Aknu veselībai draudzīgi pārtikas produkti
Aknas ir neaizvietojams un ļoti darbīgs orgāns, kas cīnās ar organismā nonākušajām kaitīgajām vielām, neitralizējot tās un palīdzot izvadīt, taču pārslodzes gadījumā var netikt galā ar saviem uzdevumiem un ciest, veidojot saistaudus, kuri normālas aknu funkcijas vairs nespēj veikt. Ja vien aknu bojājumi nav kļuvuši neatgriezeniski, tās spēj atjaunoties. Un mēs šajā ziņā varam aknām palīdzēt, pievēršot lielāku uzmanību savam uzturam.
Vielmaiņas un enerģijas darbnīca
Aknas ir lielākais cilvēka iekšējais orgāns, kas atrodas vēdera dobuma labajā pusē un nodrošina simtiem dzīvībai svarīgu funkciju. Būtiskākās no tām:
- Attīrīšana jeb detoksikācija. Aknas palīdz attīrīt asinis no alkohola un citām kaitīgām vielām, kuras nonākušas cilvēka organismā.
- Žults ražošana. Aknās veidojas viela, ko sauc par žulti. Žults palīdz sagremot taukus un absorbēt vitamīnus, kuri uzņemti ar pārtiku.
- Enerģijas uzglabāšana. Aknās glikogēna veidā tiek uzkrāta glikoze. Ja organismam nepieciešama papildu enerģija, glikogēns var tikt atkal pārveidots par glikozi.
Bojājumus var novērst
Apkārtējā vide ietekmē aknu veselību, provocējot bojājumus. Tos var veicināt, piemēram, ikdienas ātrais temps un vienlaikus pasīvais dzīvesveids, neveselīga un trekna pārtika, alkohols, pārmērīga medikamentu lietošana un arī vīrusi. Septiņiem no 10 pieaugušajiem ir aknu darbības traucējumi, par ko lielākā daļa pat nenojauš, jo aknas nesāp. Taču agrīnā aknu bojājumu stadijā tos ir iespējams novērst, jo aknas ir vienīgais cilvēka orgāns, kurš spēj pilnībā atjaunoties. Mēs varam uzlabot aknu veselību, biežāk iekļaujot ēdienkartē tām draudzīgus produktus!
Aknu draugu Top-5
1. Avokado. Avokado ir auglis, kas tiek plaši lietots daudzu valstu virtuvē, un tam piemīt pozitīva ietekme uz cilvēka organismu, tai skaitā arī uz aknu veselību, jo avokado satur „labos” taukus, kuri pazemina „slikto” tauku līmeni asinīs, tādā veidā palīdzot novērst aknu aptaukošanos un bojājumus.
2. Kafija. Daži pētījumi liecina, ka kafija samazina aknu cirozes, vēža un fibrozes risku. Šie pozitīvie ieguvumi varētu būt saistīti ar kafijas pretiekaisuma darbību un antioksidanta īpašībām. Svarīgi gan nepārsniegt ieteicamo maksimālo patērējamās kafijas daudzumu diennaktī (400 mg kofeīna jeb 4-5 standarta tasītes filtrētas kafijas).
3. Greipfrūti. Greipfrūti satur antioksidantus, kuri dabiski aizsargā aknas. Greipfrūtos esošie savienojumi palīdz gan samazināt iekaisumu, gan pasargā šūnas no bojājumiem. Pētījumos novērots, ka šie antioksidanti var palīdzēt mazināt iekaisuma izraisītas aknu fibrozes attīstību.
4. Olīveļļa. Aukstā spieduma eļļas, piemēram, olīveļļa, aknām ir ļoti vērtīgas, ja tiek lietotas ar mēru. Vairākos pētījumos novērots, ka olīveļļa palīdz regulēt enzīmu un tauku līmeni aknās. Līdzīgi kā avokado tā palielina ABL (labā) holesterīna daudzumu asinīs, kas labvēlīgi ietekmē aknu veselību.
5. Mellenes. Mellenes satur augu pigmentus antocianīnus, kuri piešķir šīm ogām raksturīgo krāsu un ir vērtīgi antioksidanti. Tiem ir daudz pozitīvu efektu uz cilvēka veselību. Melleņu iekļaušana uzturā ir labs veids, kā nodrošināt aknas ar antioksidantiem, kas nepieciešami to funkciju saglabāšanai.
Latvijā radīts produkts aknu veselībai
Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma aknu veselībai piedāvā preparātu Hepasan Forte, kas radīts, izmantojot inovatīvus tehnoloģiskos risinājumus, rezultātā apvienojot holīnu, kas iegūts no esenciālajiem fosfolipīdiem, ar mārdadža (satur 80% silimarīna), pieneņu sakņu un artišoka ekstraktu. Holīns palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna metabolismu un palīdz uzturēt normālu aknu darbību. Mārdadža un artišoka ekstrakti uztur normālu aknu veselību, palīdz nodrošināt aknu šūnu aizsardzību un veicina žults veidošanos. Pienenes ekstrakts sekmē normālu aknu un kuņģa funkciju.
Comments are closed.