Ziema nāk! Un mēs automātiski gatavojamies aukstumam un, iespējams, kādai vīrusu infekcijai. Vieni sāk rūdīties, citi - pārāk tuntulēties. Un gandrīz visi pārbauda mājas aptieciņu un papildina krājumu, lai saaukstējoties viss vajadzīgais būtu pa rokai. Bet kas tad būtu vajadzīgs?
Zāles: ārstniecības augi vai sintētika?
Parastas saaukstēšanās gadījumā cilvēkiem arī mēdz krasi atšķirīga pieeja zāļu izvēlē. Tiem, kas uzreiz ķeras pie paracetamola tabletes, sintētiskiem deguna pilieniem un karsta dzēriena no ķīmiska pulvera, diez vai ir interese par balzamiem, sīrupiem un tējām no ārstniecības augiem. Ziniet, ka šāda pieeja ir atpalikusi, lai neteiktu vecmodīga?
Izpratne par vīrusiem, kas izraisa saaukstēšanos, ir krietni uzlabojusies un līdz ar to arī mūsu aizsardzības līdzekļi, taču - parasto saaukstēšanos nevar izārstēt! Var tikai mazināt simptomus - iesnas, klepu, galvassāpes, drudzi. Un aizvien vairāk cilvēku izvēlas to darīt, lietojot ārstniecības augu preparātus, ko atbalsta arī zinātne un progresīvi ārsti.
Pamatā ir priekšstats, ka imūnsistēma pati cīnās un veido imunitāti pret konkrēto vīrusu, un labāk tai netraucēt. Tas nozīmē, ka nevajag darboties pret savu imūnsistēmu un par katru cenu nosist ne pārāk augstu temperatūru – imūno reakciju. Tas arī nozīmē, ka saaukstēties divas trīs reizes gadā ir labāk nekā neslimot vispār, jo tiek uzturēta imūnsistēmas reakcija.
Atvieglot pašsajūtu infekcijas laikā ir dabiska vēlme, ja tikai nenonāk pie pretēja rezultāta. Kad iedarbojas princips: “Gribēju kā labāk, bet sanāca..”
Ārstniecības augi - kādas ir priekšrocības?
Tendence lietot augu līdzekļus pret saaukstēšanās simptomiem kļūst aizvien populārāka, pateicoties vairākām to priekšrocībām.
* Mazāk toksiski un mazāk blakņu. Lai gan dažos gadījumos augu izcelsmes zāles ir mazāk iedarbīgas salīdzinājumā ar sintētiskajām, tomēr kopumā uzskata, ka lielākā daļa ārstniecības augu ir droši lietošanai, izņemot grūtniecības laikā, un tiem ir mazāk blakusparādību. Lietojot sintētiskās zāles pret saaukstēšanos, bieži var rasties tādas blaknes kā miegainība, reiboņi, augsts asinsspiediens, skābes reflukss, kā arī negatīva zāļu mijiedarbība.
* Sinerģiska iedarbība. Ārstniecības augu iedarbības mehānismi joprojām nav noteikti, taču vairumam augu piemīt antioksidanta iedarbība. Augu izcelsmes zāles satur daudz savienojumu, no kuriem daži ir ļoti sarežģīti. Tādas vielas, kā piemēram, polisaharīdi, gļotvielas un miecvielas, var modulēt un mainīt “aktīvo komponentu” iedarbību. Ir pierādīts, ka vesela augu ekstrakta efektu nevar atdarināt, ievadot attīrītas un izolētas šī auga sastāvdaļas. Zinātne uzskata, ka viss augs ir lielāks par tā daļu summu.
* Uzlabo dziedināšanu, nevis simptomu. Sintētiskās zāles parasti ir paredzētas, lai izraisītu īpašu reakciju – novērstu kādu simptomu, un to blakusparādības parasti tiek pasniegtas kā “risks” pret primārās iedarbības “ieguvumu”. Augu izcelsmes līdzekļi ir vērsti uz ķermeņa paša dziedināšanas procesa veicināšanu. Tiem parasti ir plašas papildinošas vai sinerģiskas iedarbības uz fizioloģiskām sistēmām vienlaikus, kas bieži vien nav specifiskas. Augu izcelsmes zāles parasti darbojas maigi, atbalsta sistēmas un procesus, kas kļuvuši nepilnīgi, vai palīdz novērst pārmērības, kas kļuvušas dominējošas. Simptomu mazināšana ir tikai daļa no ārstniecības augu terapeitiskajām stratēģijām.
