aknas
Aknu veselība

Slimošana ar elpceļu vīrusiem ir ļoti nepatīkama, jo to bieži vien pavada ne tikai sāpošs kakls, aizlikts deguns, iesnas, temperatūra, bet arī klepus, slikta pašsajūta un galvassāpes. Turklāt bez uzreiz pamanāmiem un fiziski jūtamiem simptomiem vīrusi kaitē visam organismam un jo īpaši, tiek ietekmēta aknu veselība.

Kāpēc cieš arī aknas?

Aknām ir ļoti būtiska loma organismā, jo tās ir iesaistītas imunitātes nodrošināšanā un dažādos vielmaiņas procesos, kā arī izvada toksīnus. Vairums cilvēku lielo aknu nozīmi kopējā veselībā vērtē ļoti zemu, bet tās ir viens no svarīgākajiem orgāniem ķermenī. Tāpēc der zināt, ka aknas bojā ne tikai alkohols un neveselīga pārtika, bet arī dažādas saslimšanas, piemēram, elpceļu vīrusi, turklāt gan tiešā, gan netiešā veidā.

Jau vairākus gadus dzīvojam Covid-19 ēnā, tiesa, šobrīd šis vīruss vairs nav tik bīstams, kā pirmsākumos, bet katra saslimšanas reize, atstāj sekas uz organismu. Tieši Covid-19 ir starp tiem retajiem elpceļu vīrusiem, kas var iekļūt aknās un inficēt to šūnas izraisot bojājumus un traucējot tām pilnvērtīgi strādāt. Tāpat Covid-19 var izraisīt komplikācijas, piemēram, sepsi, kas var radīt aknu bojājumus, kā arī palielināt trombozes risku, kas var ietekmēt asins plūsmu aknās. Smagas elpceļu saslimšanas, kā Covid-19 un gripa, mēdz paaugstināt arī aknu enzīmu līmeni, kas var liecināt par aknu bojājumiem, bet tā kā aknām piemīt spēja atjaunoties, to skaists pēc laika normalizējas. Iespējams, gan ka tas notiks tikai pāris mēnešus pēc atveseļošanās, tāpēc aknu enzīmu analīzes jātaisa regulāri.

Slimojot ar elpceļu vīrusinfekcijām ļoti būtiski ir uzmanīt skābekļa līmeni, jo tas ir vitāli nepieciešams, lai organisms vispār spētu funkcionētu. Starp citu, arī aknas ir ļoti jutīgas pret skābekļa līmeņa pazemināšanos – ja tā trūkst ilgāku laiku, tad aknu šūnas var aiziet bojā, līdz ar to aknas pārstāj pilnvērtīgi funkcionēt.

Visiem zināms, ka spēcīga imunitāte ir lielākais palīgs cīņā ar elpceļu saslimšanām, bet mēdz būt gadījumi, kad imūnsistēma uzsākot cīņu ar nezināmo “iebrucēju”, reaģē pārliku agresīvi. Organisms aizsargājoties pret vīrusu izstrādā citokīnu molekulas, kas darbojas pēc noteiktas shēmas – jo spēcīgāks uzbrucējs, jo stiprākai jābūt aizsardzībai, diemžēl mēdz būt gadījumi, kad organismā izveidojas pārāk augsts citokīnu līmenis, un rodas tā dēvētā "citokīnu vētra" – imunitāte sāk uzbrukt pati savam organismam, radot bojājumus dažādos orgānos, tai skaitā arī aknās. Ļoti izteikti šāda organisma reakcija bija vērojama Covid-19 pandēmijas laikā un daudziem saslimušajiem tas beidzās letāli.

aknas

Kas vēl bojā aknas slimojot?

1. Zāles. Saaukstēšanās sākumā cilvēki nereti nevēršas pēc padoma pie ģimenes ārsta, bet gan dodas uz aptieku pēc bezrecepšu zālēm vai lieto tos medikamentus, kas ir pieejami mājās. Nereti šīs zāles satur paracetamolu, kas var būt bīstams aknām, ja to lieto lielās devās vai ilgstoši.

2. Pārāk maz ēsts un dzerts. Slimojot apetīte mēdz pasliktināties, izmainās garša un pazūd oža, tāpēc dažas dienas, iespējams, ir vēlme neēst, arī ūdeni vai tēju dažkārt izdodas iedzert tikai ar lielu piespiešanos. Šāda rīcība veicina to, ka netiek uzņemtas pietiekami daudz barības vielu un arī organisma atūdeņošanos, kas, savukārt, traucē aknām pilnvērtīgi pildīt tām uzticētās funkcijas.

3. Hroniskas saslimšanas. Ja cilvēkam ir hroniska saslimšana, saaukstēšanās var radīt papildu slodzi organismam.

4. Stress un trauksme. Stress un uztraukums, it īpaši slimošanas laikā, padara cilvēku vēl uzņēmīgāku pret infekcijām. Tāpēc ļoti būtiski ir parūpēties par savu psiholoģisko labsajūtu, turklāt tas ir ļoti svarīgs arī aknu veselībai.

Latvijā radīts produkts aknu veselībai

Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma aknu veselībai piedāvā preparātu Hepasan Forte, kas radīts, izmantojot inovatīvus tehnoloģiskos risinājumus, rezultātā apvienojot holīnu, kas iegūts no esenciālajiem fosfolipīdiem, ar mārdadža (satur 80% silimarīna), pieneņu sakņu un artišoka ekstraktu. Holīns palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna metabolismu un palīdz uzturēt normālu aknu darbību. Mārdadža un artišoka ekstrakti uztur normālu aknu veselību, palīdz nodrošināt aknu šūnu aizsardzību un veicina žults veidošanos. Pienenes ekstrakts sekmē normālu aknu un kuņģa funkciju.

//www.lotos-pharma.com/wp-content/uploads/2024/09/Hepasan_landing_page-2.jpg
section-d9d56bc