dzelzs deficīts
Vitamīni, minerālvielas

Anēmijai jeb mazasinībai var būt vairāki cēloņi, taču dzelzs trūkums ir visizplatītākais. Un parasti dzelzs deficīta anēmija attīstās mēnešiem ilgi – kamēr ķermenis izmanto savus krājumus. Protams, pakāpeniski arī rodas simptomi un pasliktinās dzīves kvalitāte. Kā atpazīt un novērst dzelzs anēmiju pēc iespējas ātrāk?

Bez hemoglobīna trūkst skābekļa

Normāli organisms saņem vienmērīgu dzelzs plūsmu no uztura, ko apēdam. Ķermenis uzglabā lieko, lai tas būtu pēc vajadzības pieejams hemoglobīna ražošanai. Hemoglobīns ir viela sarkanajās asins šūnās, kas ļauj tām pārnēsāt skābekli pa visu ķermeni.

Dzelzs deficīta anēmija attīstās, ja ķermenis izmanto krājumus ātrāk, nekā tos var papildināt, vai ja dzelzs uzņemšana mūsu sistēmā ir palēninājusies. Tas notiek trīs stadijās:

1) krājumi ir izsmelti: šajā posmā dzelzs piegāde jauna hemoglobīna un sarkano asins šūnu ražošanai samazinās, bet vēl nav ietekmējusi sarkanās asins šūnas;

2) kaulu smadzenes ražo mazāk sarkano asins šūnu: tā kā dzelzs krājumi ir zemi un trūkst hemoglobīna, normālais jaunu sarkano asins šūnu veidošanās process (eritropoēze) tiek mainīts. Attīstās tā sauktā dzelzs deficīta eritropoēze, ko dažreiz sauc par latentu dzelzs deficītu;

3) parādās deficīta anēmijas simptomi: hemoglobīna koncentrācija samazināsies zem normas un attīstīsies dzelzs deficīta anēmija, ko varēs pamanīt pēc pirmajiem simptomiem.

Biežākie dzelzs deficīta anēmijas simptomi

Dzelzs deficīta simptomi parasti attīstās pakāpeniski un sākotnēji var būt viegli, bet laika gaitā pasliktināties, ja to neārstē. Dzelzs deficīta simptomus var arī nejust. Piemēram, ja dzelzs anēmija attīstās sievietei, turklāt ilgstošā laika posmā – organisms mēdz adaptēties un simptomu nav. Gadās, ka dzelzs trūkuma fakts noskaidrojas tikai tad, kad tiek veiktas laboratoriskās analīzes un dzelzs līmenis sasniedzis anēmijas rādītāju.

Tā kā dzelzs trūkuma rezultātā ķermenī tiek iznēsāts mazāk skābekļa, visbiežākās sekas un pirmais, kam jāpievērš uzmanība – elpas trūkums un/ vai izteikts nogurums. Anēmijas izraisītais skābekļa trūkums smadzenēs var ietekmēt smadzeņu darbību, izraisot sliktu garastāvokli, trauksmi, nemieru un pat depresiju.

Citi iespējamie simptomi:

* nespēks, miegainība,

* sirdsklauves un aizdusa sakarā ar fizisku piepūli,

* ādas un gļotādas bālums,

* paātrināta sirdsdarbība,

* sāpes krūtīs,

* reiboņi,

* drebuļi, aukstas rokas un kājas,

* galvassāpes,

* nespēja ilgstoši koncentrēties,

* trausli nagi, ieliekti nagi - tautā sauktās “karotītes” (nagu sānu malas ir paceltas, bet naga centrs iespiests),

* jēlums mutes kaktiņos, sāpes mēles galā,

* slikta apetīte,

* pastiprināta matu izkrišana,

* vēlme ēst neēdamas lietas, piemēram, ledu, papīru, krītu, mālu u.c.

dzelzs

Kam ir lielāks risks?

Ir vairākas cilvēku grupas, kam draud lielāks dzelzs deficīta anēmijas risks, un tās skar visu vecumu cilvēkus.

* Bērni un pusaudži. Saslimt var jau zīdaiņi vecumā no 6 mēnešiem līdz 12 mēnešiem. Bērni piedzimst ar dzelzi, ko viņi ir saņēmuši no mātes, taču šis dzelzs krājums beidzas pēc četriem līdz sešiem mēnešiem. Zīdaiņi, kuri tiek baroti tikai ar krūti vai dzer nestiprinātus mākslīgos maisījumus, var nesaņemt pietiekami daudz dzelzs. Risks saglabājas arī bērniem vecumā no viena līdz diviem gadiem. Sakarā ar augšanu pirmajos dzīves gados uz vienu kilogramu ķermeņa svara bērnam vajag teju sešas reizes vairāk dzelzs nekā pieaugušam cilvēkam. Strauji augoši pusaudži arī var ātrāk iztērēt savas dzelzs rezerves, kas draud ar dzelzs deficītu.

* Sievietes. Sievietes auglīgajā vecumā ir vairāk apdraudētas sakarā ar mēnešreizēs zaudēto asiņu daudzumu, kā arī dzemdībām. Arī grūtniecības un krūts barošanas periodā pastiprināti jāseko līdzi dzelzs līmenim.

