imunitāte vecumdienās
Imunitāte

Lai mēs būtu veseli un mazāk slimotu, ļoti svarīga ir laba imunitāte, kas no mazotnes līdz pat sirmam vecumam cīnās pret vīrusiem, infekcijām un sliktajām baktērijām. Diemžēl vecumdienās imunitāte vairs nav tik aktīva un spēcīga, kā jaunībā, bet tas nav iemesls satraukumam, jo, ievērojot vien dažas svarīgas lietas, to var uzturēt labā formā visu mūžu.

Kāpēc vecumdienās imunitāte ir gausāka?

Imūnsistēmu veido sarežģīts šūnu, audu un orgānu tīkls, kas palīdz aizsargāt organismu pret svešiem un kaitīgiem mikroorganismiem, piemēram, baktērijām, vīrusiem, toksīniem, vēža šūnām un citām slimībām. Tomēr gluži tāpat kā cilvēks sirmā vecumā vairs nevar paskriet tik ātri kā jaunība, arī viņa imunitāte ar gadiem vairs nedarbojas tik labi. Zinātnieki jau ilgstoši cenšas precīzi noteikt, kāpēc imunitāte līdz ar vecumu samazinās, tomēr precīza izskaidrojuma nav. Šobrīd zināms tikai tas, ka gadiem ejot imūnsistēma uz nevēlamu “iebrucēju” sāk reaģēt lēnāk, tāpēc risks saslimšanas palielinās. Par to liecina tas, ka lēnāk dzīst brūces un traumas, ka organismam vajag lielāku spēku un ilgāku laiku, lai tiktu galā ar infekcijām un citām slimībām. Ir teorija, ka novecojot organismā paliek arvien mazāk imūnās sistēmas šūnu un tās savā starpā pārstāj sadarboties, tāpēc nepieciešams ilgāks laiks, lai reaģētu uz kaitīgiem mikroorganismiem un tiktu ar tiem galā.

imunitāte

Lai imunitāte būtu, kā jaunībā

Seko līdzi savai veselībai. Ja tev ir diabēts, artrīts vai cita hroniska kaite, kas ietekmē pašsajūtu, ļoti svarīgi ir ievērot ārsta norādījumus un saslimšanai atbilstošu dzīvesveidu.

Labi izgulies. Visiem zināms, ka labs miegs ir ceļš uz stipru veselību, savukārt negulētas naktis pasliktina imunitāti pat jauniešiem. Īpaši svarīgi, labi izgulēties ir cilvēkiem pēc 60 gadu vecuma; tad naktī labā miegā jāguļ vismaz 7 stundas. Bezmiegs vai slikts miegs var izraisīt imunitātes pazemināšanos, līdz ar to radīt daudzas veselības problēmas.

Samazini stresu. Hronisks stress bojā ne tikai miega kvalitāti, pašsajūtu un attiecības, bet arī imunitāti. Organisms stresa situācijā pastiprināti ražo hormonu kortizolu, kas palīdz organismam tikt galā ar stresu, bet ierobežo citas funkcijas, kā rezultātā samazinās imunitāte. Lai paaugstinātu imunitāti, jāiemācās tikt galā ar stresu un neļaut tam kļūt par mūžīgo dzīves pavadoni.

Pieturies pie teiciena – kas pats sevi sargā, to arī Dievs pasargā. Vīrusu un gripas laikā izvairies apmeklēt publiskas vietas, lieto dezinfekcijas līdzekļus un cītīgi mazgā rokas. Ja ciemos solās nākt mazbērni vai draugi, kas krekšķina un sūdzas par iesnām, nebaidies apciemojumu atteikt un sarunā, ka viņi tevi vai tu viņus apciemosi pēc kāda laiciņa, kad visi būs veseli.

Lieto uztura bagātinātājus imunitātes stiprināšanai. Ņemot vērā jaunākos zinātniskos sasniegumus, pieejamās zināšanas un pieredzi, zinātnieki nepārtraukti meklē labāko kombināciju imunitātes stiprināšanai. Pavisam nesen ir atklāts uztura bagātinātājs Imunosil Virufix. Tas ir unikāls, jaunākās paaudzes spēcīgs bioaktīvs komplekss ar augstu uzsūkšanās spēju, kas kombinācijā ar kvercetīnu rada augstākās kvalitātes unikālu vitamīna C kompleksu. Imunosil Virufix sastāvā esošais C un D vitamīns un cinks uztur un veicina normālu imūnsistēmas darbību un šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu un nodrošina olbaltumvielu sintēzi.

Kusties vairāk. Kļūstot vecākam, ļoti svarīgi ir turpināt būt fiziski aktīvam, jo šādam dzīvesveidam ir daudz priekšrocību. Mērena fiziskā slodze palīdz uzturēt sevi laba formā un stiprina imūnsistēmu, turklāt kustīgiem cilvēkiem šūnas organismā brīvāk pārvietojas, kas savukārt nozīmē to, ka tās var labāk veikt savu darbu.

