Vai zini, ka pēc ūdens otra svarīgākā sastāvdaļa mūsu ķermenī ir aminoskābes? To nepietiekama uzņemšana var negatīvi ietekmēt veselību – īpaši saistībā ar tauku nogulsnēšanos aknās jeb taukaino aknu slimību.
Kas ir aminoskābes?
Dabā eksistē vairāk kā 700 dažādu aminoskābju, bet mūsu organismam nepieciešamas 20 aminoskābes, kuras spēj savienoties, lai veidotu aptuveni 100 000 dažādu olbaltumvielu. Šīs aminoskābes iedala divās galvenajās grupās - neaizstājamās un aizstājamās aminoskābēs.
Neaizvietojamās aminoskābes, kas mūsu organismam ir nepieciešamas, ir deviņas. Mūsu organisms un tā šūnas nespēj pašas izveidot šīs deviņas aminoskābes, tāpēc tās obligāti jāuzņem ar pārtiku. Īpaši uzmanīgiem jābūt veģetāriešiem un vegāniem, jo tikai dažu augu valsts produktu sastāvā ir visas deviņas neaizstājamās aminoskābes: histidīns, izoleicīns, leicīns, lizīns, metionīns, fenilalanīns, treonīns, triptofāns un valīns.
Aizstājamās aminoskābes - 11 aminoskābes, ko cilvēka organisms spēj izveidot jeb sintezēt no citām aminoskābēm. Tāpēc šo aminoskābju daudzumam uzturā nav tik būtiska nozīme, ja tiek uzņemts pietiekami daudz olbaltumvielu, no kurām organisms var sintezēt attiecīgās aminoskābes.
Tādējādi ir īpaši svarīgi pārliecināties par to, ka uzņemam ne tikai pietiekamu kopējo aminoskābju daudzumu, bet tieši visas neaizvietojamās aminoskābes. Nepietiekams neaizvietojamo aminoskābju daudzums uzturā var radīt nopietnas veselības problēmas.
Aknas un aminoskābes
Viens no aizvien lielākiem veselības biediem ir taukaino aknu slimība, kuras galvenais cēlonis ir tik izplatītais neveselīgais dzīvesveids. Pārāk daudz alkohola vai pārmērīga ēšana, mazkustīgums – lai tiktu galā ar visu lieko, ķermenis daļu kaloriju pārvērš taukos. Pēc tam šie tauki tiek uzglabāti aknu šūnās. Ja tauki veido vairāk nekā 5-10% no aknu kopējā svara, jums ir taukainas aknas. Taukainās aknās tiek traucēta aminoskābju vielmaiņa, kas jau tālāk izraisa lielākas veselības problēmas.
Tādējādi aminoskābes ir nepieciešamas ne tikai daudzo aknu funkciju nodrošināšanai, bet arī pašu aknu veselībai. Kā aminoskābes ietekmē aknu veselību?
- Olbaltumvielu sintēze. Aminoskābes ir pamatelementi, no kuriem aknas sintezē visam organismam un sev būtiskus proteīnus, piemēram, albumīnu, kas palīdz uzturēt osmotisko spiedienu mūsu sistēmās, un asinsreces faktorus, kas nepieciešami asins sarecēšanai.
- Aknu atjaunošanās. Aknas spēj pašas atjaunoties, un aminoskābes nodrošina nepieciešamos “būvmateriālus” šūnu reģenerācijai pēc bojājumiem.
- Detoksikācija. Aminoskābes piedalās toksisko vielu, piemēram, amonjaka, pārstrādē urīnvielas ciklā, palīdzot aknām efektīvi veikt organisma attīrīšanas funkcijas.
- Enerģijas nodrošināšana. Noteiktos apstākļos aminoskābes tiek pārveidotas par enerģijas avotiem, ko aknas var izmantot vielmaiņas procesos.
- Antioksidantu ražošana. Dažas aminoskābes, piemēram, metionīns un cisteīns, palīdz veidot glutationu – spēcīgu antioksidantu, kas aizsargā aknu šūnas no brīvajiem radikāļiem un toksīniem.
Svarīgākā aminoskābe aknu veselībai – metionīns!
No tām vielām, kas visefektīvāk pasargā aknas no pārmērīgas tauku uzkrāšanās un nodrošina pareizu tauku vielmaiņu aknās, aminoskābe metionīns ir viena no svarīgākajām. Kādas ir metionīna galvenās funkcijas?
