kolagēns ādas skaistumam
Skaistums

Kolagēns ir viens no svarīgākajiem strukturālajiem proteīniem cilvēka ķermenī, kas nodrošina ādas, matu, nagu, muskuļu un locītavu izturību un veselību. Taču, gadiem ejot, kolagēna ražošana organismā dabiski samazinās. Pētījumi liecina, ka no 20-25 gadu vecuma kolagēna līmenis sāk lēnām pazemināties par aptuveni 1-1,5% gadā. Rezervju kritums kļūst izteiktāks no 30 gadu vecuma, kad kolagēna zudums veicina redzamas izmaiņas organismā – āda kļūst sausāka, parādās grumbiņas, samazinās ādas elastība un blīvums, bet mati un nagi kļūst trauslāki.

Kolagēns: Kā tas palīdz skaistumam?

Kolagēna dabisko veidošanos organismā var ietekmēt vecums, nepilnvērtīgs uzturs, vides ietekme un hormonālās izmaiņas. Pirmās pazīmes, kas liecina par kolagēna līmeņa samazināšanos, parādās uz ādas un matiem.

Kolagēns ādas veselībai

Kolagēns ir nozīmīgs ādas struktūras un tvirtuma komponents, kas uztur to gludu un mitrinātu. Laika gaitā kolagēna līmenis krītas, āda kļūst plānāka un mazāk elastīga. Uztura papildināšana ar kolagēnu var palīdzēt atjaunot ādas blīvumu un aizkavēt ādas novecošanās pazīmes.

Kolagēns matu veselībai

Matu saknēs esošais kolagēns rūpējas par matu izturību, pasargājot tos no lūšanas un citiem bojājumiem. Kad kolagēna līmenis krītas, mati zaudē būtisku strukturālo atbalstu, kā rezultātā mati zaudē mitrumu, kļūst sausāki, trauslāki un ātrāk “nolietojās”. Kolagēna rezervju papildināšana var palīdzēt nostiprināt matu struktūru, veicināt to augšanu un pasargāt no vides kaitīgās ietekmes.

Kolagēns nagiem

Tāpat kā āda un mati, arī nagi ir atkarīgi no kolagēna. Kad organismā esošais kolagēna līmenis sarūk, tie kļūst trausli, vieglāk lūst un plaisā. Regulāra kolagēna uzņemšana var stiprināt nagus, padarot tos izturīgākus un veselīgākus.

Pētījumi liecina, ka regulāra kolagēna lietošana var palīdzēt samazināt ādas sausumu, padarot to tvirtāku, kā arī veicina nagu un matu augšanu, kas parasti novērojams jau pēc 4 – 12 nedēļu ilgas lietošanas.

kolagēns

Kolagēna tipi un to īpašības

Katram kolagēna tipam ir unikālas īpašības un katrs no tiem pilda specifiskas funkcijas organismā. Izvēloties kolagēnu, ir svarīgi zināt, kurš tips vislabāk atbilst jūsu vajadzībām. Populārākie kolagēna veidi ir I, II un III tips:

I tips – ādas, matu, nagu un locītavu veselībai

Ieguvumi: I tips ir visizplatītākais kolagēna veids organismā un ir noderīgs ādas elastības uzlabošanai, mitrināšanai, kā arī grumbiņu mazināšanai. Tāpat, tas ir īpaši efektīvs matu, nagu un locītavu stiprināšanā.
Piemērots: cilvēkiem, kas vēlas uzlabot ādas un matu izskatu, kā arī stiprināt nagus.

II tips – locītavu un skrimšļu veselībai

Ieguvumi: II tipa kolagēns galvenokārt sastopams locītavu skrimšļos. Šo kolagēna veidu bieži izvēlas cilvēki ar locītavu sāpēm un iekaisumiem, jo tas palīdz uzturēt locītavu kustīgumu un stiprināt skrimšļus.
Piemērots: cilvēkiem, kas cieš no locītavu sāpēm vai vēlas uzlabot locītavu veselību.

III tips – atbalsts ādai un asinsvadu elastībai

Ieguvumi: III tips parasti darbojas kopā ar I tipu, nodrošinot ādas un asinsvadu elastību, kā arī atbalstot muskuļu atjaunošanos.
Piemērots: cilvēkiem, kuri vēlas uzlabot ādas stāvokli, novērst novecošanās pazīmes, kā arī saglabāt muskuļu un asinsvadu veselību.

kolagēns

Kolagēna formas un to efektivitāte

Kolagēns ir nozīmīgs proteīns mūsu organismā. Kolagēna lietošana ikdienā kļūst arvien ērtāka, pateicoties alternatīvajām formām, kas ļauj pielāgot devu, veidu un mērķi, atbilstoši individuālajām vajadzībām.

  1. Hidrolizēts kolagēns:
  • Forma: pulveris, kapsulas vai tabletes.
  • Priekšrocības: efektīvs risinājums, jo pateicoties tā formai, uzsūcas ātri un viegli.
  • Ieteicams: skaistumkopšanas un veselības uzlabošanas mērķiem.
  • Lietošana: ļoti vienkārši iekļaut ikdienas uzturā, arī pulvera formā, jo tas ir bez izteiktas garšas un labi šķīst dažādos šķidrumos, un ēdienos. Pulveri var pievienot kafijai, jo siltums kolagēnu nebojā, kā arī citiem dzērieniem, piemēram, smūtijiem, sulām vai piena produktiem. Tāpat var izmantot kā piedevu, cepot pankūkas, vafeles vai pat pievienojot biezputrai vai zupām.

