keto
Vēdera labsajūta

Pasaulē ir zināmas daudzas un dažādas diētas un katrai no tām ir specifiski noteikumi – viena rekomendē ēst pēc iespējas liesākus produktus, cita izslēgt no uztura gaļu vai piena produktus, vēl kāda stingri pieturēties pie kaloriju skaitīšanas. Pēdējos gados viena no populārākajām diētām ir ketogenā jeb keto diēta, tā nosaka, ka no sava uztura jāizslēdz ogļhidrāti, krietni jāsamazina olbaltumvielas un jāēd ļoti daudz labo tauku. Ar šīs diētas palīdzību var ne tikai samazināt svaru, bet arī normalizēt cukura līmeni asinīs un pazemināt asinsspiedienu, kā arī uzlabot vispārējo veselības stāvokli. Bet pirms pieliec savai rīta kafijai tējkaroti sviesta, kas ir viena no keto diētas receptēm, ļoti rūpīgi apdomā, vai šī diēta tev tiešām ir piemērota.

Enerģiju iegūst no taukiem

Keto diētas piekritēji stāsta, ka ar šīs diētas palīdzību ir izdevies ne tikai kriteni zaudēt liekos kilogramus, bet tā ir uzlabojusi viņu kopējo pašsajūtu. Turklāt ēdot treknu pārtiku, ātrāk rodas sāta sajūta un samazinās apetīte, kā arī starp ēdienreizēm ilgāk nemoka izsalkums. Tāpat šī diēta mazina ķermeņa tūsku, jo organismā vairs netiek aizturēts ūdens, tāpēc ir jāiemācās dienā izdzert vismaz 2 vai pat 3 litrus ūdens. Tiesa, visi šie procesi organismā notiek tikai tad, kad ir tas ketozē. Tas nozīmē, ka enerģija tiek iegūta nevis no ogļhidrātiem (cukura), bet gan taukiem, kas ar aknu palīdzību ir pārveidoti par ketoniem. Lai organisms būtu ketozē ir jāievēro uzņemto tauku, ogļhidrātu un olbaltumvielu proporcijas.

Stingra keto diēta paredz, ka 5 % kaloriju uzņem ar ogļhidrātiem, 25 % ar olbaltumvielām un 70 % ar taukiem. Tātad, ja dienā uzņemtā pārtika kopā sastāda 2000 kaloriju, tad aptuveni 100 kalorijas jāuzņem ar ogļhidrātiem, 500 kalorijas ar olbaltumvielām un 1400 kalorijas ar taukiem. Šis gan ir visstingrākais keto diētas modelis, ko var mainīt pēc savām vajadzībām un ieskatiem palielinot ogļhidrātu un olbaltumvielu daudzumu un samazinot tauku daudzumu, bet ievērojot to, ka ogļhidrāti nepārsniedz noteiktu kaloriju skaitu. Var pieturēties, piemēram, pie cikliskās keto diētas, kas nosaka, ka 5 dienas ievēro stingu keto diētas plānu, bet 2 dienas ēd pārtiku, kas satur arī diezgan daudz ogļhidrātu. Savukārt mērķtiecīga keto diēta ļauj ēst ogļhidrātus tikai sportošanas laikā, kad nepieciešams ātri iegūt enerģiju. Pieļaujama arī keto diēta ar augstu olbaltumvielu daudzumu, kurā ir 35 % olbaltumvielu, 5 % ogļhidrātu un 60 % tauku.

keto diēta

Vai jāēd tikai speķis un sviests?

Lai organisms būtu ketozē no ēdienkartes jāizslēdz saldināti dzērieni, augļu sulas, smūtiji, kūkas, saldējums, konfektes. Nav vēlami arī graudi, pākšaugi un cieti saturoši produkti, tādi kā maize, rīsi, makaroni, putraimi. Krietni jāierobežo ogas un augļi, drīkst ēst tikai tos, kuros ir maz cukura un daudz ūdens – zemenes, avenes. Šķīvī nedrīkst likt arī kartupeļus, saldos kartupeļus, sarkano papriku, burkānus. Keto diētā nav vietas arī dažādām mērcēm, kurās ir daudz cukura – kečupam, franču sinepēm, bārbekjū un salātu mērcei.

Veikalu plauktos jālūkojas nevis pēc liesiem produktiem, bet pēc tiem, kuros tauku procents ir augstāks un kafijai piena vietā klāt jālej saldais krējums.

