klepus veidi
Elpceļu veselība

Lai arī sabiedrībā visbiežāk klepu saista ar saaukstēšanos, tomēr tam mēdz būt ļoti dažādi iemesli. Iespējams esi nonācis situācijā, kad jābūt pavisam klusam, piemēram, teātrī vai kādā sapulcē, bet kaklā sākas nejauka kņudoņas un tāpēc jāklepo vai arī klepot sāc pēc atrašanās putekļainā vietā. Tas tāpēc, ka klepus cēloņi ir dažādi, bet, lai klepu izārstētu, jāzina, kurš no tiem ir īstais.

Augšējo elpceļu infekcijas

Vīrusu un baktēriju izraisītu slimību – tautā sauktās – saaukstēšanās, laringīta, gripas, covid-19 pavadonis bieži vien ir klepus. Šīm saslimšanām raksturīga temperatūras paaugstināšanās, drudzis, nespēks, galvassāpes. Bieži vien sāp arī kakls, tas kņud, radot vēlmi klepot, tāpat mēdz būt arī iesnas, kas notek kaklā, sakrājas un organisms jūt vēmi no sekrēta atbrīvoties klepojot. Ja organisms ar vīrusu vai baktēriju netiek galā, attīstās bronhīts vai plaušu karsonis, ko raksturo dziļš lēkmjveida klepus, rūkšana un sīkšana krūtīs, drudzis un apgrūtināta elpošana.

Hronisks klepus

Ja pēc atveseļošanās, klepus nepāriet vēl 2 mēnešus, to var uzskatīt par hronisku klepu. Jāņem vērā, ka pēc daudzām smagi pārslimotām elpceļu saslimšanām organismam ir nepieciešams laiks, lai atjaunotos, tāpēc šāds klepus tiek uzskatīts par normālu. Citādāk ir tad, ja krekšķis vai kārtīgs klepus ilgstoši ir šķietami bez jebkāda iemesla.

Astma

Astma ir hroniska slimība, ko raksturo klepus, sēkšana, elpas trūkums, smaguma sajūta krūšu kurvī. Visbiežākie astmas izraisītāji ir alergēni, kas nonāk elpceļos – liels mitrums, putekļu ērcītes, spalvas, putekļi, ziedputekšņi. Slimībai raksturīgs sauss klepus, kas saasinās naktī un fiziskas slodzes laikā, turklāt to nepavada citi saaukstēšanās simptomi.

astma

Alerģija

Ja vīrusu un baktēriju izraisītu elpceļu saslimšanu viens no galvenajiem simptomiem ir drudzis un sāpes kaklā, alerģiju raksturo asarojošas acis, iesnas, aizlikts deguns, kņudēšana rīkles galā un klepus. Alerģija rodas, jo imūnsistēma uzskata, ka, piemēram, ieelpotie putekļi ir organisma ienaidnieki un tāpēc sāk agresīvi aizstāvēties, kaut nekādas briesmas nedraud. Alerģisks klepus ir tik ilgi, kamēr organismam ir saskarsme ar alerģijas izraisītāju. Tāpēc šāds klepus mēdz pēkšņi parādīties un pēkšņi pazust.

Smēķēšana

Smēķētājiem plaušās nonāk tabakas un darvas daļiņas, kuras plaušas uzskata par svešķermeņiem un, pastiprināti veidojot gļotas, mēģina no tām atbrīvoties. Ar klepu organisms gļotas cenšas izgrūst no ķermeņa – tā rodas tā dēvētais smēķētāju klepus. Ar laiku plaušu veselība var pasliktināties un attīstīties tādas saslimšanas, kā HOPS (hroniski obstruktīva plaušu slimība) vai pat plaušu vēzis.

klepus

Skābes atviļņa slimība

Ja kuņģa skābe nonāk barības vadā, tā izgarojot karina plaušas un kaklu, tāpēc rodas vēlme klepot. Skābes atviļņa izraisītam klepum šad tad pievienojas arī grēmas, dedzināšanas sajūta aiz ribām un skābas atraugas, tomēr tikpat labi vienīgais slimības simptoms var būt klepus.

Lai tiktu vaļā no mokošā klepus, ir jānoskaidro, kas to ir izraisījis, jo tikai zinot cēloni, var piemeklēt vislabāko ārstēšanas metodi. Piemēram, smēķētāji pārstās kāsēt, ja atmetīs nelāgo ieradumu; pēc laika plaušu stāvoklis uzlabosies un klepus pāries. Savukārt atviļņa slimību nāksies ārstēt gan ar medikamentiem, gan mainot dzīvesveidu un ēšanas paradumus, bet vīrusu vai baktēriju izraisītu klepu palīdzēs uzveikt Bronhonorm bslzams. Tā sastāvā esošie ārstniecības augi, priede un mārsils, labvēlīgi ietekmē elpošanas sistēmu, nomierina un mazina kairinājumu elpceļos, kas var izsaukt klepu, atbrīvo elpceļus no uzkrātā sekrēta un atvieglo elpošanu. Savukārt Bronchonorm Caps nāks par labu gan elpošanas sistēmai, gan veicinās imūnsistēmas darbību un šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu.

Atceries!

Klepus parasti rodas rīkles vai elpceļu kairinājuma dēļ. Nervu sistēma nosūta ziņojumu smadzenēm, tās reaģē, liekot krūškurvja un vēdera muskuļiem sarauties un izspiest gaisu, radot klepu. Šad tad ieklepoties ir normāli.

bronchonorm
section-0589251