Aknas. Aknu attīrīšana.
Aknu veselība

Aknu attīrīšana – vai nepieciešama? Mīti un patiesība

Aknas ir viens no lielākajiem un noslogotākajiem cilvēka orgāniem, tās veic ap 500 dažādu funkciju, tostarp un pirmkārt – aknas ir primārā filtrēšanas sistēma, kas pārstrādā uzņemtās barības vielas un medikamentus, attīra asinis un pārvērš toksīnus atkritumproduktos. Nav šaubu, ka šīs ķermeņa ķīmijas laboratorijas normālu darbību nedrīkst novērtēt par zemu, kaut arī tā nesūta brīdinošus (sāpīgus) signālus.

Pētījuma par aknu slimību izplatību un mirstību no tām, kas veikts Eiropas un Centrālāzijas valstīs 2016. gadā, dati liecina, ka aknu slimības ir ievērojama un svarīga sabiedrības veselības problēma šajā reģionā un Latvijai diemžēl ir septītais augstākais mirstības no aknu slimībām rādītājs. Tātad rūpēm par aknu veselību jāpievērš nopietna uzmanība. Kā to darīt?

Par modes lietu pēdējos gados kļuvusi detoksikācija jeb aknu attīrīšana, tiek reklamētas gan dažādas metodes, gan līdzekļi. Bet vai tiešām tā ir nepieciešama un nekaitē veselībai? Lūk, daži populārākie mīti!

Aknu attīrīšana. Aknu veselība.

Mīts Nr. 1: Aknu attīrīšana ir svarīga labas veselības uzturēšanai

Produkti aknu attīrīšanai bieži vien tiek reklamēti kā brīnumlīdzekļi, bez kuriem organisms pats nespēj normāli funkcionēt un saglabāt labu veselību. Patiesībā aknas nav speciāli jāattīra. Svarīgākais aknu labsajūtai ir veselīgs dzīvesveids. Ļoti būtiskas ir fiziskās aktivitātes, jo tās paātrina asins mikrocirkulāciju visā organismā, tai skaitā arī aknās, un asins mikrocirkulācijas uzlabošanās palīdz tām efektīvāk izvadīt toksiskās vielas.

Ne mazāk svarīgs ir pilnvērtīgs un daudzveidīgs uzturs. Aknu šūnām, lai tās aktīvi darbotos, nepieciešamas visas uzturvielu grupas (ogļhidrāti, olbaltumvielas, tauki un šķiedrvielas), ko pārstrādāt. Ja ilgstoši tiek lietota vienveidīga pārtika (piemēram, tikai rīsi ar vistas fileju), daļa aknu šūnu slinko un nepilda savas funkcijas. Tāpēc, ja vēlamies palīdzēt aknām, jāsāk ar veselīga dzīvesveida ieviešanu savā ikdienā!

Mīts Nr. 2: Liekais svars nepaaugstina aknu slimību risku

Aptaukošanās ievērojami palielina risku saslimt ar nealkohola taukaino aknu slimību (NATAS). To raksturo pārmērīga tauku uzkrāšanās aknās, un visbiežāk to novēro indivīdiem ar lieko svaru un cukura diabēta pacientiem, tomēr NATAS tiek konstatēta arī cilvēkiem ar normālu svaru. Tauku nogulsnēšanās aknās var izraisīt iekaisumu un veicināt citu aknu slimību, piemēram, steatohepatīta (NASH) attīstību, kam var sekot saistaudu ieaugšana aknās (fibroze) vai pat aknu mazspēja, ciroze un vēzis

Mīts Nr. 3: Aknu attīrīšana ir labs paņēmiens, kā zaudēt svaru

Daudzi aknu detoksikācijas līdzekļi un attīrīšanas plāni, piemēram, populārās sulu kūres, tiek reklamēti arī kā svara zaudēšanas veidi, tomēr šādam apgalvojumam nav zinātniska pamatojuma. Tieši otrādi – tas var kaitēt organismam. Tāpat kā aknu veselības uzturēšanā, arī svara samazināšanā galvenā loma ir fiziskajām aktivitātēm un sabalansētam uzturam.

Mīts Nr. 4: Sāpes labajā paribē liecina par aknu slimību

Aknas nesāp un aknu slimības sākotnēji nekādus specifiskus simptomus nerada! Smaguma vai sāpju sajūtu labajā sānā var radīt starpribu nervi, žultspūšļa vai divpadsmitpirkstu zarnas problēmas, kā arī citas nopietnas slimības, piemēram, saindēšanās, audzējs, aknu palielināšanās sirds mazspējas rezultātā u.c., kam gan parasti ir vēl citi simptomi. Šādos gadījumos noteikti vajadzētu apmeklēt speciālistu un veikt izmeklējumus!

