Alkohola lietošana ir tik izplatīta parādība, ka cilvēki var arī neiedomāties, kā viena alus, vīna vai kokteiļa glāze ietekmē viņu veselību. Alkohols ir daļa no kultūras tradīcijām visā pasaulē – taču tā ir arī psihoaktīva viela, kas ķīmiski maina ķermeni visās tā sistēmās. Šīs sekas vajadzētu saprast un apzināties ikvienam jau ar pirmo iedzerto alkohola malku.
Nekāds alkohola daudzums nav drošs
Viens vai divi alkoholiskie dzērieni var pasliktināt ķermeņa līdzsvaru, koordināciju, impulsu kontroli, atmiņu un lēmumu pieņemšanu, kā arī palielināt iespējamu traumu risku. Pārāk daudz alkohola var arī izslēgt tās smadzeņu daļas, kas ir būtiskas dzīvības uzturēšanai. Ilgtermiņā lietots alkohols var ievērojami palielināt risku saslimt ar plaši zināmajām aknu un aizkuņģa dziedzera slimībām. Taču ne tikai ar tām - saskaņā ar Pasaules Veselības organizāciju ilgstoša alkohola lietošana veicina vairāk nekā 200 dažādu slimību un traumu veidu.
Ne vienmēr var sajust alkohola ietekmi uz savu ķermeni uzreiz, tomēr tā sākas jau no brīža, kad iedzer pirmo malku. Daudzi no mums pieņem, ka alus vai vīna glāze šad tad pie pusdienām vai īpašos gadījumos nerada lielas bažas. Taču jebkurš iedzertais alkohola daudzums var izraisīt procesu ķēdīti, kas noved pie nevēlamām sekām veselībai. Tāpat kā visas narkotikas, arī alkohols var kaitēt ķermenim jau no pirmās reizes, bet īpaši, ja to dzer lielā daudzumā vai regulāri “uzdzīvo”.
Nav tāda “droša” alkohola patēriņa līmeņa! Faktiski, alkohola kaitīgā ietekme - piemēram, risks saslimt ar noteiktiem vēža veidiem - sākas jau ar mazāk nekā vienu dzērienu dienā. Daļai cilvēku nevajadzētu dzert vispār, tostarp: jaunākiem par 20 gadiem, kā noteikts ar likumu; noteiktu slimību pacientiem un medikamentu lietotājiem, grūtniecēm u.c.
Sievietēm turklāt pastāv lielāks risks, ka alkohols negatīvi ietekmēs veselību. Kāpēc? Alkohols, ko uzņemam, galvenokārt atrodas ķermeņa ūdenī, kas pieauguša cilvēka organismā sastāda ap 60%, bet sievietes organismā parasti ir mazāk ūdens nekā vīrieša. Ja sieviete un vīrietis ar vienādu ķermeņa svaru iedzer vienu daudzumu alkohola, sievietei alkohola koncentrācija asinīs, visticamāk, būs augstāka.
Alkohola īslaicīgā ietekme
Pacilātais garastāvoklis, atbrīvotība, viegluma sajūta, eiforija – sajūtas, kuru dēļ lielākoties lietojam alkoholu, ir tikai virspusējs un ātri gaistošs efekts. Pēc tam alkohols liek par sevi manīt ar daudz nepatīkamākām sekām, kā piemēram:
* palēnināta vai neskaidra runa,
* impulsīva, nekontrolējama uzvedība,
* dzirdes, redzes, uztveres izmaiņas,
* koordinācijas zudums,
* grūtības koncentrēties, pieņemt lēmumus,
* samaņas zudums vai atmiņas traucējumi (“atslēgšanās”),
* ar dehidratāciju saistīti simptomi: nelabums, reiboņi, galvassāpes,
* paģiras.
Šie simptomi var nebūt ilgi, taču tas nepadara tos nenozīmīgus. Impulsivitāte, koordinācijas zudums un garastāvokļa izmaiņas var ietekmēt spriestspējas un uzvedību, veicinot tālejošākas sekas, tostarp nelaimes gadījumus, traumas un lēmumus, kurus vēlāk būs jānožēlo.
Alkohola ilgtermiņa ietekme
Ar laiku alkohols var atstāt negatīvu ietekmi uz teju visām orgānu sistēmām – ilgstoši un šķietami nemanāmi tās bojājot, novājinot imūnsistēmu, līdz ķermenis tiek novests līdz kādas smagas slimības diagnozei. Lūk, kas notiek!
* Smadzenes sarūk. Pārāk daudz alkohola faktiski var samazināt smadzenes, jo tā iespaidā šūnas sāk mainīties un pat kļūt mazākas. Un tas būtiski ietekmē spēju domāt, mācīties un atcerēties lietas. Laika gaitā dzeršana var arī bojāt pieres daivas - smadzeņu daļu, kas ir atbildīga par izpildfunkcijām, piemēram, abstraktu spriešanu, lēmumu pieņemšanu, sociālo uzvedību un veiktspēju. Izmaiņas smadzenēs var ietekmēt arī emocijas, garastāvokli un personību, veicināt trauksmi, depresiju, bipolāros traucējumus. Tā kā alkohols samazina komunikāciju starp smadzenēm un ķermeni, ar laiku tiek bojāta nervu sistēma. Var sākties tirpšana un nejutīgums rokās un pēdās, un var rasties miega traucējumi.