2. Nehidrolizēts kolagēns (parasti II tips):

  • Forma: pulveris vai kapsulas.
  • Priekšrocības: īpaši piemērots locītavu veselības veicināšanai.
  • Ieteicams: cilvēkiem ar locītavu sūdzībām, piemēram, artrītu.
  • Lietošana: pulvera formā var pievienot ēdieniem un dzērieniem, tāpat kā hidrolizētu kolagēnu.
    Hidrolizētam kolagēnam ir ļoti augsta uzsūkšanās spēja organismā, tādēļ tas ļoti labi pabaro matus, nagus un ādu, savukārt, nehidrolizēts kolagēns ir piemērotāks locītavu veselības veicināšanai, jo iedarbojas uz iekaisuma šūnām.

Kas labāk, dabīgs vai sintētisks?

Kolagēna izcelsme var būt dabīga vai sintētiska, un to efektivitāte var būtiski atšķirties:

1.Dabīgs kolagēns (lielākoties: dzīvnieki, zivis vai augi)

  • Liellopu kolagēns: augsts peptīdu saturs, kas nodrošina augstu efektivitāti, tam ir lielāka formu pieejamība, uzticami pētījumi un zems alerģiju risks. Satur I un III tipa kolagēnu.
  • Cūku kolagēns: plaši pieejams, labi uzsūcas, taču var izraisīt vēdera pūšanos un nav piemērots cilvēkiem ar diētas ierobežojumiem. Satur I un III tipa kolagēnu.
  • Vistu kolagēns: plaši pieejams, galvenokārt iegūts no vistas skrimšļiem, ādas vai kauliem, ir bagāts ar II tipa kolagēnu, primāro kolagēna veidu, kas atrodams locītavu skrimšļos.
  • Zivju kolagēns: Zivju kolagēns labi uzsūcas, taču ir dārgāks un var saturēt zemākas kvalitātes sastāvdaļas. Parasti satur tikai I tipa kolagēnu, kas ierobežo tā ieguvumus.
  • Augu izcelsmes kolagēns: Augsta pieejamība un zems alerģiju risks, taču patiesībā satur nevis kolagēnu, bet gan vielas, kas var veicināt kolagēna sintēzi organismā. Tas nozīmē, ka augu kolagēns satur ļoti maz vai visticamāk vispār nesatur kolagēnu.

2.Sintētisks kolagēns ir mākslīgi radīts un to bieži izmanto kosmētiskos līdzekļos, taču tam ir ierobežota uzsūkšanās un iedarbība. Sintētiskās kolagēna molekulas bieži ir pārāk lielas, lai efektīvi iekļūtu ādā, kas ierobežo to iedarbību salīdzinājumā ar dabīgo kolagēnu.

Dabīgie kolagēna uztura bagātinātāji ir efektīvāki nekā sintētiskie līdzekļi, jo tie labāk uzsūcas organismā, un nodrošina augstāku efektivitāti. Tieši liellopu kolagēns ir viens no atzītākajiem kolagēna veidiem, jo tam ir vērā ņemamas priekšrocības salīdzinājumā ar citiem dabīgajiem kolagēna avotiem.

kolagēns

Faktori, kas kavē kolagēna veidošanos

Kolagēna sintēzi organismā ietekmē dažādi ārējie faktori, un dzīvesveids var būt būtisks kolagēna kvalitātes un daudzuma samazināšanās iemesls. Lūk, faktori, kas negatīvi ietekmē kolagēna veidošanos:

  1. Smēķēšana: Smēķēšana veicina oksidatīvo stresu un palēnina asinsriti, bojā ādu un aizkavē kolagēna sintēzi. Pētījumi apliecina, ka smēķētājiem ir lielāks ādas grumbu veidošanās risks un pasliktināta elastība.
  2. Pārmērīga sauļošanās: Ultravioletie (UV) stari veicina kolagēna šķiedru noārdīšanos un samazina ādas elastību, radot bojājumus un veicinot ādas novecošanos.
  3. Nepietiekams miegs un stress: Hronisks miega trūkums un stress izraisa “stresa hormona” līmeņa paaugstināšanos, kas negatīvi ietekmē kolagēna sintēzi un ādas stāvokli kopumā.

kolagēns

Efektīva kolagēna lietošana

Kolagēnu droši var lietot ikdienā, bez pārtraukumiem, tas ir dabisks proteīns, ko organisms atpazīst un izmanto kā „celtniecības materiālu.” Nav noteikts maksimālais lietošanas ilgums, tomēr ir svarīgi ievērot ieteicamo dienas devu, lai nodrošinātu optimālu rezultātu un izvairītos no iespējamām blakusparādībām.

Lai maksimāli izmantotu kolagēna priekšrocības, ir ieteicams ievērot šādus praktiskus padomus:

  1. Kombinē ar C vitamīnu: pārliecinies, ka izvēlētais kolagēns satur C vitamīnu, jo tas uzlabos kolagēna uzsūkšanos un efektivitāti.
  2. Kolagēna lietošana tukšā dūšā: daži speciālisti iesaka kolagēnu lietot no rīta tukšā dūšā, lai nodrošinātu efektīvāku uzsūkšanos.
  3. Deva un regularitāte: ieteicamā deva skaistumkopšanas un locītavu veselības atbalstam ir 10g hidrolizēta kolagēna dienā. Regularitāte ir ļoti svarīga, jo kolagēna ietekme kļūst redzama pakāpeniski un labākie rezultāti parādās pēc vairāku nedēļu vai mēnešu lietošanas.