“Bārbele” vieniem asociēsies ar skābenām ledenēm, citiem – ar koši sarkanām odziņām, kas aug dzeloņainā krūmā, bet vēl citiem – ar berberīnu. Kopīgais: tie visi ir ēdami, bet ja domājat par savu veselību – berberīns ir tas, kurš jums vajadzīgs.
Kas kopīgs bārbelēm ar berberīnu?
Vai zinājāt, ka no bērnības iecienītajās karamelēs “Bārbele” īstenībā nav ne kripatas no bārbeles? Šīs ledenes ir kompozīcija no cukura un citronskābes, kurām smaržu piedod aromatizētājs, bet rozā krāsu - melnā burkāna koncentrāts.
Žēl, bārbeles ekstrakts būtu daudz vērtīgāks, jo visas bārbeles krūma daļas satur berberīnu – bioaktīvu vielu, pateicoties kurai bārbele ir kopš seniem laikiem lietota kā ārstniecības augs indiešu Ājurvēdā, ķīniešu un citu tautu medicīnā. No visām aptuveni 500 bārbeļu sugām pie mums savvaļā aug tikai viena - parastā bārbele (Berberis vulgaris). Tai ir spilgti sarkanas un skābas, ar C vitamīnu bagātas, ēdamas odziņas.
Kas ir berberīns?
Berberīns ir alkaloīds – slāpekli saturoša, organiska viela ar lielu farmakoloģisko aktivitāti un spēcīgu fizioloģisko iedarbību uz cilvēku un dzīvniekiem. Pats pirmais alkaloīds, kas tika izolēts 1804. gadā no opija magonēm, ir morfijs, un pašlaik zināmi jau apmēram desmit tūkstoši alkaloīdu.
Berberīns varbūt nav tik spēcīgs kā morfijs, tomēr šai vielai ir daudz vērtīgu īpašību. Ja senāk berberīnu saturošie ārstniecības augi tika plaši izmantoti galvenokārt kuņģa un zarnu trakta infekcijām un citām infekcijām, tad mūsdienās zinātnieki pārsteidz ar aizvien jaunām berberīna priekšrocībām.
Līderu vidū pret vielmaiņas slimībām
Vielmaiņas slimības – sākot ar aptaukošanos un beidzot ar 2. tipa diabētu un nealkohola taukaino aknu slimību – kļūst par Rietumu sabiedrības lāstu un aizvien vairāk satrauc mūs visus. Daudzi pētījumi liecināja, ka berberīnam izdodas mazināt šo slimību risku un sekas, un ķīniešu zinātnieku pārskatā visi šie jaunatklātie ieguvumi tika apkopoti. Zinātnieki secināja: “Gan dzīvnieku, gan klīniskie pētījumi ar cilvēkiem ir pierādījuši, ka berberīnam ir laba terapeitiskā iedarbība uz piecām vielmaiņas slimībām: 2. tipa diabētu, aptaukošanos, nealkohola taukaino aknu slimību, hiperlipidēmiju [pārāk daudz holesterīna, tauku un triglicerīdu uzkrāšanās asinīs] un podagru”. [1] Berberīns panāk šo iedarbību, regulējot dažādus vielmaiņas aspektus, piemēram, tas var veicināt insulīna sekrēciju, uzlabot insulīna rezistenci, kavēt tauku nogulsnēšanos, samazināt tauku uzkrāšanos aknās, uzlabot zarnu mikrobiotas traucējumus.
Citā pārskatā zinātnieki no 18 aktīvajām vielām izcēla: “Trīs fitoķīmiskās vielas (berberīns, kurkumīns un genisteīns) – visas ir efektīvas 2. tipa diabēta, aptaukošanās un nealkohola taukaino aknu slimības ārstēšanā. Tie varētu būt visefektīvākie savienojumi, un tiem ir labs potenciāls kā zāļu kandidātiem vielmaiņas slimību ārstēšanai”. [2]
Arī 2022. gada Polijas zinātnieku pētījumā berberīns izcelts kā viens no iespējamiem līderiem pasaules mēroga epidēmijas – metabolā sindroma – uzveikšanā. No šī sindroma Eiropā cieš apmēram ceturtā daļa iedzīvotāju, un šo stāvokli raksturo: paaugstināts asinsspiediens un triglicerīdu līmenis, pazemināts “labā” holesterīna daudzums, palielināts vidukļa apkārtmērs un paaugstināts “rīta cukurs” asinīs. Poļu zinātnieki uzskata, ka berberīns var būt “efektīvs pacientiem ar metabolo sindromu attiecībā uz tā riska faktoriem, slimības gaitu un sekām”. [3]
Palīdz nomest lieko svaru
Bez tā, ka berberīns ir efektīvs palīgs cīņā ar “slikto” holesterīnu, uzlabo sirds un asinsvadu stāvokli un pasargā no 2. tipa diabēta attīstības, izrādās, tas ir arī labs līdzeklis liekā svara nomešanai.
