu infekcijas. Laika gaitā, regulāri tos lietojot, GOS var radīt nopietnus aknu, nieru un centrālās nervu sistēmas bojājumus. Dezodoranti satur arī ftalātus, formaldehīdus un 1,4 dihlorbenzolus (kancerogēnu vielu).
Balinātājs
Balinātājs ir ļoti kodīga viela, kuru ieelpojot, var ciest elpošanas sistēma, izraisot plaušu tūsku, vemšanu un pat komu. Tas var arī kairināt ādu un acis, radīt apdegumus. Lietojot balinātāju, ieteicams uzvilkt gumijas cimdus un putekļu masku.
Drenāžas tīrītājs
Lielākā daļa ķīmisko tīrīšanas līdzekļu satur sārmus un citas ķīmiskas vielas, kas var radīt ādas un acu apdegumus, pat aklumu. Arī neliela daudzuma kanalizācijas tīrītāja uzņemšana var izraisīt nopietnus rīkles un kuņģa bojājumus, tā var būt letāla.
Mazgāšanas līdzekļi
Daži galvenie ķīmiskie savienojumi mazgāšanas līdzekļos un ar tiem saistītie apdraudējumi.
- Muskusa nitrīts var uzkrāties mātes pienā un tikt pārnests uz zīdaini.
- Benzola un ksilola izgarojumi, ko satur šķidrie mazgāšanas līdzekļi, ir toksiski un viegli ieelpojami, un tiem var būt hroniska ietekme uz centrālo nervu sistēmu un šūnu gļotādu. Ir pierādīts, ka ksilols izraisa imūnsupresiju žurkām.
- Daudzfunkcionālie tīrīšanas līdzekļi var radīt izsitumus, dermatītu un ķīmiskus apdegumus.
- Dezinfekcijas līdzekļi bieži satur formaldehīdus, amonjaku, etanolu un hloru, kas var izraisīt orgānu bojājumus un depresiju.
Tīriet savu māju lēti un droši!
Lūk, dažas receptes nekaitīgiem uzkopšanas līdzekļiem!
Paklāju šampūns – sajauciet 3/4 tases augu izcelsmes šķidro ziepju, 3 tases ūdens un 10 pilienus piparmētru ēteriskās eļļas. Ar mitru sūkli ierīvējiet putas netīrajās vietās. Pirms sūkšanas ļaujiet grīdas segumam pilnībā nožūt.
Veļas ziepes – izmēģiniet „ziepju riekstus”, kas pagatavoti no žāvētām Ķīnas dzērvenēm. Dabiskie produkti un atkārtoti lietojami ziepju rieksti, ko var iegādāties internetā, ir pieejami kokvilnas maisiņos, kas jāievieto veļas mašīnā kopā ar drēbēm.
Putekļu slaucīšana – izvairieties no mēbeļu pulēšanas! Tā vietā izmantojiet mikrošķiedras drānu, kura izgatavota no sintētiskām šķiedrām, kas putekļus uztver daudz efektīvāk nekā parastā lupata. Kā smalku abrazīvu, ja nepieciešams, var lietot nelielu daudzumu olīveļļas.
Aknu bojājumu simptomi
- dzelte – dzeltenīga āda un acu baltumi
- tumšs urīns
- bāli, asiņaini vai melni izkārnījumi
- pietūkušas potītes, kājas vai vēders
- slikta dūša, vemšana
- samazināta ēstgriba
- pastāvīgs nogurums
- miegainība
- ādas nieze
- viegli zilumi
Kā uzturēt aknu veselību
- Dzeriet pietiekami daudz ūdens, lai izskalotu uzņemtos toksīnus un uzturētu hidratāciju!
- Izvēlieties veselīgu pārtiku, lietojiet veselīgus taukus!
- Uzturieties svaigā gaisā, regulāri veiciet fiziskas aktivitātes!
- Padariet arī zarnu veselību par prioritāti – izmantojiet gremošanas enzīmus un probiotikas!
- Lietojiet dabiskus, augu ekstraktus saturošos hepatoprotektorus, kas palīdzēs aknām ātrāk atjaunoties!
Hepasan Forte ir dabiskus augu ekstraktus saturošs produkts, kas parūpēsies par jūsu aknu labsajūtu. Tā sastāvā iekļauti divi pasaulē atzītākie hepatoprotektori – silimarīns un holīns. Holīns palīdz uzturēt normālu aknu darbību, kā arī nodrošina lipīdu un homocisteīna metabolismu. Savukārt mārdadzis satur silimarīnu, kas uztur aknu šūnu aizsardzību un veicina žults veidošanos.