Jāņi iet roku rokā ar ceptu, grilētu un pikantu ēdienu, jo šie ēdieni ir gan tradicionāli, gan garšīgi, gan teicamas uzkodas pie alus vai kāda cita sildoša dzēriena. Turklāt, ja līgošana ir izdevusies, tā nereti ievelkas līdz pat saullēktam – tā teikt, tad tiek ēsts, dzerts un līgots līdz pat rītam. Tāpēc nav jābrīnās, ka Jāņu dienā moka ne tikai uzmācīga vēlme gulēt, bet arī slikta pašsajūta, spiediena sajūta pakrūtē un nelaba dūša. Iespējams, tikai tad aizdomājies, par to, ko jautrā līgošana ir nodarījusi tavai, īpaši aknu, veselībai.
Sagatavojies svinēšanai
Gatavojoties līgot, visdrīzāk somā liec otru drēbju kārtu, lietusmēteli, biezāku jaku, vairākus apavu pārus, mašīnas bagāžniekā atrodas vieta arī gumijniekiem un pāris plediem. Noteikti sagādāti ir ēdieni un dzērieni, lai svētki tiktu aizvadīti godam. Bet cik daudz tu gatavojoties līgot parūpējies par savu veselību? Nevar būt tā, ka visu dienu neēd, lai taupītos svētku mielastam vai arī tāpēc, ka vienkārši nav laika, un pirmais, ko dari sākot svinēt – tver pēc alkohola glāzes vai notiesā milzu šašlika porciju un apēd pāris brangas treknā mājas siera šķēles. Tava gremošanas sistēma, īpaši kuņģis un aknas būs šokā par to, kādu smagu darbu viņiem būs jāpaveic, kamēr tu līgosi. Lai rūpētos par savu organismu, dienas laikā regulāri paēd, savukārt no svētku galda vispirms izvēlies vieglus salātus, dārzeņus un tikai pēc tam gaļu un sieru. Ja līgošanu sāksi ar tukšu vēderu un pāris glāzēm alkohola, ļoti iespējams, ka drīz vien apreibsi un svētki ātri beigsies, bet, ja būsi paēdis, alkohols organismā uzsūksies lēnāk un vienā brīdī nenogāzīs tevi no kājām. Par savām aknām vari parūpēties arī lietojot kādu uztura bagātinātāju, piemēram, Hepasan Forte, kas palīdz aizsargāt aknu šūnas un uzturēt to veselību.
Kas notiek organismā, kamēr līgo
Saldi, sāļi, trekni, pikanti, grilēti un žāvēti ēdieni – tieši tā var raksturot Līgo vakara ēdienu galdu. Garšīgi, tāpēc gribas uzkost vēl un vēl. Tomēr šāds ēdiens lielā daudzumā, turklāt kopā ar alkoholu, ļoti nepatīk tavām aknām. Ņem vērā, ka pavisam nelielu alkohola daudzumu aknas spēj pārstrādāt aptuveni stundas laikā, savukārt reibuma stāvoklis rodas tad, kad aknas vairs netiek galā ar savu darbu un alkohols uzsūcas asinīs. Tāpat alkohola un ogļhidrātiem bagātas pārtikas uzņemšanas laikā un dienu pēc tam, paaugstinās lipoģenēze jeb tauku nogulsnēšanos organismā, līdz ar to aknās uzkrājas vairāk tauku. Kas var būt viens no taukaino aknu slimības un aknas palielināšanās iemesliem. Lai nedaudz atvieglotu aknu darbu, centies ik pēc stundas izdzert glāzi ūdens, lai nebūtu vēlme visu laiku kaut ko apēst un vieglāk būtu izvadīt no organisma izdzerto alkoholu.
