Sirds veselība
Sirds veselība

Ārsta pateiktā frāze: “Jums ir paaugstināts holesterīns” daudziem izskan kā spriedums. Augsts holesterīna līmenis tiešām var negatīvi ietekmēt vispārējo veselību un palielināt sirds slimību un insultu attīstības risku. Taču pirms ķerties pie zālēm, būtu nepieciešams sākt ar dažām dzīvesveida izmaiņām, kas var ievērojami uzlabot – ja ne pat atrisināt – šo stāvokli.

Holesterīns - labā un sliktā puse

Holesterīns – taukiem līdzīga viela - ir cilvēka asiņu dabiska sastāvdaļa un atbalsta dažādas ķermeņa funkcijas: palīdz organismam veidot šūnu membrānas, daudzus hormonus, D vitamīnu u.c. Aknas ražo visu ķermenim nepieciešamo holesterīnu, un mēs to uzņemam arī ar pārtiku.

Ir vairāki holesterīna veidi. Augsta blīvuma lipoproteīns (ABL, saukts arī par “labo” holesterīnu), palīdz izvadīt citas holesterīna formas no asinsrites un transportēt tās atpakaļ uz aknām pārstrādāšanai un izvadīšanai no organisma. Vissvarīgākais, kuram noteikti jāpievērš uzmanība, ir zema blīvuma lipoproteīnu (ZBL) holesterīns – dēvēts arī par “slikto” holesterīnu, kas var uzkrāties artērijās un veidot nogulsnējumu plāksnes. Un tikai tad - kad sliktais holesterīns izraisa aplikuma veidošanos artērijās - tas tiek uzskatīts par svarīgu sirdslēkmes, sirds slimību un insulta riska faktoru. Augsts šīs vielas līmenis asinīs var prasīt izmaiņas dzīvesveidā vai zāles, lai to samazinātu.

Tomēr holesterīna līmenis viens pats nav galvenais sirds slimību riska rādītājs. Liela nozīme ir arī tādiem faktoriem kā vecums, dzimums, ģimenes slimību vēsture, asinsspiediens, smēķēšanas statuss u.tml. Ar ģimenes ārstu vajadzētu noteikt savus sirds veselības riska faktorus un konsultēties par labāko profilaksi. Taču jebkurā gadījumā holesterīna līmeņa un funkciju uzlabošanai palīdzēs šīs piecas veselīgās izmaiņas dzīvesstilā.

1. Diēta ar sirdij veselīgiem produktiem

Ar dažām izmaiņām uzturā var jūtami samazināt holesterīna līmeni un uzlabot sirds veselību.

* Samaziniet piesātinātos taukus. Piesātinātie tauki, kas galvenokārt atrodami sarkanajā gaļā un pilna tauku satura piena produktos, paaugstina kopējo holesterīna līmeni, bet to patēriņa samazināšana var pazemināt sliktā holesterīna līmeni.

* Izslēdziet transtaukus. Kopējo holesterīna līmeni paaugstina arī transtaukskābes, kas dažkārt norādītas uz pārtikas produktu etiķetēm kā “daļēji hidrogenēta augu eļļa”, bieži tiek izmantotas margarīnos un veikalā nopērkamajos cepumos, krekeros un kūkās.

* Ēdiet produktus, bagātus ar omega-3 taukskābēm. Lai arī omega-3 taukskābes neietekmē slikto holesterīnu, tās nodrošina citus sirds veselības ieguvumus, tostarp pazemina asinsspiedienu. Labi omega-3 taukskābju avoti ir lasis, skumbrija, siļķe, valrieksti un linsēklas.

* Palieliniet ūdenī šķīstošo šķiedrvielu daudzumu. Šķīstošās šķiedrvielas tādos produktos kā auzu pārslas, pupiņas, Briseles kāposti, lēcas, āboli, bumbieri var samazināt holesterīna uzsūkšanos asinīs. Papildinot ikdienas uzturu ar pieciem līdz desmit gramiem vairāk šķiedrvielu, var gūt arī lielāku sāta sajūtu, kas atturēs no kāres pēc uzkodām.

* Pievienojiet sūkalu olbaltumvielas. Sūkalu olbaltumvielas, kas atrodamas piena produktos, var nodrošināt ne tikai daudzus piena produktiem piedēvētos ieguvumus veselībai, bet var arī pazemināt gan sliktā, gan kopējā holesterīna līmeni, kā arī asinsspiedienu.