* Par 65 gadiem vecāki pieaugušie. Gados vecāki cilvēki var nesaņemt tik daudz dzelzs, cik nepieciešams, jo viņi ēd mazāk pārtikas.

Neatkarīgi no dzimuma un vecuma dzelzs anēmija mēdz izveidoties pēc operācijām, traumām, strauja asins zuduma vai biežas asins ziedošanas, kā arī pacientiem ar noteiktiem hroniskiem veselības traucējumiem, kaulu smadzeņu traucējumiem vai autoimūniem traucējumiem. Virkne veselības stāvokļu ievērojami pasliktina dzelzs uzsūkšanās spējas, it sevišķi dažādas kuņģa un zarnu trakta slimības: čūlainais kolīts, celiakija, kairinātu zarnu sindroms, helikobaktēriju infekcija kuņģī u.c. Īpaša grupa ar augstu risku ir veģetārieši un vegāni – ja viņiem nav sabalansētas diētas, jo mēs vislabāk uzņemam dzelzi ar gaļu.

dzelzs

Kā atjaunot dzelzs plūsmu

Dzelzs deficīta anēmija parasti tiek ārstēta, diagnosticējot un novēršot stāvokli, kas izraisīja anēmiju, un/vai izrakstot dzelzs piedevas.

Dzelzs trūkumu var uzlabot, bagātinot savu uzturu ar dzelzi bagātiem produktiem: gaļu, aknām, zivīm (tunci, lasi), tādiem dārzeņiem kā kāposti, brokoļi, paprika, saldie kartupeļi, pākšaugiem, spinātiem, augļiem (zemenes, ērkšķogas, granātāboli), žāvētiem augļiem, ķirbju sēklām, pilngraudu produktiem.

Dzelzs uzsūkšanos organismā uzlabo C vitamīns, bet kavē kalciju saturošie piena produkti, kā arī kafija un tēja - gan melnā un zaļā, gan zāļu tēja.

Tomēr nereti ar uzturu vien var neizdoties pacelt dzelzs līmeni asinīs līdz vajadzīgajam, tāpēc ārsti nozīmē kādu dzelzs preparātu. Pieejami daudz un dažādi dzelzs preparāti, kas ļauj veiksmīgāk kāpināt dzelzs rādītājus asinīs un uzturēt tos normālā līmenī. Tiesa, ne vienmēr visi iedarbojas konkrētā gadījumā un ārsti nereti spiesti mainīt preparātus, lai atrastu individuāli piemērotāko.

Dzelzs preparātu lietošanā vajadzētu ņemt vērā:

* lietot tikai pēc ārsta norādījumiem - līdzekļa efektivitāte ir atkarīga gan no sastāva un devas, gan no tā, vai tas ir piemērots konkrētam lietotājam, vai ir saderīgs ar citiem tobrīd lietotajiem medikamentiem vai uztura bagātinātājiem;

* ieteicama liposomālās formas dzelzs – šī jaunākā tehnoloģija nodrošina līdz 30 reizēm lielāku efektivitāti, jo dzelzs uzsūcas gandrīz pilnībā, turklāt tā ir kuņģim un zarnu traktam draudzīga forma, jo nekairina gļotādas;

* pareizai lietošanai ir izšķiroša nozīme laba rezultāta sasniegšanā – dzelzs jālieto starp ēdienreizēm (vienu stundu pirms vai divas stundas pēc), atsevišķi no piena produktiem, tējas un kafijas. Ieteicams lietot kopā ar C vitamīnu, kas veicina uzsūkšanos.

Labākā dzelzs forma ir pieejama jau tagad!

Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma balstoties uz pieredzi un zināšanām, ir izveidojis LOTOS PREMIUM līniju, kurā ietilpst liposomālais produkts – LOTOS PREMIUM Liposomal Iron.

Kāpēc izvēlēties jauno LOTOS PREMIUM Liposomal Iron?

  • Patīkami uzņemt – liposomālā forma ir garantēta labākā dzelzs forma, jo neradīs ne vēdera vai galvassāpes, kā arī tai nav raksturīga nepatīkamā rūgtā vai metāliskā pēcgarša.
  • Efektīvākais veids dzelzs rezervju atjaunošanai pēc operācijām vai ievērojamiem asins zudumiem, jo liposomālais dzels nonāks tieši mērķa šūnā.
  • Katra kapsula pielīdzināma 26 kg spinātu pēc dzelzs uzsūkšanās, kādēļ šī dzelzs forma ļoti noderēs vegāniem.
  • Uzsūkšanās līdz pat 100%, salīdzinot ar parastajām dzelzs formām ir nodrošināta, pateicoties liposomālai tehnoloģijai, kas nogādā dzelzi neskartu līdz mērķa šūnām.

Dzelzs mūsu organismam ir vitāli svarīgs, jo veicina sarkano asinsķermenīšu normālu veidošanos un normālu imūnsistēmas darbību, kā arī palīdz samazināt nogurumu un nespēku. Dzelzs veicina hemoglobīna normālu veidošanos un normālu skābekļa transportēšanu organismā.

Izvēlies jauno LOTOS PREMIUM Liposomal Iron un izbaudi efektīvāko dzelzi, kuru ir patīkami uzņemt, jo TAVA VESELĪBA IR TAVA UZVARA!

dzelzs
section-9a8493c