dzelzs
Vitamīni, minerālvielas

Izrādās, kritizētajai Rietumu diētai ir arī kāda priekšrocība – pateicoties pārmērīgai ēšanai, rietumniekiem izdodas uzņemt vismaz minimumu dzelzs, kamēr citās pasaules daļās tās trūkums ir izplatīts. Tomēr – cik daudz šī mikroelementa dienā mums nepieciešams?

Kur glabājas dzelzs?

Dzelzs ir absolūti nepieciešama organismam, lai ražotu sarkanās asins šūnas un skābekli nesošo hemoglobīnu, kas vajadzīgs neskaitāmo šūnu barošanai. Droši vien tāpēc mūsu gudrais ķermenis veido krājumus. Uzskata, ka pieaugušiem vīriešiem vidēji ir ap 1000 mg uzkrātās dzelzs (pietiek apmēram trīs gadiem), un pieaugušām sievietēm ir aptuveni 300 mg (pietiek apmēram sešiem mēnešiem).

Kur mēs glabājam šo dzelzi? Vairāk kā 60% no tā satur skābekli nesošais hemoglobīna proteīns sarkanajās asins šūnās. Nākamā lielākā noliktava ir feritīns, olbaltumvielu komplekss, kas piesaista un atdala to liesā, kaulu smadzenēs, aknās un skeleta muskuļos.

Kad ķermenim ir nepieciešams izmantot rezerves, tās tiek ņemtas no feritīna “bankas”. Ja dzelzs uzņemšana ir hroniski zema, šie krājumi var izsīkt, kā rezultātā feritīna līmenis ir zemāks par normālu un hemoglobīna līmenis pazeminās.

Trūkstot dzelzij organismā, cilvēkam var attīstīties anēmija, kuras simptomu vidū ir nogurums, izturības zudums, elpas trūkums, vājums, reiboņi un bāla, neveselīga sejas krāsa. Dzelzs mūsu veselībai ir tik vērtīga, ka organisms izmanto īpašu proteīnu – transferīnu - kā “metāllūžņu savācēju”, lai “noskrāpētu” tā daļiņas no vecajām sarkanajām asins šūnām, pirms tās tiek iznīcinātas.

liposomas

Uzmanību, asins donori!

Kā mēs zaudējam savu uzkrāto dzelzi? Normālos apstākļos cilvēka organisms to nezaudē lielos apmēros. Ikdienā ar sviedriem, izkārnījumiem, urīnu un nolobījušos ādu zaudējam ap vienu miligramu dzelzs dienā. Apmēram tāds daudzums arī ikdienā uzsūcas no mūsu gremošanas trakta – ar nosacījumu, ka nav traucēta dzelzs uzsūkšanās vai tā uzņemšana.

Rietumos galvenais dzelzs deficīta un anēmijas cēlonis ir asins zudums. Sievietēm to izraisa smagas menstruācijas un dzemdības. Senioriem pēc 65 gadiem dzelzs deficīta un anēmijas cēloņi, visticamāk, ir iekšēja asiņošana, grūtības absorbēt dzelzi un citas uzturvielas, kā arī ne tik daudzveidīgs uzturs.

Pēdējā laikā pētnieki ceļ trauksmi arī par to, kas notiek ar dzelzs krājumiem organismā pēc asins nodošanas. Lēš, ka apmēram vienai trešdaļai regulāru asins donoru asinīs ir pārāk maz dzelzs. Atklāts, ka pēc asins vienības nodošanas ķermeņa dzelzs krājuma atjaunošanās var prasīt līdz sešiem mēnešiem. Tas ir ievērojami ilgāk, nekā iesaka vispārpieņemtie noteikumi. Piemēram, Latvijā starp asins nodošanas reizēm vīriešiem jāievēro pilnu 9 nedēļu intervāls, sievietēm 13 nedēļu intervāls.

dzelzs

Cik dzelzs mums vajag?

Kopējais dzelzs mūsu organismā ir aptuveni 3–5 grami. Ieteicamais uzņemtā dzelzs daudzums dienā ir atkarīgs no dzimuma, vecuma un vēl citiem faktoriem.

Rekomendējamais dzelzs daudzums ikdienas uzturā

Bērni

  • 7-12 mēneši: 11 mg
  • 1-3 gadi: 7 mg
  • 4-8 gadi: 10 mg
  • 9-13 gadi: 8 mg

Pusaudži

  • 14-18 gadi: vīriešiem 11 mg, sievietēm 15 mg (grūtniecības laikā 27 mg, zīdīšanas laikā 10 mg)

Pieaugušie

  • 19-50 gadi: vīriešiem 8 mg, sievietēm 18 mg (grūtniecības laikā 27 mg, zīdīšanas laikā 9 mg)
  • 51+ gadi: abiem dzimumiem 8 mg

liposomālā dzelzs

Krājuma veidošana

Lielākā daļa no mums nepieciešamo dzelzi iegūst no pārtikas. Paleo jeb “alu cilvēka” diētas piekritēji var līksmot, jo gaļa un zivis satur dzelzs formu – hēma dzelzi - kas visvieglāk uzsūcas organismā. Hēma dzelzs ir asins olbaltuma hemoglobīna un muskuļaudu olbaltuma mioglobīna sastāvdaļa, un tātad atrodama dzīvnieku valsts produktos. Visvairāk hēma dzelzs ir sarkanajā un pārstrādātajā gaļā, bet vismazāk – vistas gaļā. Otra pārtikā sastopamā dzelzs forma – nehēma dzelzs – ir augu valsts produktos, olās un ļoti maz arī piena produktos.