Lai arī keto diēta mudina ēst pārtiku, kurā ir daudz tauku – sviestu, sieru, olas, gaļu, kvalitatīvu eļļu, riekstus un sēkliņas, zivis un citas jūras veltes, atļauti ir arī visi zaļas krāsas dārzeņi, avokado, skābeni tomāti, kabači, un it visa veida zaļumi un salāti. Ik pa laikam var pamieloties arī ar kādu tumšās šokolādes gabaliņu.

Ievērojot keto diētu talkā var ņemt arī uztura bagātinātāju Good Fiber, jo tas ir papildu šķiedrvielu un C vitamīna avots. Tā sastāvā esošais glikomannāns veicina svara samazināšanos un palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs. Ēdot keto diētai atbilstošu pārtiku, C vitamīna līmenis organismā mēdz samazināties, tāpēc to rekomendē uzņemt papildus, lai uzturētu normālu imūnsistēmas darbību, samazinātu nogurumu un nespēku un veicinātu šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu. Sastāvā esošie ceļteku sēklapvalki uztur normālu zarnu darbību, kas ļoti nepieciešama tiem, kas ievēro keto diētu, lai nerastos aizcietējumi, kā arī uzlabo gremošanu un samazina lipīdu un holesterīna līmeni asinīs.

keto diēta

Nav nemaz tik vienkārši, kā izklausās

Pirms keto diētas uzsēkšanas, noteikti der pakonsultēties ar savu ārstu, jo šī diēta ietekmē daudzus procesus organismā. Tā, piemēram, var ievērojami kristies cukura līmenis asinīs, kā arī pazemināties asinsspiediens. Ēdot atbilstoši keto diētai, noteikti jāseko līdzi arī savam holesterīna līmenim, jo šāds uzturs mēdz paaugstināt zema blīvuma jeb slikto holesterīnu, kas, savukārt, negatīvi ietekmē sirds veselību.

Tā, kā no uztura tiek izslēgti ļoti daudzi pārtikas produkti, uzmanība jāpievērš arī tam, vai organismā netrūkst kādu vitamīnu, īpaši, jau C un B grupas, kā arī kalcija un cinka.

Uzsākot keto diētu organisms izjūt lielu stresu un slodzi, jo tajā notiek būtiskas pārmaiņas, tāpēc pirmajās dienās var sāpēt galva, būt nogurums, nelaba oma, smakot mute, rasties problēmas ar vēdera izeju. Organisms vairs neaiztur ūdeni, tāpēc kilogrami ļoti strauji krītas, lai nepieļautu atūdeņošanos, un netiktu zaudētas vajadzīgās minerālvielas, daudz jādzer minerālūdens, tam pat var pievienot nedaudz sāls. Labā ziņa, ka sliktā pašsajūta pāriet, tiklīdz organisms ir sapratis, ka tagad enerģija jāiegūst no ketoniem nevis no glikozes. Turpmāk atliek vien sekot līdzi savai pašsajūtai un ķermeņa aprišu izmaiņām.

Labās šķiedrvielas

Good Fiber - kā papildu šķiedrvielu un C vitamīna avots - ir noderīgs produkts cilvēkiem, kuri ikdienā neuzņem pietiekamā daudzumā šķiedrvielas, kā arī tiem, kam ir paaugstināts ķermeņa masas indekss. To var lietot jau no sešu gadu vecuma. Diētā ar samazinātu enerģētisko vērtību glikomannāns veicina svara samazināšanu¹ un palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs². Vitamīns C palīdz uzturēt normālu imūnsistēmas darbību, palīdz samazināt nogurumu un nespēku un veicina šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu. Ceļtekas sēklapvalki palīdz uzturēt normālu zarnu darbību, uzlabot gremošanu un samazināt lipīdu un holesterīna līmeni asinīs.

Sastāvs: olveida ceļtekas (Plantago ovata) sēklapvalku pulveris, glikomannāns jeb Konjac mannāns (Amorphophallus konjac), inulīns, vitamīns C (askorbīnskābe).

Lietošanas veids: lietot iekšķīgi, pievienojot ūdenim, sulai vai jogurtam pirms pamatmaltītes vai maltītes laikā, uzdzerot 1-2 glāzes ūdens, lai izvairītos no aizrīšanās riska un nodrošinātu aktīvo vielu nonākšanu kuņģī.

Šķiedrvielas
section-21b63d7

¹ Labvēlīgo ietekmi panāk, katru dienu pārtikā lietojot 3 g glikomannāna.

² Labvēlīgo ietekmi panāk, katru dienu uzņemot 4 g glikomannāna.