Aizvien vairāk cilvēku pievēršas fiziskajām aktivitātēm, jo tā vienkārši ir nepieciešamība veselības uzturēšanai. Sportot ir labi - bet pareizi sportot ir vēl labāk! Viena no izplatītām kļūdām ir pārlieks entuziasms un pārsportošanās tā rezultātā. Vai zinājāt, ka tas var ietekmēt aknu veselību?
Runājot par aknu veselību, visas profilakses vadlīnijas iesaka ik dienas vismaz pusstundu garu pastaigu ātrā solī, jo tas ne tikai veicina vispārējo veselību, bet var ievērojami mazināt taukus aknās. Tomēr daudziem no mums sanāk krietni lielāka treniņu slodze, un speciālistu ieteikums viņiem - pievērst lielāku uzmanību aknu veselībai. Kāpēc?
Sports un slodze aknām
Ķermenī visi procesi ir savstarpēji saistīti, tostarp arī vielmaiņa. Jo intensīvāka ir fiziskā slodze, jo ātrāka ir vielmaiņa un jo vairāk veidojas vielmaiņas galaproduktu. Aknas ir mūsu ķermeņa “galvenais ķīmiķis”, kur šie galaprodukti nonāk un kur ar tiem jātiek galā. Tādējādi lielāka fiziskā aktivitāte nozīmē lielāku slodzi aknām.
Normāli – ja ir piemērotas fiziskās nodarbes, kas mijas ar atpūtu - tas nāk par labu organismam, to aktivizē un norūda. Un aknas ar savu atindēšanas funkciju labi tiek galā.
Taču slodze uz organismu var iedarboties arī nelabvēlīgi, piemēram, pārāk intensīvas sportošanas gadījumā. Pārsportošanās ķermenī izraisa daudzas pārmaiņas, ko organisms uztver kā stresu un kas var negatīvi ietekmēt veselību, piemēram, pazemināt imūnsistēmas spējas. Ne velti profesionālajiem sportistiem imūnā aizsardzība sevišķi vārīga ir tieši tad, kad viņu fiziskā sagatavotība ir visaugstākajā līmenī. Šādi ķermenis protestē pret stresu un signalizē, ka vēlas atpūsties.
Ko aknas dara sportošanas laikā?
Daudzi nemaz nezina, ka aknām ir liela loma mūsu sportiskā snieguma rezultātā un tas ir lielākoties saistīts ar glikogēna (glikozes rezerves forma) uzglabāšanu aknās un enerģijas ražošanu.
Glikogēns ir būtisks, lai palīdzētu regulēt cukura līmeni asinīs un nodrošinātu enerģiju fiziskajām aktivitātēm. Ķermenis uzglabā glikogēnu galvenokārt aknās un skeleta muskuļos. Apmēram trīs ceturtdaļas no ķermeņa glikogēna atrodas muskuļos, lai gan aknās ir proporcionāli lielāka glikogēna koncentrācija.
Sportojot muskuļi darbībai lielākoties izmanto savus glikogēna krājumus, tomēr intensīvas un ilgstošas sportošanas laikā glikogēns aktīvajās muskuļu šūnās var ievērojami samazināties. Tāpēc glikogēns aknās arī daļēji palīdz muskuļu aktivitātei un sportošanai. Treniņa sākumā aknas sāk sadalīt glikogēnu, lai pārvērstu atpakaļ par glikozi un lai tā varētu iekļūt asinsritē. Kad glikoze nonāk asinsritē, strādājošie muskuļi to izmanto enerģijas iegūšanai.
Glikogēna daudzums aknu šūnās katru dienu mainās atkarībā no noteiktiem faktoriem, tajā skaitā arī no nesenās fiziskās aktivitātes intensitātes un ilguma. Piemēram, pēc 12-24 stundu badošanās aknu glikogēns ir gandrīz pilnībā izlietots.
Tāpēc labākais, ko var darīt sava glikogēna līmeņa uzlabošanai, it īpaši, ja aktīvi sportojam – pārliecināties, ka katru dienu uzņemam pietiekami daudz ogļhidrātu.
Toksīnu filtrēšana
Toksīnu izvadīšana ir viens no daudzajiem sportošanas ieguvumiem. Treniņos paātrinās sirdsdarbība un elpošana, kā arī asinsrite un sviedru izdalīšanās – tas var palīdzēt organismam efektīvāk atbrīvoties no toksīniem.