Hēma dzelzs bioloģiskā pieejamība ir būtiski augstāka, tāpēc organisms spēj to labāk uzņemt. No pārtikas uzsūcas 20-40% hēma dzelzs un 1–10% nehēma dzelzs. Hēma dzelzs uzsūkšanos daudz mazāk nekā nehēma dzelzs uzsūkšanos ietekmē dzelzs krājumi, kā arī to vielu daudzums uzturā, kas var veicināt vai palēnināt dzelzs uzsūkšanos.

Bieži vien domājam, ka mums ar dzelzi viss kārtībā, jo ēdam daudzpusīgu pārtiku. Taču tas var neradīt vēlamo efektu, ja stājas spēkā dažādi faktori, kas kavē dzelzs uzsūkšanos. Ja, piemēram, C vitamīns un folijskābe pastiprina dzelzs uzsūkšanos no gremošanas trakta, tad citi faktori to var kavēt.

Dzelzs uzsūkšanos var traucēt šādi uztura faktori:

* tanīns: tēja, kafija, vīns, šokolāde;

* kalcijs: piena produkti, kalciju saturoši uztura bagātinātāji;

* klijas un citas šķiedrvielas;

* A un D vitamīna trūkums;

* kuņģa skābumu mazinoša terapija u.c.

Kad lietot preparātus?

Nereti mēs paši nespējam nodrošināt savu organismu ar dzelzi, pat veicot vajadzīgās uztura korekcijas. Par laimi mūsdienās ir pieejami ļoti daudz un dažādi dzelzs preparāti, kas palīdz mums palielināt tās rezerves. Taču vajadzētu ievērot piesardzību attiecībā uz dzelzi. Ja šķiet, ka nesaņemat pietiekami daudz dzelzs vai jūtaties “izpumpējies”, vainojot tajā savas “nogurušās asinis”, jums var rasties kārdinājums kā apdrošināšanu lietot dzelzs piedevu. Taču nekad nesāciet uzņemt papildus dzelzi bez ārsta nozīmēšanas. Šāda iegriba var dārgi maksāt. Organisms neizdala dzelzi ātri. Tas nozīmē, ka laika gaitā tas var uzkrāties un dažiem cilvēkiem kļūt toksisks. Hemohromatoze - pārmērīga dzelzs uzsūkšanās un uzkrāšanās aknu, aizkuņģa dziedzera audos, sirdī un citos orgānos – kas var būt arī ģenētisks traucējums, draud ar sirds mazspēju un diabētu. Un ja cilvēkam ir tādi stāvokļi kā celiakija, iekaisīgās zarnu slimības, kuņģa operācijas, hroniska nieru slimība, tad dzelzs preparātu lietošana drīkst noritēt tikai stingrā mediķu uzraudzībā.

Ilgu laiku cilvēkiem bija problēmas uzņemt papildus dzelzi lielākoties šo preparātu blakņu dēļ uz kuņģa un zarnu traktu. Tagad šis svarīgais ķermeņa mikroelements ir izstrādāts savā labākajā – liposomālajā - formā, un ir kuņģim draudzīgs dabīgās enerģijas avots. Iekapsulēta liposomās jeb mikroskopiskās tauku sfērās, dzelzs ne tikai nekairina kuņģa-zarnu traktu, bet arī uzsūcas gandrīz līdz 100%, salīdzinot ar parasto formu dzelzs preparātiem.

Labākā forma ir pieejama jau tagad!

Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma balstoties uz pieredzi un zināšanām, ir izveidojis LOTOS PREMIUM līniju, kurā ietilpst liposomālais produkts – LOTOS PREMIUM Liposomal Iron.

Kāpēc izvēlēties jauno LOTOS PREMIUM Liposomal Iron?

  • Patīkami uzņemt – liposomālā forma ir garantēta labākā dzelzs forma, jo neradīs ne vēdera vai galvassāpes, kā arī tai nav raksturīga nepatīkamā rūgtā vai metāliskā pēcgarša.
  • Efektīvākais veids dzelzs rezervju atjaunošanai pēc operācijām vai ievērojamiem asins zudumiem, jo liposomālais dzels nonāks tieši mērķa šūnā.
  • Katra kapsula pielīdzināma 26 kg spinātu pēc dzelzs uzsūkšanās, kādēļ šī dzelzs forma ļoti noderēs vegāniem.
  • Uzsūkšanās līdz pat 100%, salīdzinot ar parastajām dzelzs formām ir nodrošināta, pateicoties liposomālai tehnoloģijai, kas nogādā dzelzi neskartu līdz mērķa šūnām.

Dzelzs mūsu organismam ir vitāli svarīgs, jo veicina sarkano asinsķermenīšu normālu veidošanos un normālu imūnsistēmas darbību, kā arī palīdz samazināt nogurumu un nespēku. Dzelzs veicina hemoglobīna normālu veidošanos un normālu skābekļa transportēšanu organismā.

Izvēlies jauno LOTOS PREMIUM Liposomal Iron un izbaudi efektīvāko dzelzi, kuru ir patīkami uzņemt, jo TAVA VESELĪBA IR TAVA UZVARA!

dzelzs
section-cb6ece1

Kāpēc izvēlēties LOTOS PREMIUM Liposomal Iron?