Izvēlies veselīgu pārtiku. Ar sabalansētu, uzturvielām pilnu, daudzveidīgu, vitamīniem un minerālvielām bagātu uzturu palīdzēsi organisma, tostarp imūnsistēmai, darboties labāk. Izvēlies svaigus augļus, dārzeņus, atsakies no cukura, balto miltu izstrādājumiem un neveselīgām, treknām uzkodām. Imūnsistēmai ļoti svarīgi ir B grupas vitamīni un C vitamīns, selēns un cinks. Ņem vērā, ka B12 vitamīna deficīts ir izplatīts gados vecākiem cilvēkiem, tāpēc jāēd piena produkti, graudi, vistas gaļa, olas un pupas. C vitamīns ir daudzos augļos un dārzeņos, īpaši sarkanajos un oranžajos. Selēns ir loti nozīmīgs antioksidants, tas ir riekstos, gaļā un graudos. Savukārt cinks ir austerēs, sierā, pupās, lēcās un liellopa gaļā. Tāpat uzturā jāiekļauj zivis, olīveļļa un dažādas sēklas. Atceries, ka nepietiekams uzturs vājina imūnsistēmu, kā rezultātā palielinās saslimšanas risks.

Pasaki – nē, smēķēšanai. Cilvēkiem, kuri smēķē, biežāk ir elpceļu slimības, piemēram, gripa, bronhīts un pneimonija. Lai uzlabotu imūnsistēmas darbību, apsver iespēju atmest vai samazināt smēķēšanu.

Parūpējies par zarnu mikrobiomu. Ķermenī mīt triljoniem sīku organismu – labvēlīgas baktērijas, sēnītes, vīrusi un vienšūņi, kas veido mikrobiomu. Lielākā daļa no tiem atrodas gremošanas traktā un tiem ir ļoti liela ietekme uz imūnsistēmu – ja mikrobioms ir labā formā, imūnsistēma spēj labāk atklāt infekciju un cīnīties ar to. Mikrobiomam patiks, ja uzturā iekļausi šķiedrvielām bagātu pārtiku, piemēram, dārzeņus, augļus, pupiņas, veselus graudus, riekstus un sēklas, raudzētus ēdienus, piemēram, kefīru, jogurtu, kombuču, kimči un skābētus kāpostus. Savukārt zāles, it īpaši antibiotikas, to iznīcina, tāpēc centies tās lietot tikai nepieciešamības gadījumā un ja izrakstījis ārsts.

imunitāte

Kā dabiski atbrīvoties no vīrusu infekcijas?

Kvercetīns ir dabīgs flavonoīds, ko var atrast dažādos pārtikas produktos, tostarp krāsainos augļos un dārzeņos. Tas ir efektīvs pret dažādiem vīrusiem, ietekmējot vīrusu aktivitāti vairākos posmos - tas spēj inhibēt vīrusu infekciju sākuma stadijās, spēj nomākt vīrusu vairošanos (nomāc proteāzes un DNS/RNS polimerāzes, kas ir svarīgas vīrusu replikācijai), un mazināt infekcijas izraisītu iekaisumu, kā arī tam piemīt imūnmodulācijas īpašības (2,3)

Vīrusi, piemēram, smaga COVID-19 un gripa, palielina oksidatīvo stresu organismā, izraisot šūnu un audu bojājumus. Lai to apkarotu, lielas C vitamīna devas (askorbīnskābe) papildus standarta atbalstošajai terapijai ir pierādīta kā droša un efektīva terapija elpceļu vīrusu infekcijas gadījumos (4). Dažos desmitos placebo kontrolētos pētījumos ar cilvēkiem C vitamīns ir saīsinājis elpceļu vīrusu izraisītas infekcijas atveseļošanas laiku (5).

Cinks ir būtisks mikroelements, kam ir izšķiroša nozīme organisma augšanā, attīstībā un imūnās funkcijas uzturēšanā. Tās ietekme visus orgānus un šūnas - veicina normālu DNS un olbaltumvielu sintēzi.  Cinka deficīts ir pārsteidzoši izplatīts. Tas skar līdz pat ceturtdaļai jaunattīstītu valstu iedzīvotāju, taču tas ietekmē arī attīstu valstu iedzīvotājus, vecuma un slimību izraisītu faktoru dēļ. Cilvēkus ar cinka deficītu visvairāk apdraud vīrusu infekciju risks, līdz ar to cinka daudzums organismā ir kritisks faktors, kas var ietekmēt imunitāti (6).

D vitamīns veido iedzimto imunitāti, kā arī spēj modulēt adaptīvo imunitāti. D vitamīnam piemīt pretiekaisuma un imūnmodulējošā darbībā pētījumos ar gripu, COVID-19 un citām elpceļu infekcijām. Ir apgriezta sakarība starp D vitamīna līmeni serumā un elpceļu infekcijas slimību izplatību (7).

Imunosil Virufix ir preparāts kura sastāvā ir piecas aktīvās vielas – vitamini C un D3 (holekalciferols), cinks, augu valsts flavonoīdu kvercetīnu un dabīgu hormonu melatonīnu, kas palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku, kā arī palīdz sakārtot diennakts ritmu. Jaunākajos pētījumos pierādīts, ka miegam ir būtiska loma imūnsistēmas saglabāšanā, kā arī, ka melatonīns nakts laikā samazina kaitīgo radikāļu negatīvo ietekmi, patiecoties tā antioksidatīvajām īpašībām.

Imunosil Virufix pieaugušajiem ieteicams lietot 2 sarkanās kapsulas 1 reizi dienā no rīta un 1 balti/zilo kapsulu 1 reizi dienā 20 min. pirms gulētiešanas.

Lotos Pharma Imunosil Virufix
section-4a790af