IESNAS
Šķiet, visizplatītākais saaukstēšanās simptoms ir labs piemērs tam, cik atšķirīgi uz to iedarbojas sintētiskās un augu zāles.
Saaukstēšanās iesnas rodas, kad deguns sajūt draudīgu vīrusu un pastiprina deguna sekrēcijas izdalīšanos, lai šis patogēns iestrēgtu puņķos un tiktu ar tiem izvadīts ārā. Vienlaikus organisms izdala histamīnu, kas izraisa iekaisumu - asinsvadu pietūkumu degunā. Lai atvieglotu elpošanu, mēs atkal un atkal cenšamies izšņaukt degunu - bet patiesā problēma ir pietūkums.
Sintētiskie deguna pilieni un aerosoli mazina deguna gļotādas tūsku un sausina degunu. Bieži vien šo zāļu aktīvā viela ir ksilometazolīns, fenilefrīns un citas ķīmiskās vielas, kas sašaurina asinsvadus. Sausā degunā izžūst deguna dobuma gļotāda, asinsvadi izvirzās virspusē un pie pārslodzes, piemēram, izpūšot degunu, var pārplīst un izraisīt asiņošanu. Sliktākajos gadījumos var paaugstināties asinsspiediens un sirdsdarbības ātrums, kā arī sirdslēkmes un insulta iespējamība.
Šos līdzekļus nedrīkst lietot ilgāk par septiņām - vislabāk trim - dienām. Jo ilgāk lieto pretiesnu pilienus, jo sliktāki būs simptomi, un no nepamatoti ilgstošas lietošanas izcelsies medikamentozās iesnas – vēl smagākas kā sākotnējās. Turklāt šīm vielām ir blaknes, piemēram, ksilometazolīnam: miega traucējumi, deguna kairinājums, slikta dūša, deguna asiņošana, menstruāciju sāpes un galvassāpes.
Dabīgos ārstniecības augu līdzekļus atšķirībā no ķīmiskajiem deguna produktiem var lietot ilgstoši, kā arī profilaktiski, lai kavētu kaitīgo mikroorganismu nonākšanu elpceļos. To sastāvā bieži vien ir ēteriskās eļļas ar pretvīrusu un pretiekaisuma īpašībām, kā piemēram, SINURIN satur tējas koka un eikalipta ēteriskās eļļas.
Citi dabīgie līdzekļi satur labi pazīstamu ārstniecības augu ekstraktus. Latvijas farmācijas kompānija Lotos Pharma ir izstrādājusi produktu sēriju SINUNORM, kuru sastāvā ir priežu mizas ekstrakts, timiāna ekstrakts, plūškoka, gaiļbiksīšu un kumelīšu ziedu ekstrakts, cidonijas augļu sula u.c.
KLEPUS
Klepus ir vēl viens simptoms, kas saaukstēšanos reizēm padara par ļoti mokošu, it sevišķi mazajiem pacientiem. Līdzekļi pret klepu ir pieejami dažādās formās – sākot no sūkājamām pastilām un beidzot ar sīrupiem un putojošajām tabletēm.
Sintētiskās klepus zāles veido gļotādai pielīpošu plēvīti, kas mazina kairinājumu, vai šķīdina gļotas un atvieglo krēpu izdalīšanos u.tml. Taču pētījumu pārskatos nav atrasti pierādījumi tam, ka parastās bezrecepšu zāles palīdz pret klepu. Vēl vairāk, atklāts, ka vairākas ķīmiskās vielas, ko tās satur, pat ir kaitīgas. Piemēram, gvaifenezīns, kam paredzēts atbrīvot gļotas elpceļos, neveic nevienu funkciju, lai to kvalificētu par pretklepus līdzekli, kā liecina jaunākie pētījumi. Toties tam var būt tādas blaknes kā reiboņi, miegainība, ādas izsitumi un nelabums.
