Biežāk tiek runāts par antioksidantu nozīmi cīņā pret vīrusiem vai novecošanu, bet daudz retāk – par to lomu aknu veselībā. Vai un kuri antioksidanti var palīdzēt pret aknu slimību izcelšanos?
Ko dara antioksidanti?
Antioksidanti ir molekulas, kas neitralizē brīvos radikāļus - nestabilas molekulas, kas var kaitēt mūsu šūnām, ja to līmenis organismā kļūst pārāk augsts. Tad tie var būt saistīti ar vairākām slimībām, tostarp diabētu, sirds slimībām un vēzi.
Mūsu ķermenim ir sava antioksidantu aizsardzība, lai kontrolētu brīvos radikāļus. Tomēr antioksidanti ir atrodami arī pārtikā, īpaši augļos, dārzeņos un citos augu izcelsmes pārtikas produktos. Vairāki vitamīni, piemēram, E un C vitamīni, ir efektīvi antioksidanti.
Mūsu ķermenī pastāvīgi veidojas brīvie radikāļi. Bez antioksidantiem brīvie radikāļi ļoti ātri nodarītu nopietnu kaitējumu, galu galā izraisot nāvi. Tomēr brīvie radikāļi pilda arī svarīgas funkcijas, kas ir būtiskas veselībai. Piemēram, imūnās šūnas izmanto brīvos radikāļus, lai cīnītos pret infekcijām.
Šajā sakarā ķermenim ir jāsaglabā noteikts brīvo radikāļu un antioksidantu līdzsvars. Ja brīvo radikāļu skaits pārsniedz antioksidantus, tas var izraisīt stāvokli, ko sauc par oksidatīvo stresu. Ilgstošs oksidatīvais stress var sabojāt DNS un citas svarīgas molekulas organismā. Dažreiz tas pat noved pie šūnu nāves.
Kā veidojas brīvie radikāļi?
Vairāki dzīvesveida un vides faktori veicina pārmērīgu brīvo radikāļu veidošanos un oksidatīvo stresu, tostarp:
* gaisa piesārņojums un cigarešu dūmi,
* alkohola patēriņš,
* toksīni,
* ilgstošs emocionālais stress un mentālā slodze, arī trauksme, depresija vai citi garīgie traucējumi,
* augsts cukura līmenis asinīs,
* neveselīgs, nekvalitatīvs un nesabalansēts uzturs, kurā pārmērīgi iekļauti rafinēti ogļhidrāti, piesātinātie tauki,
* starojums, tai skaitā, no ierīcēm un pārmērīgas sauļošanās,
* bakteriālās, sēnīšu un vīrusu infekcijas,
* par maz vai par daudz skābekļa ķermenī,
* pārmērīga fiziskā slodze bez pienācīgas atpūtas un atjaunošanās, jo rada audu bojājumus,
* pārmērīga antioksidantu, piemēram, C un E vitamīnu, kā arī dzelzs, magnija, vara, cinka uzņemšana,
* antioksidantu trūkums u.c.
Brīvo radikāļu ietekme uz aknām
Oksidatīvā stresa sekas var ietekmēt visas ķermeņa sistēmas un orgānus, un tās var būt dažādas atkarībā no stresa smaguma un ilguma. Lielākoties šīs sekas izpaužas kā šūnu bojājums, kas kaitē un aptur olbaltumvielu, lipīdu un DNS šūnu funkciju un izraisa dažādas slimības.
Kā oksidatīvais stress ietekmē aknu šūnas? Pēdējos gados ir uzkrāts arvien vairāk pierādījumu par brīvo radikāļu iesaistīšanos aknu šūnu bojājumu radīšanā, un oksidatīvo stresu uzskata par būtisku faktoru, kas var novest pie aknu slimības. Bieži vien bojājumi sākas ar iekaisumu aknās, pēc tam veidojas rētošanās (fibroze), un tās gala stadija ir aknu ciroze - kad aknu audi no iekaisuma un rētošanās ir pārgājuši neatgriezeniskā pārakmeņošanās (cirozes) procesā. Nereti pacientiem ar aknu cirozi vai hronisku aknu iekaisumu attīstās aknu šūnu vēzis.
