d vitamīns
Vitamīni, minerālvielas

D vitamīns ir būtiska uzturviela, kas palīdz uzsūkt kalciju un fosforu no mūsu uztura, kas ir svarīgi kaulu un muskuļu veselībai. Bet kādēļ lai būtu nepieciešams lietot D Vitamīnu? Vai nepietiek ar to, ka ievēro pilnvērtīgu diētu, un pavada laiku saulē?

D Vitamīns - deficīts Latvijā

Latvijā, tāpat kā daudzās citās valstīs, ir biežs D vitamīna deficīta biežums iedzīvotāju starpā, īpaši ziemas mēnešos. Lai gan precīzi dati var atšķirties, pētījumi liecina, ka ievērojama daļa Latvijas iedzīvotāju, īpaši gados vecāki cilvēki, bērni un grūtnieces, neiegūst pietiekami daudz D vitamīna no saules vai uztura.

Kādēļ ziemas mēnešos tik ļoti cieš ar D vitamīna trūkumu Latvijas iedzīvotāji?

Atbilde ir saule - vai drīzāk tās trūkums! Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) šī gada sākumā publicēja vairāku gadu datus par saules spīdēšanas ilgumu Rīgā novembrī, decembrī un janvārī. Dati liecina, ka vidējais saules spīdēšanas ilgums Rīgā ziemas mēnešos ir 25 stundas - ja salīdzina ar pārējām Eiropas reģiona valstīm, Rīga ir top 10 sarakstā ar vistumšākajām pilsētām reģionā ziemas periodā, un 2023. Gadā Rīga pat bijām līderos ar tikai 6 stundām saules spīdēšanas pa visu mēnesi!

saule

D vitamīna avoti pārtikā

Lai gan saules iedarbība ir galvenais D vitamīna avots, daži pārtikas produkti arī satur šo vitamīnu. Tomēr, lai iegūtu pietiekamu daudzumu tikai no uztura, var būt grūti.

Labākie D vitamīna avoti pārtikā ir:

  • Zivis: Taukainas zivis, piemēram, laši, tuncis, sardīnes un makrele, ir labi D vitamīna avoti.
  • Aknas: Lielu mājdzīvnieku aknas ir labs D vitamīna avots tā, kā tās uzkrāj D vitamīnu tāpat kā to dara cilvēka aknas.
  • Piena produkti: Piena produkti, kas stiprināti ar D vitamīnu, piemēram, piens, jogurts un siers, var būt labs D vitamīna avots.
  • Olas: Olu dzeltenums satur nelielu daudzumu D vitamīna.
  • Sēnes: Dažas sēnes, piemēram, šitaki un portobello sēnes, var ražot D vitamīnu, ja tās tiek audzētas saules iedarbībā, kas ir labas ziņas vegāniem un veģetāriešiem.

Taču, kopumā D Vitamīna daudzums šajos produktos ir salīdzinoši mazs, un tas var arī krasi atšķirties, atkarībā no audzēšanas apstākļiem un pārstrādāšanas metodēm. Tas nozīmē, ka, ja pat iekļauj ikdienas diētā visus šos produktus, un uzņem tos vienādā daudzumā katru dienu, nav solīts, ka D vitamīna daudzums tajos būs vienāds.

d vitamīns pārtikā

Kā uzturēt normālus D vitamīna līmeņus?

  • Asins analīzes - lai uzturētu D vitamīna līmeņus vispirms ir svarīgi saprast kāda ir tava organisma esošā situācija, kas arī palīdzēs kopā ar savu ārstu saprast kā rīkoties tālāk;
  • Uztura izmaiņas - jāiekļauj savā ēdienkartē ar D vitamīnu bagātus ēdienus, piemēram, olas, šitaki sēnes, taukainas zivis vai arī ar D vitamīnu bagātinātus piena produktus;
  • Vairāk saules gaismas - ir skaidrs, ka ne vienmēr ārā spīd saule, un gada tumšajā pusē saules stari nav tik efektīvi cik, piemēram, vasarā. Taču, nevajag palaist garām iespēju dabūt dabīgu D vitamīna devu katrā saulainajā dienā;
  • Uztura bagātināšana - ja iepriekšējie soļi nav pietiekami, tad mūsdienu medicīna vienmēr var palīdzēt bagātināt savu uzturu ar D vitamīnu caur to saturošiem uztura bagātinātājiem.
    Uzzini šeit kādas D vitamīna devas ir jālieto.

 

D vitamīns
section-7d11d14