Visizplatītākais līdzeklis produktos pret klepu ir mentols. Šis organiskais savienojums izgatavots no piparmētru, eikalipta un citām ēteriskām eļļām. Mentols palīdz atvēsināt elpceļus, mazina klepošanas refleksu un nomierina kaklu. To mēdz kombinēt ar benzokaīnu, vietējās anestēzijas līdzekli. Pārdozējot zāles ar mentolu, var rasties slikta dūša, vemšana, galvassāpes un pat nopietnas veselības problēmas, piemēram, krampji, koma vai pat nāve.
Ārstniecisko augu sīrupi un citi dabīgi produkti - piemēram, medus - pret klepu ir daudz efektīvāki par sintētiskajām zālēm, kā liecina pētījumi. Turklāt tiem ne tikai nav blakņu – tie arī uzlabo vispārējo pašsajūtu. Ir daudz ārstniecības augu, kuriem atklātas īpašības nomierināt kairinājumu elpceļos, kas var izsaukt klepu, atbrīvot elpceļus no uzkrātā sekrēta, atvieglot elpošanu, tā ka farmaceitiem atliek vien veidot efektīvas formulas. Lotos Pharma produktā BronchoNorm iekļauti gan tādu tradicionālu augu ekstrakti kā priede, mārsils, lielā ceļteka, gan retāk lietoti – krustnagliņas, magone un cidoniju augļu sula. BronchoNorm balzamu var dot pat maziem bērniem - līdz 12 gadu vecumam pa 5 ml 3 reizes dienā un bērniem līdz 4 gadu vecumam pa 2,5 ml 3 reizes dienā.
IMŪNSISTĒMAS ATBALSTAM
Lai imūnsistēmai pietiktu spēka cīnīties ar vīrusu infekciju, varam atbalstīt to, papildus piegādājot būtiskākās uzturvielas, it sevišķi, ja organisms ir novājināts. Paracetamols, aspirīns un citi pretsāpju un pretdrudža līdzekļi var pazemināt augstu temperatūru un nomākt galvassāpes, taču tie neārstē saaukstēšanos, traucē imūnajai sistēmai un var radīt blaknes, piemēram, kaitēt aknām.
Ārstnieciskie augi, vitamīni un minerālvielas ir tās lietas, ko imūnā sistēma izmantos enerģijas un šūnu ražošanai, kas tai īpaši nepieciešamas infekcijas laikā. Vislabāk, ja šīs aktīvās vielas var uzņemt ar uzturu, taču tajā dabiski iekļaujas arī tādi produkti, kā piemēram, Imunosil Sambucus bērniem - dabīgs melnā plūškoka balzams. Tā sastāvā ir koncentrēta melnā plūškoka sula; šis augs daudzos pētījumos apliecinājis spēcīgu iedarbību pret gripas un citiem vīrusiem, pateicoties savam bagātīgajam flavonoīdu daudzumam, C, B vitamīniem, A provitamīnam, karotīnam, miecvielām u.c. Īpaši vērtīgi ir antociāni – antioksidanti, kuru iedarbība uz vīrusiem ir pierādīta.
Savukārt pieaugušajiem sakarā ar pārmērīgu stresu, pārslodzi, sliktu miegu un līdzīgiem faktoriem imūnā sistēma ātri var kļūt par “vājo vietu”. Kas mūsdienu cilvēkiem varētu visvairāk trūkt, lai imūnā sistēma normāli darbotos? Saskaņā ar jaunākajiem pētījumiem pieci uztura elementi - C vitamīns, D vitamīns, kvercetīns, cinks un melatonīns - kopā veido visaptverošu un pilnvērtīgu kompleksu organisma stiprināšanai un aizsardzībai pret vīrusiem. Lotos Pharma šo zinātnes atziņu ir iemiesojusi produktā Imunosil ViruFix, kas apvieno šīs svarīgās vielas pareizajā devā - maksimālajā devā, kas sniegs maksimāli labvēlīgu efektu. Produktu var lietot gan profilaktiski, gan slimības laikā.