Aknās 60% aizņem aknu šūnas, bet 40% veido citas šūnas, no kurām apmēram puse ir imūnās šūnas, tostarp, Kupfera jeb zvaigžņveida šūnas. Tieši šīs - mazākuma - šūnu struktūras attīra asinis no vīrusiem, mikrobiem, toksīniem, audzēja šūnām, kas iemaldījušās asinīs. Var teikt: izdara netīro darbu un sagatavo aknu šūnām labvēlīgu darba materiālu. Taču brīvie radikāļi, piemēram, izraisa zvaigžņveida šūnu aktivāciju, pastiprina olbaltumvielu daudzumu, izraisot fibrozi un cirozi. Tādējādi tiek arī traucēta aknu funkcija organisma attīrīšanā un toksīnu neitralizēšanā.
Kā aknas cīnās pret toksīniem?
Toksīnu sašķelšana un izvadīšana no organisma ir viena no galvenajām aknu funkcijām. Toksīns ir jebkura viela, kas ir indīga vai traucē normālu organisma bioloģisko darbību. Toksīnus var ražot dabiski dzīvi organismi, piemēram, baktērijas un augi, vai arī tie var būt dažādu procesu blakusprodukts. Toksīni var ietvert arī dažas zāles, kas ir noderīgas mazās devās, bet indīgas lielos daudzumos.
Normāli aknas izņem un noārda lielāko daļu zāļu un ķīmisko vielu no asinsrites. Toksīnu sadalīšana rada blakusproduktus, kas var sabojāt pašas aknas. Lai gan aknām piemīt unikāla, ļoti liela spēja pašām atjaunoties, pastāvīga toksisku vielu iedarbība var radīt nopietnu, dažreiz neatgriezenisku kaitējumu. Aknu iekaisumu, kas rodas, reaģējot uz noteiktām vielām, kurām cilvēks ticis pakļauts, sauc par toksisku hepatītu. Dažos gadījumos toksisks hepatīts attīstās stundu vai dienu laikā pēc toksīna iedarbības, piemēram, saindējoties ar sēnēm.
Izplatītākie toksīnu veidi:
* alkohols – jebkurš alkohola veids satur etanolu, un kad ķermenis to sadala, rodas kancerogēns - acetaldehīds, kurš bojā aknu šūnas un DNS;
* pārtika – var saturēt toksīnus, kas iekļauti jau ražošanas procesā vai kas radušies uzglabāšanas laikā mikrobu bojājumu rezultātā;
* mikrobi - ja mikrobi iekļūst mūsu ķermenī, tie paliek uz ilgu laiku, patērē barības vielas, enerģiju un var radīt toksīnus - olbaltumvielas, kuras darbojas kā indes. Šie toksīni var izraisīt izplatītu infekciju simptomus, piemēram, drudzi, iesnas, klepu, vemšanu, caureju u.c.;
* zāles un uztura bagātinātāji - lietojot medikamentus, kad tas ir nepieciešams, un īslaicīgi, piemēram, nedēļu vai divas, nekāds ļaunums aknām netiks nodarīts. Taču tām ļoti nepatiks, ja zāles tiks lietotas nepamatoti un bez ārsta ziņas, jo brīdī, kad aknas pārstrādā iedzertās zāles, no tām var veidoties stipri toksiskāka viela nekā pats medikaments. Visvairāk jāuzmanās, lietojot paracetamolu, aspirīnu, citas pretsāpju un pretdrudža zāles un statīnus, ko lieto holesterīna mazināšanai. Arī uztura bagātinātāji jālieto ar mēru un pēc vajadzības. Taukos šķīstošie vitamīni A, D, E, K var kļūt toksiski, piemēram, pārmērīgi daudz A vitamīna var izraisīt aknu problēmas;
* vides piesārņojums – bieži notiek saindēšanās ar kaitīgām ķīmiskām vielām, piemēram, smagajiem metāliem vai plastmasu.
Glutations- spēcīgākais antioksidants
Brīvo radikāļu kaitniecībai efektīvi pretdarbojas antioksidanti, tos neitralizējot. Antioksidants ir pietiekami stabila molekula, lai upurētu dažus no saviem elektroniem brīvajam radikālim, kuram nav pilna elektronu komplekta un kurš tos zog no citām molekulām, tās sabojājot. Tādā veidā brīvais radikālis tiek neitralizēts, samazinot tā spēju kaitēt.
