Vairums sieviešu nogurumā, reiboņos un neskaidrā domāšanā visbiežāk vaino stresu, pārpūli vai sliktu miegu. Taču – kad pēdējoreiz pārbaudījāt savu dzelzs līmeni asinīs? Vismaz trešdaļai sieviešu līdz 50 gadu vecumam tieši dzelzs trūkums var būt tas iemesls, kas sabojā pašsajūtu un ko ir tik viegli palaist garām!
Jāzina katrai sievietei
Dzelzs deficīts ir izplatītākais mikroelementu trūkums visā pasaulē, un īpaši tas skar sievietes – lielākoties dēļ dzelzs zuduma ar menstruāciju asinīm. Ja pieaugušo vīriešu vidū tikai 2-5% izjūt dzelzs trūkumu, tad reproduktīvā vecuma sievietes no tā cieš vismaz trešdaļā gadījumu. Vēl vairāk – vienā no jaunākajiem pētījumiem* atklāts, ka zems dzelzs līmenis ASV jauno meiteņu (12-21 gads) vidū sasniedz jau gandrīz 40% līmeni!
Ņemot vērā šo izplatību, ikvienai sievietei vajadzētu atbildīgi izturēties ne tikai pret savu dzelzs līmeni asinīs, bet arī mudināt to darīt savai meitai, māsai vai draudzenei. Ja šai problēmai nepievērš pienācīgu uzmanību, tas var novest pie dzelzs deficīta anēmijas jeb mazasinības - kad vairs nav līdzsvara starp to dzelzs daudzumu, ko uzņemam, un to dzelzs daudzumu, ko zaudējam.
Atklāta arī dzelzs deficīta anēmijas saikne ar vēzi – tā paaugstina jebkura vēža tipa risku, bet jo īpaši saslimšanu ar aizkuņģa dziedzera, nieru, aknu un urīnpūšļa vēzi. Daudzi pētījumi apstiprina arī dzelzs un krūts vēža savstarpējo saiti, piemēram, dzelzs deficīts var veicināt biežu krūts vēža recidīvu sievietēm pirmsmenopauzes periodā.
Kādi ir biežākie simptomi?
Dzelzs trūkumu organismā (bez anēmijas) ir viegli palaist garām, jo tā simptomi ir nespecifiski un nenoteikti. Ļoti bieži sievietes tos piedēvē pavisam citiem – ikdienišķiem – iemesliem un pat neiedomājas, ka organismā var trūkt dzelzs.
Dzelzs trūkums var izpausties ar šiem simptomiem (bet ne tikai):
- Nogurums vai pastāvīga noguruma sajūta, pat pēc gulēšanas
- Matu izkrišana
- Plāni un trausli nagi
- Nemierīgo kāju sindroms
- “Smadzeņu migla” jeb apziņas aptumšošanās
- Slikts garastāvoklis
Kāpēc sievietes vairāk zaudē dzelzi?
Dzelzs zudums sievietēm ir izskaidrojams, galvenokārt, ar viņu reproduktīvās funkcijas procesiem – menstruācijām un grūtniecību.
- Menstruācijas ir galvenais cēlonis, kāpēc tik daudzām sievietēm ir zems dzelzs līmenis. Dzelzs trūkuma pakāpe ir atkarīga no katru mēnesi menstruācijās zaudētā asiņu daudzuma. Aptuveni katrai piektajai sievietei ir smagas mēnešreizes, kas nozīmē, ka viņām ir īpaši augsts dzelzs deficīta risks. Smaga menstruālā asiņošana ir definēta kā 80 milimetru asins zudums mēnesī vai kā pārmērīga asiņošana, kas traucē sievietes fizisko, emocionālo un sociālo dzīves kvalitāti. Šādos gadījumos noteikti vajadzētu konsultēties ar ārstu, jo aiz tās var slēpties arī kāda saslimšana. Piemēram, dzemdes miomas (labdabīgi audzēji), kas galvenokārt rodas sievietēm vecumā pēc 30 gadiem (lai gan var rasties jebkurā vecumā), ir primārais smagas menstruālās asiņošanas cēlonis.
- Grūtniecības laikā ir nepieciešama dzelzs augļa smadzeņu attīstībai, tāpēc grūtnieču nepieciešamība pēc dzelzs ievērojami palielinās. Patiesībā sievietēm ir jābūt normālam dzelzs līmenim jau pirms grūtniecības iestāšanās. Ja grūtniecība sākas ar dzelzs deficītu, tad topošajai māmiņai būs ļoti grūti to uzlabot visā grūtniecības periodā.
Barojot bērnu ar krūti, dzelzs zudums ir niecīgs – apmēram 0,3 mg dienā, tāpēc normāli tam nevajadzētu ietekmēt sievietes dzelzs līmeni. Tomēr mātēm, kas baro bērnu ar krūti, neatkarīgi no tā var būt dzelzs deficīts un atstāt tādas pašas sekas kā citām sievietēm: paaugstinātu dzelzs deficīta anēmijas risku, samazinātas darba un garīgās spējas, kā arī paaugstinātu pēcdzemdību depresijas un citu emocionālu traucējumu risku, pazeminātu mātes-bērna attiecību kvalitāti.
Cik grūti vai viegli uzņemt dzelzi?
