d vitamīns
Vitamīni, minerālvielas

D vitamīns ir būtiska uzturviela, kas palīdz uzsūkt kalciju un fosforu no zarnām, kas ir svarīgi kaulu un muskuļu veselībai. Dabā D vitamīns ir sastopams divos dažādos veidos - kā D2 vitamīns un D3 vitamīns. Kāda ir starpība, un kādēļ izvēlās vienu vai otru?

D2 vitamīns un D3 vitamīns

D2 vitamīns jeb ergokalciferols tiek iegūts no augu avotiem, piemēram, sēnēm un stiprinātiem pārtikas produktiem, piemēram, pienu. Tas nerodas dabīgi mūsu organismā, taču, uzņemot to, mūsu organismā tas pārveidojas par mums pielietojamu D3 vitamīnu.

D3 vitamīns jeb holekalciferols tiek ražota visu gan mūsu, gan dzīvnieku organismā, kad āda tiek pakļauta saules ultravioletā B (UVB) starojumam. Šī iemesla dēļ, D3 vitamīnu mēs varam iegūt gan no saules, gan arī no dzīvnieku avotiem, piemēram, taukainām zivīm un liellopu aknām.

d vitamīns

D2 un D3 vitamīns - atšķirības

Kaut arī abi D Vitamīna veidi ir pilnvērtīgi D Vitamīna avoti, atšķirības starp to kā mūsu organisms tos spēj izmantot ir liela.

  • Uzsūkšanās – Tā, kā mūsu organisms pats spēj ražot D3 vitamīnu, tas tiek labāk uzsūkts organismā nekā D2 vitamīns;
  • Bioloģiskā aktivitāte – D3 vitamīns ir bioloģiski aktīvāks nekā D2 vitamīns, jo D2 vitamīns ražo mazāku daudzumu kalcifediola, kas ir abu D vitamīnu gala aktivitātes rādītājs, ko arī nosaka asins analīzēs;
  • Iedarbība – labākas uzsūkšanās un aktivitātes dēļ, D3 vitamīns ir efektīvāks kaulu veselības uzturēšanā un imūnsistēmas stiprināšanā nekā D2 vitamīns.

Vai var iegūt D3 vitamīnu arī no augiem?

Ilgu laiku tika pieņemts, ka vienīgais veids kā iegūt D3 vitamīnu ir uzņemot dzīvnieku produktus vai arī uztura bagātinātājus, kuros D3 vitamīns arī tika iegūts no dzīvnieku izcelsmes avotiem kā, piemēram, dzīvnieku aknām vai aitu dabīgi ražotā lanolīna.

Taču, ir atrasts jauns D vitamīna avots, kas gan satur efektīvo D3 vitamīnu, gan arī ir vegāns - ķērpji!

d vitamīns

Ķerpji ir unikāli organismi, jo tie nav pieskaitāmi ne pie dzīvnieku valsts, ne arī augu valsts. Tie drīzāk ir līdzīgi sēnēm vai aļģēm, taču dīvainā kārtā tajos tiek ražots dzīvniekiem un cilvēkiem raksturīgais D3 vitamīns. Iemesls šim ir to dabā unikālā sadarbība ar mikroskopiskām aļģēm un pavedienveida pelējumsēnīti, veidojot savā pamatķermenī jeb tallusā D3 vitamīna krājumus.

Ķerpjus ir grūti iekļaut savā ikdienas diētā, tādēļ vieglākais veids kā uzņemt vegānu D3 vitamīnu savā uzturā ir jaunās paaudzes vegānie D3 vitamīna uztura bagātinātāji.

D vitamīns
section-d236d12