Zināmi vairāki antioksidanti, kas īpaši labvēlīgi aknām. Mārdadža aktīvā viela silmarīns jau sen tiek izmantota aknu slimību profilaksei un ārstēšanai. Tas ir hepatoprotektīvs līdzeklis ar daudzfaktoru darbības mehānismiem, kuram viena no darbībām ir oksidatīvā stresa mazināšana.
Glutations – dēvēts par “valdošo” antioksidantu, jo ir līdz šim spēcīgākais zināmais antioksidants. Tas ir savienojums, kas dabiski rodas cilvēka ķermeņa šūnās un galvenā tā sintēzes vieta ir aknas, piedaloties neaizvietojamajai aminoskābei metionīnam. Metionīns organismā neveidojas – tas ir jāuzņem ar pārtiku.
Aknu veselībai ļoti efektīvi antioksidanti ir arī kurkumīns (kurkumā), kvercetīns (sīpolos, čili, brokoļos, dillēs u.c.) un naringenīns (greipfrūtos, apelsīnos, tomātos u.c.), kā arī dažādi polifenoli, ko satur ogas.
Aknu veselības uzturēšanā – un it sevišķi cīņā pret izplatīto taukaino aknu problēmu – nekas nepalīdz labāk par sabalansētu diētu, bagātu ar augļiem, dārzeņiem, liesām olbaltumvielām un pilngraudu produktiem. Turklāt, ieteicama arī kafija! Kad ķermenis sagremo kofeīnu, tas veido ķīmisku vielu - paraksantīnu, kas palēnina fibrozē iesaistīto rētaudu augšanu. Tas var palīdzēt cīnīties pret aknu vēzi, ar alkoholu saistītu cirozi, ar alkoholu nesaistītu taukainu aknu slimību un C hepatītu.
Jaunais Hepasan® INTENSE - aknu veselībai un oksidatīvā stresa mazināšanai!
Atklāj Latvijas farmācijas uzņēmuma Lotos Pharma jaunu produktu aknu veselībai Hepasan® INTENSE – koncentēta aktīvo vielu kompozīcija 1 kapsulā. Tā sastāvā zinātniski atzītas aktīvās vielas intensīvai aknu veselības spēcināšanai.
Produkts radīts, ņemot vērā ārstu un farmaceitu ietiekumiem, lai maksimalizētu efektu bez sarežģītām dozēšanas shēmām! Tikai viena kapsula dienā!
Produkta sastāvā ir silimarīns, kas iegūts no mārdadža ekstrakta. Vairākos klīniskos pētījumos ir pierādīta silimarīna antioksidatīvās un hepatoprotektīvas īpašības. Tas var aizsargāt veselīgas aknu šūnas vai tās, kurām vēl nav radušies neatgriezeniski bojājumi, samazinot oksidatīvo stresu.1
Otra sastāvdaļa, kas veicina detoksikācijas porcesus, ir L-metionīns. Metionīns piedalās spēcīgākā antioksidanta glutationa sintēzē, kas palīdz aknām neitralizēt toksīnus un aizsargā aknu šūnas no brīvajiem radikāļiem.
Produkta kompozīciju veido:
- holīns palīdz uzturēt normālu aknu darbību un lipīdu vielmaiņu;
- silimarīns, kas iegūts no mārdadža, kas palīdz aizsargāt aku šūnas;
- L-metionīns būtiska aminoskābe, kas veicina detoksikācijas procesus;
- B9 (folijskābe) un B12 vitamīns veicina normālas homocisteīna vielmaiņas uzturēšanu.
Jaunais Hepasan® INTENSE pieejams Lotos Pharma interneta veikalā, kā arī lielākājās aptiekās. Spēcini aknas intensīvi ar 1 kapsulu dienā!
section-6f294a3
@lotospharma Spēcini aknas intensīvi ar jauno HEPASAN INTENSE! 🔥#lotospharma #radītslatvijā #aknas #veselība
♬ I Think I Like When It Rains - WILLIS
Jaffar, H. M., Al-Asmari, F., Khan, F. A., Rahim, M. A., & Zongo, E. (2024). Silymarin: Unveiling its pharmacological spectrum and therapeutic potential in liver diseases—A comprehensive narrative review. Food Science & Nutrition, 12, 3097–3111. https://doi.org/10.1002/fsn3.4010