Daudzi maldās, uzskatot, ka svīšana ir galvenais toksīnu izvadīšanas veids. Svīšana ir laba tajā ziņā, ka pasargā mūs no pārkaršanas, taču tas nav galvenais ceļš, kā ķermenis atbrīvojas no toksīniem – to dara aknas un nieres. Palielinoties asinsritei, aknas var strādāt efektīvāk, un limfa var pārvietoties pa ķermeni ātrāk. Mēs arī mēdzam uzņemt vairāk šķidruma, kad sportojam, kas savukārt uzlabo nieru darbību un galu galā toksīnu izvadīšanu no ķermeņa.
Asinīm plūstot cauri aknām, tās sadala vielas, piemēram, recepšu vai bezrecepšu zāles, alkoholu, kofeīnu un vairākas toksiskas ķīmiskas vielas, ko mūsu ķermenis dabiski ražo, piemēram, pienskābi.
Kā aknas attīra no pienskābes?
Sportojot rodas tāds vielmaiņas blakusprodukts kā pienskābe – noteikti daudzi ir izjutuši muskuļu nogurumu un smelgšanu, dedzināšanu pēc treniņa, ko izraisa pārāk augsta pienskābes koncentrācija. Kas pie tā noved?
Pienskābe rodas intensīvas slodzes laikā (piemēram, augstas intensitātes treniņos), kad muskuļiem ātri nepieciešama enerģija, bet skābekļa piegāde nav pietiekama un glikoze tiek sadalīta bez skābekļa, kā rezultātā var veidoties augsta pienskābes koncentrācija. Aknas palīdz mums no tās atbrīvoties. Pienskābe tiek nogādāta aknās ar asinīm un tad: vai nu tiek oksidēta līdz ogļskābajai gāzei un ūdenim, vai tiek pārveidota - par glikozi, tad par glikogēnu, palīdzot atjaunot glikogēna līmeni aknās un muskuļos.
Pastaigas, vieglas jogas, lēnas riteņbraukšanas vai jebkuras citas zemas un mērenas intensitātes aktivitāšu laikā enerģijas ražošana notiek aerobā ceļā, izmantojot skābekli, un pienskābe neveidojas tik lielā daudzumā, lai radītu diskomfortu.
Aknām ir arī svarīga loma, atjaunojoties pēc sportošanas. Pēc treniņa aknas rūpējas par enerģijas un barības vielu līdzsvaru. Slikta aknu darbība var kavēt muskuļu atjaunošanu, samazināt to augšanu.
Viltus vai īsta trauksme?
Pārsportošanās kaitīgums attiecībā uz aknām pirmām kārtām parādās ar paaugstinātu aknu enzīmu līmeni. Nereti gadās, ka šādi analīžu rezultāti pārbiedē, piemēram, sportā nodarbinātu pusaudžu vecākus. Taču tā var būt viltus trauksme - piebremzējot ar treniņu slodzi un ievērojot atpūtas režīmu, enzīmu līmeni drīz vien var normalizēt.
Taču ir vairāki simptomi, kas var norādīt uz aknu disfunkciju un nopietnām problēmām, kad noteikti jādodas pie ārsta. Lūk, pazīmes, kam jāpievērš uzmanība:
- Ādas un acu baltumu dzeltēšana, ko sauc par dzelti;
- Vēdera sāpes un pietūkums;
- Pietūkums kājās un potītēs;
- Ādas nieze;
- Tumšs urīns, bāli izkārnījumi;
- Pastāvīgs nogurums;
- Slikta dūša vai vemšana;
- Apetītes zudums;
- Viegla zilumu rašanās.
Sportisks uzturs aknām
Kļūdaini uztura apsvērumi var kļūt par nopietnu risku aknu veselībai. Aktīva sportošana nereti ir motivēta, piemēram, ar liekā svara nomešanu un iet roku rokā ar ekstrēmu diētu. Tas ir bīstami, jo sportotāji var nesaņemt pietiekamas uzturvielas, kas nepieciešamas aknu veselībai. Tas pats attiecas uz nepietiekamu šķidruma uzņemšanu.