Desmitiem klīniskajos pētījumos tika atklāts ievērojams ķermeņa svara, ķermeņa masas indeksa (ĶMI) un vidukļa apkārtmēra samazinājums, papildus uzņemot berberīnu. Zinātnieki ir secinājuši, ka berberīns efektīvi novērš aptaukošanās attīstību, izmantojot vairākus mehānismus, piemēram, palielinot enerģijas patēriņu, uzlabojot dislipidēmiju jeb pataloģisku holesterīna daudzumu asinīs un mikrobu radītus traucējumus zarnās, kā arī samazinot iekaisumu.
Vairumā pētījumu pozitīvā ietekme uz svaru tika novērota galvenokārt cilvēkiem, kuri lietoja berberīnu ilgāk par 8 nedēļām devās, kas pārsniedz 1 gramu dienā. Piemēram, kādā pētījumā dalībniekiem ar aptaukošanos, kas lietoja 1,5 gramus berberīna katru dienu 24 nedēļas, ievērojami samazinājās ĶMI un vidukļa apkārtmērs.
Cik droši ir lietot berberīnu?
Ar šādiem jaunumiem par berberīna nozīmīgo efektu liekā svara zaudēšanā nav brīnums, ka šī dabīgā viela pēdējos gados piedzīvo popularitātes vilni. Cik droši ir lietot berberīnu, ņemot vērā, ka tas tomēr ir alkaloīds?
Pētījumos ir ziņots par dažām berberīna blakusparādībām: slikta dūša, sāpes vēderā, vēdera uzpūšanās, aizcietējumi vai caureja, taču šīs blaknes parasti ir vieglas un reti sastopamas.
Svarīgi, ka berberīns var negatīvi mijiedarboties ar medikamentiem, piemēram, ar ciklosporīnu (imūnsupresīvs līdzeklis). Tiem, kuri lieto jebkāda veida zāles, pirms berberīna lietošanas jākonsultējas ar ārstu. Berberīns nav drošs zīdaiņiem, kā arī var būt nedrošs lietošanai grūtniecības vai zīdīšanas laikā, jo tas var ietekmēt bērnu.
Attiecībā uz lietošanu jāievēro norādes uz etiķetes - parasti iesaka to lietot trīs reizes dienā pa 500 g kapsulai, tas ir, dienas deva 1500 mg. Šāds daudzums – no viena līdz pusotram gramam dienā – ir izmantots arī lielākajā daļā pētījumu.
Vispār ķermenis ātri attīrās no berberīna, taču pārāk daudz šīs vielas vienā reizē var izraisīt kuņģa darbības traucējumus, krampjus un caureju. Berberīns jālieto ēdienreizes laikā vai neilgi pēc tam, lai izmantotu ar ēšanu saistīto glikozes un lipīdu līmeņa paaugstināšanos asinīs.
Tādējādi berberīnam ir milzīga potenciāla terapeitiskā vērtība ar ļoti mazu iespējamo kaitējumu. Tikai jāņem vērā vēl kas – no plašā piedāvājuma tirgū izvēlēties drošu un kvalitatīvu produktu, citādi efekta nebūs vairāk kā no “Bārbeles” konfektes!
Jaunums
Izjūti dabas spēku ar jauno produktu LOTOS PREMIUM Berberine, kura sastāvā ir augstākās kvalitātes berberīns!
Berberīns pēdējā laikā tas ir guvis plašu atzinību veselības entuziastu vidū, pateicoties tā spējai uzlabot vielmaiņu un palīdzēt kontrolēt cukura līmeni asinīs.
Kāpēc izvēlēties jauno LOTOS PREMIUM Berberine?
- Veselīga cukura līmeņa uzturēšanai - augstākās kvalitātes berberīns uzlabo glikozes uzņemšanu šūnā, tādējādi palīdzot regulēt cukura līmeni asinīs
- Dabīgai holesterīna kontrolei - berberīns ir efektīvs cīņā ar ZBL jeb "slikto" holesterīnu
- Rūpes par dabu. Produkta stikla iepakojums ir 100% pārstrādājams.
- Atbilstība augstākajiem kvalitātes standartiem – produkta ražošana saskaņā ar GMP un ISO 22000.
Izbaudi augstākās kvalitātes berberīna priekšrocības — pasūti tūlīt un atbalsti savu veselību. TAVA VESELĪBA IR TAVA UZVARA!
section-b61ca44
Avoti
1 Therapeutic effect of berberine on metabolic diseases: Both pharmacological data and clinical evidence. Biomedicine&Pharmacotherapy, Volume 133, January 2021.
2 Phytochemicals for the treatment of metabolic diseases: Evidence from clinical studies. Biomedicine&Pharmacotherapy, Volume 165, September 2023.
3 Berberine, a Herbal Metabolite in the Metabolic Syndrome: The Risk Factors, Course, and Consequences of the Disease. Molecules, 2022 Feb; 27(4).