Kurš magnija veids vislabāk palīdz pret muskuļu krampjiem? Kurš nomierina, kurš uzlabo miegu un - kurš derētu tieši smadzeņu darbībai? Tas varētu interesēt cilvēkus, kuri jau zina, ka magnijam ir vairāki veidi – katrs ar savu stipro pusi. Tiem, kam tā ir pirmā dzirdēšana, der iedziļināties šajā lietā, jo atbilstošās magnija formas piemeklēšana savai problēmai nodrošinās lielāko efektu.
“Brīnumminerāls” magnijs
Vairums cilvēku vismaz reizi mūžā būs papildinājuši savu uzturu ar magniju, jo šim minerālam ir izšķiroša nozīme vispārējās veselības uzturēšanā. Tas piedalās vairāk kā 300 fizioloģiskajos procesos mūsu organismā - ne velti tiek dēvēts par “brīnumminerālu”.
Tāpēc arī šīs vitāli svarīgās minerālvielas trūkumu mēs sajūtam ātri vien ar tādām pazīmēm kā:
- pārmērīgs muskuļu sasprindzinājums, sāpes, stīvums un krampji muskuļos un locītavās,
- apetītes trūkums,
- galvassāpes,
- nelabums,
- nogurums,
- neregulārs sirdsdarbības ritms,
- izmaiņas personībā.
Šķiet, pašas svarīgākās funkcijas, ko magnijs nodrošina, ir:
1) muskuļiem – normālu darbību,
2) enerģijai – normālu enerģijas vielmaiņu, samazinot nogurumu un nespēku,
3) nervu sistēmai - pazemināt sāpju slieksni, neļaut pieaugt trauksmei, palīdzēt atslābināties, nervu šūnās bloķējot pārlieku aktīvu nervu impulsu izdalīšanos.
Vai esiet droši, ka jums viss ir labi šajās jomās? Ja radusies kāda veselības problēma, vaina, iespējams, ir tajā, ka ķermenim pietrūkst magnija.
Kas ir magnija bisglicināts?
Daudzi jau būs informēti, ka magnijs pieejams dažādos veidos un ka šie veidi atšķiras gan ar uzsūkšanās spēju, gan ar mērķi, kuram tos vajadzētu lietot. Lūk, ir gan magnija citrāts, gan magnija oksīds, hlorīds, laktāts, malāts, taurāts, treonāts, sulfāts, bisglicināts, orotāts – un kuru magnija uztura bagātinātāju tad no šiem izvēlēties?
Protams, papildus magniju var uzņemt ar jebkuru no šiem produktiem. Tomēr atklāts, ka katrs no tiem piedāvā atšķirīgas priekšrocības atkarībā no individuālajām vajadzībām. Un zinātnieki nāk klajā ar aizvien jauniem atklājumiem par to, kas ir katra magnija veida stiprā puse.
Viens no pēdējā laika pētnieku “favorītiem” ir magnija bisglicināts (reizēm tiek saukts arī par magnija glicinātu) - magnija helātu forma, kurā magnijs ir saistīts ar aminoskābi glicīnu. Dabiski mēs to visvairāk uzņemam uzturā ar olbaltumvielām bagātiem produktiem: zivīm, gaļu, pākšaugiem, piena produktiem.
Salīdzinājumā ar citu magnija veidu produktiem bisglicinātam ir atklātas nozīmīgas priekšrocības:
1) labāka uzsūkšanās - bisglicinātam ir izcila biopieejamība un uzsūkšanās ātrums, salīdzinot ar citiem magnija veidiem. Helātu struktūra (molekulām vai to daļām ir līdzība ar riņķi vai vēža spīli) veicina efektīvu uzsūkšanos zarnās, nodrošinot, ka organisms izmanto lielāku daudzumu magnija;
2) saudzīgs vēderam - daži magnija veidi var izraisīt gremošanas traucējumus vai veicināt caureju. Bisglicināts parasti tiek labi panests un maz ticams, ka izraisīs kuņģa-zarnu trakta problēmas. Tas padara to ļoti piemērotu cilvēkiem ar jutīgu vēderu vai noslieci uz gremošanas traucējumiem;
3) mazāka caureju veicinoša iedarbība - atšķirībā no citiem magnija veidiem bisglicināta lietošanai piemīt mazāks risks attiecībā uz nozīmīgu caurejas veicināšanu. Tādējādi ir vieglāk uzņemt vajadzīgo magniju - izpaliekot nevēlamām zarnu kustībām.
Galvenie ieguvumi no magnija bisglicināta
* Muskuļu relaksācija un krampju mazināšana: uztura papildināšana ar magnija bisglicinātu var palīdzēt mazināt muskuļu krampjus, spazmas un spriedzi. Tas atbalsta veselīgu muskuļu kontrakciju un var palīdzēt atgūties pēc treniņa.
* Uzlabota miega kvalitāte: magnijs ir iesaistīts neiromediatoru regulēšanā, kas veicina relaksāciju un miegu. Par glicīnu atklāts, ka šī aminoskābe arī uzlabo miegu. Lietojot magnija bisglicinātu, var izjust labāku miega kvalitāti, samazināt bezmiegu un vispārēji uzlabot miega modeļus.
* Stresa un trauksmes mazināšana: bisglicinātam var būt nomierinoša iedarbība uz nervu sistēmu pateicoties tam, ka tas ļoti labi uzsūcas un spēj mazināt stresa līmeni. Tas palīdz regulēt stresa hormonu, piemēram, kortizola, izdalīšanos un atbalsta neiromediatoru līdzsvaru, tā samazinot trauksmi, uzlabojot garastāvokli, mazinot depresiju un veicinot vispārēju relaksācijas sajūtu.
* Enerģijas ražošana: magnijs ir iesaistīts enerģijas ražošanā šūnu līmenī. Tas piedalās ATP (adenozīntrifosfāta) sintēzē, kas ir ķermeņa primārā enerģijas valūta. Papildinot diētu ar magnija bisglicinātu, var uzlabot enerģijas līmeni un samazināt nogurumu.
* Sirds un asinsvadu veselība: magnijam ir svarīga loma veselīgas sirds un asinsvadu sistēmas uzturēšanā. Tas atbalsta pareizu sirds ritmu, asinsspiediena regulēšanu un asinsvadu tonusu. Atbilstošs magnija līmenis ir saistīts ar samazinātu sirds un asinsvadu slimību, tostarp sirdslēkmes un insultu, risku.
* Atbalsts vielmaiņas veselībai: magnijs ir iesaistīts daudzos vielmaiņas procesos, tostarp glikozes metabolismā, jutībā pret insulīnu un ogļhidrātu metabolismu. Atbilstošs magnija līmenis var palīdzēt regulēt cukura līmeni asinīs, atbalstīt veselīgu vielmaiņu un samazināt vielmaiņas traucējumu, piemēram, 2. tipa diabēta, risku. Arī glicīns palīdz vielmaiņas traucējumu, piemēram, diabēta uzlabošanā. Magnija bisglicināts var palīdzēt mazināt tauku – īpaši vēdera – uzkrājumus.
* Smadzeņu darbības uzlabošana: bisglicināts sastāv no ļoti smalkām, mazām daļiņām, tā ka tas var nonākt arī smadzenēs, ko citas magnija formas nespēj tik labi vai nespēj vispār. Tāpēc magnija bisglicināts ir labākā izvēle labas atmiņas un normāla garīgā līdzsvara uzturēšanai.