Dzelzs nelīdzsvarotība ir unikāla fizioloģiska parādība sievietēm, kas var ietekmēt veselību pirms menopauzes, tās laikā un pēc tās. Un lai neciestu no dzelzs trūkuma simptomiem, sievietēm ir ļoti svarīgi kontrolēt un uzturēt veselīgu dzelzs daudzumu visu mūžu, “nenolaižoties” līdz pārāk zemam līmenim, ko pacelt ir laikietilpīgi un ļoti grūti. Piemēram, grūtniecēm, kam atklāts dzelzs trūkums, dzelzs tablešu lietošana tā līmeņa atjaunošanai var būt smags pārbaudījums, sagādājot dažādas blaknes: aizcietējumus, vēdera sāpes un gremošanas traucējumus, sliktu dūšu – turklāt papildus jau tam diskomfortam, ko rada pati grūtniecība.
Dzelzs papildus uzņemšanu bez blaknēm sarežģī arī tas fakts, ka daudzām sievietēm tas uzsūcas asinīs ļoti vāji vai vispār bez rezultāta. Kopā ar ārstu viņas spiestas izmēģināt vairākas dzelzs formas un nereti pāriet no orāli lietojamās dzelzs uz injekcijām, kaut gan arī tas var nedot efektu. Faktiski, pētījumi vēl nedod skaidru atbildi par to, kura uzņemšanas forma ir efektīvāka: orālais vai injekciju dzelzs.
Kāpēc papildus dzelzs slikti uzsūcas? Ja tas nav saistīts ar nepietiekamu terapijas ievērošanu, tad dzelzij uzsūkties var kavēt daudzi citi stāvokļi: pastāvīga asiņošana, autoimūns gastrīts, celiakija, helikobaktēriju infekcija u.c. Dažiem cilvēkiem papildus dzelzs trūkumam var būt arī citu uzturvielu trūkums, piemēram, B12 vitamīna deficīts. Dzelzs uzsūkšanos pat var kavēt iecienītā kafija vai tēja, jo kofeīns mazina tās uzņemšanu.
Kuru dzelzs formu izvēlēties?
Sava nozīme ir arī dzelzs formai, piemēram, no perorālajiem dzelzs preparātiem vislabāk uzsūcas tie, kuru sastāvā ir dzelzs sāļi: dzelzs sulfāts, glikonāts, fumarāts u.c.; savukārt dzelzs tiek sliktāk uzsūkta karbonāta, citrāta un pirofosfāta formā.
Inovatīvākā un efektīvākā vitamīnu un aktīvo vielu biopieejamības metode tagad ir liposomālā tehnoloģija, ko dēvē arī par “Trojas zirga mehānismu”.
Liposomas ir mikroskopiskas tauku kapsulas, kas sava apvalka iekšpusē spēj pasargāt gandrīz jebkuru vielu no apkārtējās vides. Iekapsulēta liposomās, dzelzs ne tikai ir aizsargāta no mijiedarbības ar citām vielām gremošanas traktā, tas ir, nekairina kuņģa un zarnu traktu, bet arī tai tiek nodrošināta līdz 20 reizēm labāka uzsūkšanās salīdzinājumā ar parastajām formām. Daudzi pētījumi liecina, ka liposomālā dzelzs ir efektīvākā dzelzs forma sievietēm ar smagām mēnešreizēm un dzelzs deficītu.
Labākā dzelzs forma ir pieejama jau tagad!
Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma balstoties uz pieredzi un zināšanām, ir izveidojis LOTOS PREMIUM līniju, kurā ietilpst liposomālais produkts – LOTOS PREMIUM Liposomal Iron.
Kāpēc izvēlēties jauno LOTOS PREMIUM Liposomal Iron?
- Patīkami uzņemt – liposomālā forma ir garantēta labākā dzelzs forma, jo neradīs ne vēdera vai galvassāpes, kā arī tai nav raksturīga nepatīkamā rūgtā vai metāliskā pēcgarša.
- Efektīvākais veids dzelzs rezervju atjaunošanai pēc operācijām vai ievērojamiem asins zudumiem, jo liposomālais dzels nonāks tieši mērķa šūnā.
- Katra kapsula pielīdzināma 26 kg spinātu pēc dzelzs uzsūkšanās, kādēļ šī dzelzs forma ļoti noderēs vegāniem.
- Uzsūkšanās līdz pat 100%, salīdzinot ar parastajām dzelzs formām ir nodrošināta, pateicoties liposomālai tehnoloģijai, kas nogādā dzelzi neskartu līdz mērķa šūnām.
Dzelzs mūsu organismam ir vitāli svarīgs, jo veicina sarkano asinsķermenīšu normālu veidošanos un normālu imūnsistēmas darbību, kā arī palīdz samazināt nogurumu un nespēku. Dzelzs veicina hemoglobīna normālu veidošanos un normālu skābekļa transportēšanu organismā.
Izvēlies jauno LOTOS PREMIUM Liposomal Iron un izbaudi efektīvāko dzelzi, kuru ir patīkami uzņemt, jo TAVA VESELĪBA IR TAVA UZVARA!
AVOTS
* Prevalence of Iron Deficiency and Iron-Deficiency Anemia in US Females Aged 12-21 Years, 2003-2020. JAMA, 2023;329(24):2191-2193. doi:10.1001/jama.2023.8020
section-3b7f1fc
Kāpēc izvēlēties LOTOS PREMIUM Liposomal Iron?
@lotospharma Jaunums - LOTOS PREMIUM Liposomal Iron 🪨✨ #ražotsLatvijā #lotospharma #PREMIUM #iron
♬ original sound - Lotospharma