Cidonijas daudziem saistās ar bērnību, kad pie omes varēja dzert gardo cidonijūdeni un uzkost kādu sacukurojušos sukādi. Mūsdienās cidonijas daudzviet tiek stādītas, lai iegūtu augļus, bet kā krāšņumaugs. Bet velti, jo cidoniju augļi ir ļoti veselīgi, turklāt daudzveidīgi izmantojami.
Tik daudz labumu!
Cidonijas stiprina organismu, jo satur organiskās skābes –ābolskābi, hinskābi un dzintarskābi, kā arī daudz pektīnvielu. Tajās ir A, C, E vitamīns, B grupas vitamīni, beta-karotīns, kālijs, magnijs, fosfors un dzelzs.
Cidonijas palīdz nostiprināt imūnsistēmu, cīnīties pret elpceļu slimībām, uzlabo vielmaiņu, pozitīvi iedarbojas uz sirdsdarbību un asinsvadiem. Vērtīgs ir ne tikai cidoniju mīkstums, bet arī sēkliņas. Tas lieti noder saaukstēšanās gadījumos, palīdz ārstēt bronhītu un veicina atkrēpošanos, nomierina iekaisušu kaklu. skābie augļi jau izsenis ir izmantoti tautas medicīnā, un arī mūsdienu farmācijā atzinīgi novērtē to labās īpašības un pozitīvo iedarbību uz organismu. Piemēram, "Bronhonorm " balzamā viena no sastāvdaļām ir cidoniju sula. Šis balzams palīdz elpošanas ceļu veselībai – nomierina un mazina kairinājumu elpceļos, kas var izsaukt klepu, atbrīvo elpceļus no uzkrātā sekrēta un atvieglo elpošanu.
Pūliņu vērtas
Nevar noliegt, ka darbošanās ar cidonijām nav viegla – sākuma augļi ir jānolasa no dzelkšņainajiem krūmu zariem. Lai šo darbu padarītu patīkamāku, var izvēlēties audzēt kādu no bezērkšķu šķirnēm. Augļi ir gatavi, kad tie ir aromātiski un ieguvuši šķirnei raksturīgo krāsu – koši dzelteni vai oranžīgi. Nolasīt gatavus augļus ir ļoti būtiski, jo tad tajos ir koncentrējies visvairāk vērtīgo vielu, un tad augļi ir visgaršīgākie. Cidonijas ir ļoti cietas, tāpēc papūlēties vajadzēs arī gatavošanas laikā. Visērtāk darboties būs ar asu nazi un virtuves dēlīti – katru augli sagriež 4 daļās, tad ar mazu nazīti izgriež serdi. Pēc tam pēc nepieciešamības uz dēlīša var sagriezt mazākos gabaliņos vai šķēlītēs.
Cidoniju sula un garšviela
No cidonijām tāpat kā no āboliem vai burkāniem var spiest sulu ar elektronisko sulu spiedi. Sākumā novērtē, vai vari ievietot tajā veselus augļus, vai arī tos būs nepieciešams sagriezt mazākos gabaliņos. Iegūto sulu lej burkās vai pudelēs un pasterizē. Var pagatavot arī saldenu sulu. Lej katlā sulu un uz katriem 200 ml sulas pievieno 100 g cukura. Sildi, kamēr cukurs izkusis. Lej traukos un aizvāko.
Pāri palikušos biezumus izkaltēt (cepeškrāsnī 30 grādu temperatūrā vai izbērtus uz galda plānā kārtiņā), saberz, ber labi noslēdzamā trauciņā vai papīra turzā un izmanto kā garšvielu vai kā skābinātāju.
Vērtīgā eļļa
Ļoti veselīgas ir mazmazītiņās cidoniju sēkliņas, tāpēc tās nevajag mest ārā, bet gan izmantot, piemēram, pagatavot eļļu, ko lieto pie salātiem vai zivs. Sēkliņas izkaltē, smalki sablendē, vai saberž un aplej ar kvalitatīvu olīveļļu.
Aromātiskais cidoniju kompots
Kompotam vari izvēlēties sev tīkamas garšvielas, labi iederas kanēlis, krustnagliņas, ingvers un kardamons.
1 kg cidoniju
400 g cukura
500 ml citrona sulas
1 gabaliņos salauzta kanēļa standziņa
4 krustnagliņas
1. Cidonijām izņem serdes, sagriež četrās daļās un iztīra sēklas. Pēc tam ber katlā, pievieno pārējos produktus un pielej tik daudz ūdens, lai tas 3–4 cm pārsegtu cidonijas.
2. Liek uz uguns, karsē, kamēr izkūst cukurs, tad uzvāra, samazina uguni un ik pa laikam apmaisot vāra 30 minūtes.
3. Ar putu smeļamo karoti izņem cidonijas no katla un liek burkās. Sīrupu vēlreiz uzvāra un karstu pārlej cidonijām. Aizvāko.
Cidoniju biezenis
Universāls produkts, jo der gan saldiem, gan sāļiem ēdieniem. pa karotei dienā var lietot imunitātes uzlabošanai un kopējās veselības stiprināšanai.
2 kg cidoniju
2 l ūdens
400 g cukura
1. Cidonijas sagriež četrās daļās, ieber katlā, aukstā ūdenī. Liek vārīties. Kad katla saturs uzvārījies, pieber cukuru un maisa, līdz tas izkusis.
2. Uz lēnas uguns turpina sautēt, līdz cidonijas mīkstas. Sablendē. Vēlreiz uzvāra un karstu biezeni pilda burkās. Aizvāko.
Cidoniju sīrups
Process var aizņemt vairākas dienas. Lai tas noritētu ātrāk, ik pa laikam cidonijas jāapmaisa un jāsakrata.
1,5 kg cidoniju
1,5 kg cukura
1. Cidonijas sagriež četrās daļās, iztīra sēklas un mīkstumu sagriež plānās šķēlītēs. Ber bļodā pa kārtām cidonijas un cukuru, tā, lai virspusē būtu cukura kārta.
2. Liek ledusskapī uz diennakti, lai atsulojas. Bļodu ik pa laikam sakrata, pēdējās pāris stundās tās saturu ik pa laikam apmaisa.
3. Sīrupu izkāš caur marlīti vai smalku sietiņu un pilda burkās vai pudelēs. Vairāk vitamīnu būs nepasterizētā sīrupā, bet tad tas ir jāuzglabā aukstā pagrabā vai ledusskapī. Ja šādas iespējas nav, tad nāksies pasterizēt.
Latvijā ražots produkts elpceļu veselībai
Klepus gadījumā labs palīgs elpceļiem būs dabiskais Bronchonorm balzams. Tā sastāvā ir priede un mārsils, kas labvēlīgi ietekmē elpošanas sistēmu – nomierina un mazina kairinājumu elpceļos, kas var izsaukt klepu, atbrīvo elpceļus no uzkrātā sekrēta un atvieglo elpošanu. Pieaugušajiem būs piemērotas Bronchonorm Caps kapsulas, kuru sastāvā ir magone, kas palīdz veicināt elpošanas sistēmas veselību.