* Paaugstinās kuņģa skābe. Alkohols kairina kuņģa gļotādu, liekot izdalīties gremošanas sulai. Uzkrājoties pietiekami daudz skābei un alkohola, rodas slikta dūša un vemšana. Gadiem ilga alkohola lietošana var izraisīt kuņģa un zarnu trakta čūlas, kā arī kuņģa gļotādas iekaisumu - gastrītu. Arī tievā zarna un resnā zarna tiek kairināta. Alkohols samazina normālo ātrumu, kādā barība pārvietojas pa tām - tāpēc stipra alkohola lietošana var izraisīt caureju, kas var kļūt par ilgstošu problēmu. Bojātie gremošanas trakta audi neļauj zarnām sagremot pārtiku un pareizi absorbēt barības vielas un vitamīnus, kas ar laiku var izraisīt nepietiekama uztura problēmu. Pieaug arī grēmu risks, jo alkohols atslābina barības vada slēdzējmuskuli, kurš aiztur skābi. Pārmērīga alkohola lietošana kopumā rada augstāku risku saslimt ar kādu no gremošanas orgānu vēža veidiem.
* Sirds zaudē ritmu. Viena vakara pārmērīga dzeršana var sajaukt elektriskos signālus, kas uztur sirds ritmu vienmērīgu. Ja to dara gadiem ilgi, šīs sirds ritma izmaiņas kļūst pastāvīgas, izraisot aritmiju. Un alkohols var ļoti nogurdināt sirdi. Laika gaitā tas liek sirds muskuļiem nokarāties un izstiepties līdzīgi vecai gumijai. Sirds vairs nevar tik labi sūknēt asinis, organisms cieš no skābekļa trūkuma, un tas ietekmē visas ķermeņa daļas. Pieaug risks iegūt tādas ar sirdi saistītas veselības problēmas kā augsts asinsspiediens, sirds mazspēja un citas slimības, infarkts, insults. Asinsrites traucējumi var skart arī plaušas – no alkohola atkarīgajiem trīsreiz biežāk ir plaušu bojājumi, kā arī var attīsties balss aizsmakums, klepus, bronhīts, pneimonija.
* Hormonu līdzsvars izjūk. Alkoholam iejaucoties smalkajā ķermeņa hormonālajā līdzsvarā, var būt traucēta visa darbība, ko tie pārvalda - sākot no dzimumtieksmes līdz ēdiena sagremošanas ātrumam. Tādējādi ilgstoša dzeršana var kavēt dzimumhormonu ražošanu, pazemināt dzimumtieksmi un liegt orgasmu, samazināt auglību un pasliktināt citas reproduktīvās funkcijas. Sevišķi lielam riskam sevi un savu bērnu pakļauj grūtnieces, kas lieto alkoholu. Tā kā alkohols rada toksiskus bojājumus aizkuņģa dziedzerim un aknām, tiek traucēta arī hormona insulīna darbība. Bojāts aizkuņģa dziedzeris var neļaut ķermenim ražot pietiekami daudz insulīna, lai izmantotu cukuru. Tas var izraisīt hiperglikēmiju vai pārāk daudz cukura asinīs. Ja ķermenis nevar pārvaldīt un līdzsvarot cukura līmeni asinīs, var rasties lielākas ar diabētu saistītas komplikācijas un blakusparādības.
* Dzirde pasliktinās. Alkohola negatīvā ietekme sniedzas līdz pat ausīm, proti, tas ietekmē pat dzirdi, lai gan nav atklāts, kā tieši tas notiek. Iespējams, ka alkohols iejaucas tās smadzeņu daļas darbībā, kas apstrādā skaņu. Vai arī tas var sabojāt nervus un sīkos matiņus iekšējā ausī, kas palīdz dzirdēt. Lai arī kā tas notiek, dzeršana saistīta ar to, ka prasās skaļāka skaņa, lai to varētu dzirdēt. Un ar laiku tas var kļūt paliekoši. Ilgstoša intensīva dzeršana ir saistīta pat ar dzirdes zudumu.
Ko nozīmē kaitīgs ieradums?
Lai gan to ietekmē daudz faktoru, vidējais vielmaiņas ātrums alkohola izvadīšanai ir aptuveni viens dzēriens stundā. Iedzerot alkoholu, tas ātri uzsūcas kuņģī un tievajās zarnās. No turienes tas nonāk asinsritē, lai ceļotu uz aknām. Aknas atbrīvo fermentus, lai sadalītu alkoholu. Šis process rada vielas, kas ir daudz kaitīgākas nekā alkohols. Liels daudzums šo vielu var bojāt aknu šūnas un izraisīt nopietnas aknu slimības. Turklāt aknas vienlaikus var pārstrādāt tikai nelielu daudzumu alkohola, liekot pārpalikumam cirkulēt visā ķermenī – un attiecīgi traucēt un bojāt visas mūsu orgānu sistēmas.
Kā uzlabot aknu veselību?
Aknu slimību profilaksē būtiski izvairīties no faktoriem, kas var veicināt aknu bojājumus. Liela loma aknu veselības uzturēšanai ir arī veselīgam uzturam un fiziskajām aktivitātēm.
Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma rūpēm par aknu veselību piedāvā produktu Hepasan Forte, kas radīts, izmantojot inovatīvus tehnoloģiskos risinājumus, rezultātā apvienojot holīnu, kas iegūts no esenciālajiem fosfolipīdiem, ar mārdadža (satur 80% silimarīna), pieneņu sakņu un artišoka ekstraktu. Holīns palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna metabolismu un palīdz uzturēt normālu aknu darbību. Mārdadža un artišoka ekstrakti uztur normālu aknu veselību, palīdz nodrošināt aknu šūnu aizsardzību un veicina žults veidošanos. Pienenes ekstrakts sekmē normālu aknu un kuņģa funkciju.