Kādēļ jārūpējas par aknām ja tās nesāp
Aknu veselība

Kādēļ jārūpējas par aknām, ja tās nesāp?

Atbilde uz virsrakstā uzdoto jautājumu ir: tieši tādēļ! Daudzi citi orgāni ziņo, ja pareiza to darbība ir apgrūtināta, taču pārbaudīt aknu veselības stāvokli varam vienīgi ar testiem un analīzēm, tāpēc svarīgi tās veikt regulāri un sekot skaitļiem, kuri norāda uz iespējamām aknu veselības problēmām. Biežāk sastopamie aknu slimību simptomi ir palielināta akna, ko pacients tāpat var nejust, un dzelte. Ja spogulī pamanāt, ka acu baltumi kļuvuši dzeltenīgi, tas jau ir nopietns trauksmes signāls. Labā ziņa ir tā, ka aknu šūnas, kas nav vēl transformējušās rētaudos (un attiecīgi vairs neveic savas funkcijas), spēj atjaunoties. Tādējādi – radikāli mainot aknām nelabvēlīgus paradumus un stimulējot to darbību ar labvēlīgām vielām, iespējams veselību uzlabot. Galvenais – nenokavēt!

Aknas atrodas vēdera augšējā labajā stūrī, zem diafragmas, un tās ir lielākais cilvēka ķermeņa orgāns, kas veic vairāk nekā 500 funkcijas, tostarp olbaltumvielu pārstrādi, minerālvielu uzglabāšanu, žults ražošanu un asins filtrēšanu. Aknu slimībām var būt dažādi iemesli, tās var veicināt infekcija, autoimūnas saslimšanas, kā arī ģenētika. Nopietnākie aknu darbības traucējumi ir aknu aptaukošanās, hepatīts, mazspēja, aknu vēzis un ciroze.

Latvijā radītais Hepasan Forte aknu attīrīšanai

Aknu funkcijas

Aknas veic daudzas vitāli svarīgas funkcijas, kas nepieciešamas labai veselībai un ilgam mūžam:

  • Svarīgu vielu ražošana. Aknas nepārtraukti ražo žulti – ķīmisku vielu, kas piedalās gremošanas procesā un palīdz pārvērst taukus enerģijā, ko ķermenis izmanto. Aknas rada arī albumīnu – asins proteīnu, kas palīdz pārnest hormonus un taukskābes (arī medikamentus!) visā ķermenī. Tāpat aknas rada lielāko daļu vielu, kas palīdz asins sarecēšanai pēc traumas.
  •  Bilirubīna apstrāde. Aknas palīdz organismam atbrīvoties no bilirubīna – vielas, kura rodas, noārdoties hemoglobīnam un ir viens no galvenajiem žults komponentiem. Ja bilirubīns caur aknām vai žultsvadiem nepārvietojas pietiekami ātri, tas uzkrājas organismā un var izraisīt dzelti, par ko signalizē dzeltenīga āda un acis.
  •  Atkritumvielu izvade. Lietojot potenciāli toksiskas vielas, piemēram, alkoholu vai noteiktus medikamentus, aknas palīdz tās pārstrādāt un izvadīt no ķermeņa.
  • Imūnās atbildes kontrole. Kad baktērijas, vīrusi un citi kaitīgi organismi nonāk ķermenī, īpašas aknu šūnas var tos atrast un iznīcināt.
  •  Glikozes līmeņa uzturēšana. Aknas palīdz organismam uzturēt veselīgu cukura līmeni asinīs, samazina vai piegādā asinīm glikozi, kad tas ir nepieciešams.

Aknu veselības rādītāji

ALAT (alanīnaminotransferāze) un ASAT (aspartātaminotransferāze) ir fermenti, kas atrodas dažādos audos, bet visvairāk – aknās, tādēļ tos izmanto kā biomarķierus, lai novērtētu aknu veselības stāvokli. Paaugstināts ALAT līmenis ir aknu bojājuma indikators, kas norāda uz bojājumu sākumstadijā. ASAT lielākoties paaugstinās vēlāk nekā ALAT, taču parasti šos abus rādītājus asins analīzēs ārsts izvērtē kopā, ņemot vērā arī citus rādītājus, pacienta sūdzības un vispārējo veselības stāvokli. Nevajadzētu mēģināt noteikt diagnozi pašiem!
Aknu rādītāju paaugstināšanos var veicināt noteiktu medikamentu lietošana, pārslimotas infekciju slimības, intensīva fiziskā slodze un, protams, nesenā ballīte, kurā ticis krietnāk iedzerts un treknāk uzkosts... Ja aknu veselības rādītāji ilgākā laika posmā neuzlabojas vai pasliktinās, lai varētu noteikt precīzāku diagnozi, ārsts var nozīmēt kādu no aknu darbības testiem, piemēram, skenēšanu, ultrasonogrāfiju, aknu biopsiju.