Sportistiem bieži vien ir tendence vērsties pie uztura bagātinātājiem, piemēram, anaboliskajiem steroīdiem, vai veiktspēju uzlabojošām zālēm, lai uzlabotu savu sniegumu. Tas var noslogot aknas, radot iespējamus bojājumus, ja tos neizmanto atbildīgi.
Aknu veselības prakse sportistiem:
1) sabalansēts uzturs: sportistiem jākoncentrējas uz uzturu, kurā ir pietiekami daudz olbaltumvielu, veselīgi tauki, saliktie ogļhidrāti un būtiski vitamīni un minerālvielas. Vēlams iekļaut tādus aknām labvēlīgus pārtikas produktus kā lapu zaļumi, citrusaugļi, kurkuma, kāpostveidīgie dārzeņi u.c. Olas ir būtisks pārtikas avots holīnam - barības vielai, kas palīdz attīrīt aknas un samazināt holesterīna līmeni;
2) hidratācija: pareiza hidratācijas līmeņa uzturēšana atbalsta aknu darbību un palīdz detoksikācijā. Jānodrošina pietiekama ūdens uzņemšana un jāizvairās no pārmērīga kofeīnu saturošu un alkoholisko dzērienu lietošanas;
3) regulāras fiziskās aktivitātes: regulāras, vidējas intensitātes fiziskās aktivitātes palīdz uzturēt aknu veselību, veicinot asinsriti un optimizējot vielmaiņas funkciju. Ir ļoti svarīgi izvairīties no pārmērīga treniņu apjoma un nodrošināt atbilstošu atjaunošanās laiku, lai izvairītos no pārmērīgas aknu noslodzes;
4) atbildīga uztura bagātinātāju lietošana: intensīvas fiziskās slodzes laikā sportistu aknas tiek pakļautas paaugstinātai vielmaiņas slodzei, tāpēc hepatoprotektoru lietošana var būt vērtīgs atbalsts aknu veselības uzturēšanai un efektīvai organisma atjaunošanai. Starp populārākajiem produktiem aknu veselības atbalstam izceļas augu ekstrakti, piemēram, silimarīns no mārdadža, holīns un esenciālie fosfolipīdi, kā arī aminoskābes, kas veicina aknu darbību, vitamīni, kas atbalsta šūnu metabolismu, un dažādu šo elementu kombinācijas, radot visaptverošu aizsardzību. Pielāgojot šos preparātus individuālām vajadzībām, iespējams efektīvi rūpēties par aknu veselību ilgtermiņā.
Jaunais Hepasan® INTENSE atbalsts aknām
Atklāj Latvijas farmācijas uzņēmuma Lotos Pharma jaunu produktu aknu veselībai Hepasan® INTENSE– koncentēta aktīvo vielu kompozīcija 1 kapsulā. Tā sastāvā zinātniski atzītas aktīvās vielas intensīvai aknu veselības spēcināšanai.
Produkts radīts, ņemot vērā ārstu un farmaceitu ietiekumiem, lai maksimalizētu efektu bez sarežģītām dozēšanas shēmām! Tikai viena kapsula dienā!
Produkta sastāvā ir silimarīns, kas iegūts no mārdadža ekstrakta. Vairākos klīniskos pētījumos ir pierādīta silimarīna antioksidatīvās un hepatoprotektīvas īpašības. Tas var aizsargāt veselīgas aknu šūnas vai tās, kurām vēl nav radušies neatgriezeniski bojājumi, samazinot oksidatīvo stresu.1
Otra sastāvdaļa, kas veicina detoksikācijas porcesus, ir L-metionīns. Metionīns piedalās spēcīgākā antioksidanta glutationa sintēzē, kas palīdz aknām neitralizēt toksīnus un aizsargā aknu šūnas no brīvajiem radikāļiem.
Produkta kompozīciju veido:
- holīns palīdz uzturēt normālu aknu darbību un lipīdu vielmaiņu;
- silimarīns, kas iegūts no mārdadža, kas palīdz aizsargāt aku šūnas;
- L-metionīns būtiska aminoskābe, kas veicina detoksikācijas procesus;
- B9 (folijskābe) un B12 vitamīns veicina normālas homocisteīna vielmaiņas uzturēšanu.
Jaunais Hepasan® INTENSE pieejams Lotos Pharma interneta veikalā, kā arī lielākājās aptiekās. Spēcini aknas intensīvi ar 1 kapsulu dienā!