* Detoksikācija - palīdz izvadīt uzkrātās toksiskās vielas, piedaloties glutationa sintēzē. Tas ir spēcīgs antioksidants, kas palīdz aknām neitralizēt toksīnus un aizsargā aknu šūnas no brīvajiem radikāļiem.
* Tauku vielmaiņa - veicina fosfatidilholīna veidošanos, kas veic tauku transportēšanu. Palielinot holīna sintēzi, metionīns palīdz samazināt holesterīna līmeni asinīs un uzlabo fosfolipīdu/holesterīna attiecību.
* Šūnu atjaunošanās - metionīns spēlē nozīmīgu lomu aknu šūnu reģenerācijā un audu atjaunošanā, kas ir īpaši svarīgi pēc bojājumiem vai slimību gadījumā.
* Homocisteīna līmeņa regulācija – homocisteīns ir sēru saturoša aminoskābe, kas ir sirds-asinsvadu slimību riska faktors, var tikt pārvērsts atpakaļ par metionīnu, pateicoties metilgrupu pārneses procesam, kurā piedalās B12 vitamīns un folāts jeb B9 vitamīns”
* Bioķīmiskais atbalsts - nodrošina ar ķīmiskajiem komponentiem, kas ir nepieciešami aknu funkcijām, piemēram, organisma attīrīšanai no toksīniem un ģenētiskās informācijas stabilai uzturēšanai.
Kā vislabāk uzņemt metionīnu?
Dzīvnieku valsts produkti parasti satur vairāk aminoskābju un metionīna. Ar metionīnu bagātākie produkti ir: tuncis, lasis, garneles, liellopu, jēra un tītara gaļa. Simts gramos tunča ir ap 122% no ieteicamās ikdienas metionīna devas.
Augu izcelsmes metionīna avoti ir Brazīlijas rieksti, sojas pupas, tofu, pupiņas, lēcas, kviešu dīgļi un spirulīna. 100 g Brazīlijas riekstu satur 1124 mg metionīna, taču ievērojams daudzums šīs aminoskābes ir arī citos riekstos un sēklās. Metionīna avots ir arī piena produkti, piemēram, 100 g Parmas siera satur gandrīz vienu gramu metionīna, kas ir puse no dienas normas. Arī olas ir vērtīgs metionīna avots, vienā lielā olā ir ap 200 mg metionīna, kas ir gandrīz trešdaļa no ieteicamās dienas devas.
Aminoskābes, it sevišķi neaizvietojamās, ir tik svarīgas, ka cilvēkam obligāti jāuzņem ar pārtiku vai papildus, ja trūkst. Pēdējā laikā metionīna uztura bagātinātāji pakāpeniski ir piesaistījuši daudzu klīnisko pētnieku uzmanību. Lielākā daļa pētnieku piekrīt, ka atbilstoša papildināšana ar metionīnu var palīdzēt samazināt aknu bojājumus un tai var būt terapeitisks efekts.
Daudzos aknu veselības uztura bagātinātājos tagad ir iekļauts L-metionīns drošās devās blakus tādām jau atzītām aktīvajām vielām kā silmarīns (mārdadzis), holīns u.c. Nosaukums L-metionīns nozīmē, ka aminoskābe ir brīvā formā - nav saistīta ar citām aminoskābēm ar peptīdu saitēm, kas veido ķēdi (olbaltumvielu).
Jaunums aknu veselībai ar L-metionīnu Hepasan® INTENSE!
Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma ir radījis jaunu produktu Hepasan® INTENSE, kura sastāvā ir zinātniski atzītas aktīvās vielas augstās devās intensīvai aknu veselības spēcināšanai.
Labā ziņa tiem cilvēkiem, kuriem grūtības sagādā lietot vairākas kapsulas dienā, jo produktu jālieto pa vienai kapsulai dienā!
Produkta kompozīciju veido:
* holīns palīdz uzturēt normālu aknu darbību un nodrošināt normālu homocisteīna (tā augsts līmenis asinīs norāda uz sirds slimību) un lipīdu vielmaiņu;
* mārdadzis palīdz aizsargāt aknas un uzturēt normālu aknu veselību, kā arī nodrošināt aknu šūnu aizsardzību;
* L-metionīns, kas veicina detoksikācijas procesus;
* B9 (folijskābe) un B12 vitamīns veicina normālas homocisteīna vielmaiņas uzturēšanu.
Jaunais Hepasan® INTENSE pieejams Lotos Pharma interneta veikalā, kā arī lielākājās aptiekās.