Aknu rādītāju uzlabošana ar Hepasan Forte

Aknu slimību veidi

Alkohola taukaino aknu slimība (ATAS) ir pārmērīgas alkohola lietošanas rezultāts. Alkoholu lieto daudzi, un vairumam cilvēku tā dēļ neattīstās aknu slimības. Tomēr tiem, kuri alkoholu patērē regulāri un lielos daudzumos, tas var izraisīt nopietnus aknu bojājumus.
Hepatīts ir nosaukums jebkuram stāvoklim, kas saistīts ar aknu iekaisumu. Arī to var radīt pārmērīga alkohola lietošana, narkotikas vai toksīni. Hepatīts var izraisīt aknu mazspēju, aknu vēzi un citus dzīvībai bīstamus apstākļus.
Ciroze – aknu sacietēšana rētaudu dēļ. Bieži sastopami cirozes cēloņi ir vīrushepatīts un (atkal jau) pārmērīga alkohola lietošana. Slimību var izraisīt arī diabēts, imūnsistēmas problēmas un ģenētiskas slimības.
Holestāze var sākties, ja žults plūsma no aknām ir ierobežota vai bloķēta. Holestāzi var izraisīt daži medikamenti, ģenētiski faktori vai pat grūtniecība, kā arī aizsprostojums, ko radījis audzējs vai žultsakmeņi, kas iestrēguši gremošanas sistēmā.
Nealkohola taukaino aknu slimība (NATAS) var attīstīties, ja aknās veidojas tauku nogulsnes, kas neļauj aknām pareizi darboties un izvadīt no ķermeņa toksīnus.
Pasliktināt aknu darbību var arī citas kaites. Ārstēšana atšķiras atkarībā no konkrētās slimības, bet var ietvert medikamentus, ierobežojošu diētu vai operāciju. Kad aknu bojājums jau ir neatgriezenisks, vienīgais izdzīvošanas līdzeklis var būt aknu transplantācija – ja tāda pieejama.

Aknu slimību veidi

Aknu veselība un profilakse

Lai saglabātu labu aknu darbību un samazinātu aknu slimību risku:

  • Bieži mazgājiet rokas, īpaši pēc tualetes apmeklējuma, pieskaršanās mājdzīvniekiem un pirms ēšanas!
  • Ierobežojiet toksīnu iedarbību, ko satur, piemēram, tīrīšanas līdzekļi, ķimikālijas!
  • Nesmēķējiet!
  • Ierobežojiet alkohola patēriņu!
  • Uzturiet holesterīna līmeni normālā diapazonā!
  •  Ja jums ir diabēts, saglabājiet cukuru normālā diapazonā!
  • Ēdiet veselīgu, sabalansētu uzturu un rūpējieties par veselīgu svaru!
  • Lietojiet zāles piesardzīgi, vienmēr informējiet savu ģimenes ārstu par medikamentiem, kurus lietojat, ieskaitot bezrecepšu produktus, piemēram, pretsāpju līdzekļus!
  • Praktizējiet drošu dzimumdzīvi, lai samazinātu risku saslimt ar hepatītu vai citām slimībām!

Aknu profilakse ir ļoti svarīga. Aknu detoksikācija jeb attīrīšana, badojoties vai uzturā lietojot tikai sulas, var būt nevēlama kopējam veselības stāvoklim. Viena no vērtīgākajām aktīvajām vielām, kas palīdz samazināt tauku daudzumu aknās un uztur normālu aknu darbību, ir holīns, kas lielā koncentrācijā atrodams gaļā, zivīs, piena produktos, olās, kā arī riekstos, sēklās un graudos. Ja organismā holīna nav pietiekamā daudzumā, pastāv risks attīstīties taukainai aknai. Holīnu iespējams uzņemt arī ar uztura bagātinātājiem.

Silimarīns un holīns aknu darbībai

Pēc pārdošanas tirgus datiem, Lotos Pharma ražotais Hepasan Forte ir 2021. gada pirmajā pusgadā pieprasītākais aknu produkts no PVD reģistrētajiem. Hepasan Forte izvēlas un rekomendē gan ārsti, gan farmaceiti. Hepasan Forte sastāvā ir iekļautas četras aktīvās vielas – holīns, mārdadža, pienenes un artišoka ekstrakti, kas palīdz uzturēt normālu aknu darbību.

Hepasan Forte Latvijas labums aknu veselībai
section-a30158c

Lotos Pharma darbība ietver jaunu uztura bagātinātāju izstrādi eksporta tirgiem. Projekta Bio4Asia projekta ietveros Lotos Pharma (Latvija) sadarbībā ar uzņēmumu BioCC (Igaunija) strādā pie jauna probiotiku un prebiotiku produktu izstrādes, kas būs potenciāls produkts gremošanas trakta, aknu darbības un imūnsistēmas normālas darbības veicināšanai.

Šis raksts atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.