Svara zaudēšana

2. Fiziskās aktivitātes vairumā nedēļas dienu

Palielinot savu fizisko aktivitāti, var paaugstināt labā holesterīna līmeni. Ja ārsts to atbalsta, veltiet mērenas slodzes vingrošanai, piemēram, ātrai pastaigai vai riteņbraukšanai, vismaz 30 minūtes piecas reizes nedēļā vai enerģiskām aerobikas aktivitātēm 20 minūtes trīs reizes nedēļā. Fizisko aktivitāšu pievienošana pat īsos intervālos vairākas reizes dienā var sekmēt liekā svara zaudēšanu. Kāpēc nedoties īsā, ātrā pastaigā ikdienas darba pārtraukumā? Varbūt braukt ar velosipēdu uz un no darba? Lai saglabātu motivāciju, apsveriet iespēju atrast domubiedru vingrošanai vai pievienoties kādai grupai.

Fiziskas aktivitātes

3. Holesterīns un smēķēšana

Smēķēšana, lietojot tabaku, elektroniskās cigaretes vai citus tabakas izstrādājumus, ievērojami bojā ne tikai plaušu, bet arī aknu un sirds veselību,. Smēķēšana aizvien ir viena no galvenajām sabiedrības veselības problēmām, un to atmetot, var ievērojami uzlabot labā holesterīna līmeni. Faktiski, ieguvumi no smēķēšanas atmešanas parādās diezgan ātri: trīs mēnešu laikā pēc atmešanas asinsrite un plaušu funkcijas sāk uzlaboties, un gada laikā pēc atmešanas sirds slimību risks jau ir uz pusi mazāks nekā smēķētājiem.

4. Svara kontrolēšana

Pat pāris lieko kilogramu veicina augstu holesterīna līmeni. Savukārt nelielas veselīgas izmaiņas summējas: ja ierasts dzert saldus dzērienus, pārejiet uz tīru ūdeni; ja našķējieties ar bulciņām, tā vietā var lietot vieglākas uzkodas, kā piemēram, popkornu. Ja ir kāre pēc salda, izmēģiniet šerbeta vai sulu saldējumu plombīra vietā vai saldumus ar mazu tauku saturu vai bez taukiem, piemēram, želejas konfektes vai zefīru.

Meklējiet arī veidus, kā iekļaut savā ikdienas rutīnā vairāk aktivitāšu, piemēram, izmantojiet kāpnes, nevis brauciet ar liftu, vai novietojiet automašīnu tālāk no biroja. Centieties palielināt aktivitātes stāvus pozā, piemēram, ēst gatavošanu vai pagalma darbus.

Liekais svars

5. Atmest vai vismaz samazināt alkohola lietošanu

Ārsti neiesaka, tomēr pieļauj mērenu alkohola lietošanu, tas ir, sievietēm līdz vienai, bet vīriešiem līdz divām alkohola devām dienā. Viena deva ir aptuveni 100 ml vīna, 300 ml alus vai 40 ml stiprā dzēriena. Neregulāra un mērena alus vai vīna lietošana vakariņu laikā vai svinībās vairumam cilvēku neradīs problēmas. Tomēr, ja iedzeršana kļūst par ikdienas aktivitāti, pieaugot alkohola patēriņam, paaugstinās arī riski veselībai. Pārāk daudz alkohola var izraisīt nopietnas veselības problēmas, tajā skaitā augstu asinsspiedienu, sirds mazspēju un insultu.

alkohols

Normālam holesterīna līmenim - AteroLip® complex caps!

Dažreiz ar veselīga dzīvesveida izmaiņām nepietiek, lai pazeminātu holesterīna līmeni. Ārsts var ieteikt arī bezrecepšu līdzekļus vai zāles holesterīna līmeņa pazemināšanai. Lietojiet tās, kā norādīts, vienlaikus turpinot veselīgas izmaiņas dzīvesveidā, jo tas var palīdzēt saglabāt zemu zāļu devu.

Holesterīna kontrolei radītā produkta AteroLip® complex caps sastāvā esošais kurkumas ekstrakts palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs, sirds un asinsvadu sistēmas darbību, kā arī normalizēt aknu lipīdus. Holīns palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna vielmaiņu. B12 vitamīns veicina sarkano asinsķermenīšu normālu veidošanos un palīdz nodrošināt normālu homocisteīna vielmaiņu. Niacīns un B12 vitamīns palīdz nodrošināt normālu enerģijas ieguves vielmaiņu.

Dabas vielu komplekss AteroLip® complex caps rūpējas par sirdi un palīdz uzturēt asinsvadus labā stāvoklī pateicoties tam, ka sastāvā ir arī dabīgais statīns monakolīns K, kas iegūts no sarkanā rauga rīsiem, no cukurniedrēm iegūts polikosanols, kā arī standartizēts olīvu (Olea europea) lapu sausais ekstrakts (polifenols hidroksitirozols).

AteroLip® complex caps ir ērti lietot - tikai viena kapsula dienā! Produkts pieejams 30 kapsulu un izdevīgajā 90 kapsulu iepakojumā. Izdevīgākais piedāvājums Lotos Pharma mājas lapā www.lotos-pharma.com.

Holesterīns
section-3e5752f