Jāņu diena atpūtai
Pēc lustīgās svinēšanas vislabāk ir nākamo dienu ziedot atpūtai, nevis jau 9 no rīta sēdēt pie brokastu galda un apēst vēl neapēsto un izdzert neizdzerto. Ideālā gadījumā nākamo maltīti plāno, kad pagājušas 12–16 stundas, kopš pēdējo reizi kārtīgi paēdi. Pēcsvētku uzturam vajadzētu būt vieglam, piemēram, dārzeņu zupai vai salātiem. Noteikti dzer daudz ūdens, lai organisms neatūdeņotos un no tā ātrāk tiktu izvadītas kaitīgās vielas.
Ja mokies ar nelāgu pašsajūtu, kurzemnieki ieteiks dzert skābputru, bet tikpat labi līdzēt var arī ingvera saknes un citrona dzēriens. Kādā no ēdienreizēm iekļauj avokado un sparģeļus, tie veicinās aknu šūnu atjaunošanos, kā arī palīdz no organisma izvadīt vielas, kas izraisa paģiras. Un protams, kārtīgi izgulies, jo miegs atjauno spēkus un visu organismu kopumā.
Jāņu siera recepte
- 3 l 3,5% piena
- 1 kg 9 % biezpiena
- 3 olas
- 100 g sviests istabas temperatūrā
- 2 ēdk. ķimeņu
- 1 ēdk. sāls ( strīķēta)
1. Biezpienu ieber bļodā un ar koka karoti mīci, līdz tas vairs nav graudains, vai arī izberz caur smalku sietu.
2. Lielā katlā ielej pienu un liec uz uguns, kad piens draud tūlīt kāpt pāri katla, pievieno biezpienu.
3. Samazina uguni zem katla un ar koka karoti ik pa laikam apmaisot karsē (neļauj vārīties!) līdz atdalās sūkalas – aptuveni 25 minūtes.
4. Caurduri liec uz otra katliņa vai bļodas un ieklāj tajā mitru marlīti un lej tajā katla saturu. Sūkalas notecēs traukā (tas var dzert, jo ir ļoti veselīgas!), bet caurdurī paliks topošā siera masa.
5. Bļodiņā iesit olas, pieber sāli, ķimenes un sajauc. Izņem marli ar siera masu no caurdura un izspied atlikušas sūkalas.
6. Katliņā uz nelielas uguns izkausē sviestu. Liec katlā siera masu un ar koka karoti maisi, līdz masa ir viendabīga. Pielej olas ar ķimenēm, pagriez nedaudz lielāku uguni un nepārtraukti maisot turpini karsēt.
7. Siers ir gatavs, kad masa ir viendabīga un viscaur izkarsusi. Atkal samitrini marlīti un ieklāj lēzenā bļodiņā. Liec tajā siera masu, marlīti augšpusē aizrullē un ja vēlies vari uzlikt virsū slogu, lai siers sanāk plakanāks. Ļauj atdzist.
Latvijā radīts produkts aknu veselībai
Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma ražo produktu, kurš satur dabīgās vielas, kas palīdz uzturēt normālu aknu veselību – Hepasan Forte. Hepasan Forte radīts, izmantojot inovatīvus tehnoloģiskos risinājumus. Tā sastāvā ir apvienots holīns, kas iegūts no esenciālajiem fosfolipīdiem, ar mārdadža (satur 80% silimarīna), pieneņu sakņu un artišoka ekstraktu.
- Holīns palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna metabolismu un palīdz uzturēt normālu aknu darbību.
- Mārdadža un artišoka ekstrakti uztur normālu aknu veselību, palīdz nodrošināt aknu šūnu aizsardzību un veicina žults veidošanos.
- Pienenes ekstrakts sekmē normālu aknu un kuņģa funkciju.
Hepasan Forte var iegādāties Lotos Pharma interneta veikalā. Tas ir pieejams 30 kapsulu un 60 kapsulu iepakojumā, kas būs pietiekams mēneša kursam, kā arī lielajā 120 kapsulu iepakojumā, kas paredzēts divu mēnešu kursam. Produktu ir ērti lietot – pa 1 kapsulai 2 reizes dienā.