Mīts Nr. 5: Aknu attīrīšana pasargā no aknu slimībām

Arī šis apgalvojums neatbilst patiesībai. Aknu slimību profilaksē būtiskākais ir izvairīties no faktoriem, kas var veicināt aknu bojājumus, nekaitēt tām. Uzturi savu ķermeņa masas indeksu normālā diapazonā (18 līdz 25), ēdot veselīgi un regulāri sportojot – tas samazina risku saslimt ar bezalkoholisko taukaino aknu slimību. Izvairies no pārmērīgas alkohola lietošanas – tas ir viens no galvenajiem aknu bojājumu iemesliem! Arī vīrusu infekcijas var ietekmēt aknu darbību, tādēļ ieteicams pēc smagākas slimošanas pārbaudīt aknu veselību.

Aknu darbības traucējumu gadījumā var būt vērojams nespēks, slikta dūša, svara zudums. Taču šie simptomi nav specifiski, tie var norādīt arī uz citām problēmām. Galvenais veids, kā diagnosticēt aknu slimības, ir asins analīzes un ultrasonogrāfiskie izmeklējumi.

Hepasan Forte efektīvs aknu attīrīšanai

Kā atjaunot aknas

Daudzi domā, ka izvadīt toksīnus, kas radušies pēc pārmērīgas alkohola lietošanas vai neveselīga ēdiena, palīdzēs organisma attīrīšanas kūre. Daži cer, ka detoksikācija palīdzēs arī aknu saslimšanas gadījumā. Tā nav gluži tiesa. Organisma attīrīšanas programmas nepasargā aknas, nedz arī tās ārstē, tomēr var uzlabot aknu veselību apvienojumā ar pasākumu kompleksu, kas novērš pārslodzi un normalizē šī orgāna darbību.

Jāņem vērā, ka informācija par attīrīšanas programmu vai produktiem var būt maldinoša vai nepilnīga un tādējādi pat radīt aknu bojājumus, kā arī uzlikt tām papildu slogu. Īpaši tas attiecas uz preparātiem ar daudzām sastāvdaļām, kuru mijiedarbība nav zinātniski pārbaudīta. Ja pacientam ir kāda hroniska slimība, attīrīšanās programma ir jāsaskaņo ar savu ārstējošo ārstu, jo tā var ietekmēt citu orgānu darbību, nodarīt tiem kaitējumu. Piemēram, pacientiem ar nieru saslimšanām papildu šķidrumu un sulu lietošana (sulu kūres) var pastiprināt pamatslimību.

Patiesībā profilaktisku iespēju attīrīt aknas nemaz nav, taču, izrādās, tās pašas attīrās katru dienu! Detoksikācija nozīmē – atturēties no neveselīgām, toksiskām vielām un palīdzēt aknām atbrīvot organismu no tām. Normālos apstākļos aknas spēj atjaunoties arī ne pārāk smagas saslimšanas gadījumā, ja vien tiek atslogotas, tām tikai jādod iespēja! Bet tas prasa paradumu, dažkārt arī dzīvesveida maiņu.

Aknas būs pateicīgas

Lai palīdzētu aknām, neuzliec tām papildu pienākumus – samazini kaitīgo faktoru daudzumu savā ikdienā! Izvēlies šo nevis kā īslaicīgu programmu, bet gan kā savas jaunās un veselīgās dzīves stilu!

  • Izvairies no trekniem ēdieniem! Ēd sabalansētu uzturu (piecas līdz deviņas nelielas augļu un dārzeņu porcijas ik dienu, kā arī šķiedrvielas, ko satur rieksti, sēklas un veselie graudi). Noteikti iekļauj maltītē olbaltumvielas, kas palīdz organismam dabiski attīrīties.
  • Saglabā veselīgu svaru!
  • Ja iespējams, vingro katru dienu. Centies vairāk uzturēties svaigā gaisā, dodies pastaigās. Ja dzīvesveids ilgāku laiku bijis mazaktīvs, vispirms uzklausi sava ārsta ieteikumus!
  • Ierobežo alkohola patēriņu!
  • Ievēro personīgo higiēnu un mazini iespēju inficēties ar vīrusiem! Aknām it īpaši kaitē hepatīts A, B vai C.
  • Papildus pilnvērtīgam uzturam pievieno hepatoprotektorus! Ne vienmēr iespējams izvairīties no kaitīgajiem faktoriem, kuri veicina aknu bojājumus, tāpēc svarīgi darīt to, kas ir mūsu spēkos, lai palīdzētu aknām. Šajā gadījumā būtiska loma ir hepatoprotektoriem – dabas vielām, kas pasargā un veicina aknu šūnu atjaunošanos.

Latvijā radīts produkts aknu veselībai

Uzņēmums Lotos Pharma sadarbībā ar speciālistiem ir radījis produktu aknu veselībai – Hepasan Forte. Tā sastāvā ir divi atzītākie hepatoprotektori – silimarīns, kas iegūts no mārdadža, un esenciālie fosfolipīdi, ko veido holīns. Holīns palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna metabolismu un palīdz uzturēt normālu aknu darbību. Mārdadža un artišoka ekstrakti uztur normālu aknu veselību, palīdz nodrošināt aknu šūnu aizsardzību un veicina žults veidošanos. Pienenes ekstrakts sekmē normālu aknu un kuņģa funkciju.

Latvijā ražots produkts aknu veselībai
section-523e05a